AVUKATLAR GÜNÜ KUTLANDI

339

5 Nisan avukatlar günü Düzce’de de kutlandı. Düzce Barosu tarafından baroya kayıtlı avukatların katılımıyla düzenlenen törene Düzce Baro Başkanı Azade Ay, baroya kayıtlı avukatlar ve tek siyasi parti temsilcisi olarak Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez katıldı.

Tören, Baro Başkanı Azade Ay’ın Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Ay, günün önem ve anlamına dair bir konuşma yaptı.

Ay, temel hak ve hürriyetleri güvence altına alacak, yasama ve yürütmenin faaliyetlerini hukuka uygunluğunu denetleyecek olan tek gücün yargı olduğunu söyledi.

Yargının bağımsız ve tarafsız olması gerektiğini belirten Ay, “Bağımsızlık yargı için bir ayrıcalık değil, yargının tarafsız kılınmasının asgari koşulu ve hukuk devletinin gereğidir. Yargı bağımsızlığının temeli ise savunma, savunma hakkı ise adil yargılanma hakkının başlangıcıdır. Adil yargılanma ilkesi ancak ve ancak savunmanın özgür ve bağımsız olması halinde korunmuş olacak. Tam ve bağımsız yargılama ancak bu yolla gerçekleşir” dedi. Avukatların mesleğini ifa ederken artan sorunlarla karşı karşıya olduğuna değinen Ay, “Ciddi boyutlara ulaşan saldırılara uğrayan biz avukatlar, çoğu zaman özgürce savunma dahi yapamamakta, ekonomik ve sosyal güvenlik ve gelecek kaygısı gibi oldukça ağır sorunlarla mücadele ettiğimiz gibi, adil yargılanma ilkesinin özünün maalesef yanlış değerlendirilmesi sonucunda da günlük mesleki faaliyetler sırasında da sayısız engellerle karşılaşmaktayız” diye konuştu.

Avukatların ekonomik haklarıyla ilgili yaşadığı sorunlarda söz eden Ay, tüm olumsuzluklara karşın, hukukun üstünlüğü ilkesine olan sarsılmaz inançlarıyla hak ve adaletin gerçekleşmesine hizmet etmekten vazgeçmeyeceklerini bildirdi. Tören toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+