BAYRAK1

HIZLI TREN ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

340

Düzce Üniversitesi, Düzce Belediyesi ve Düzce Valiliği işbirliğiyle düzenlenen “Hızlı Tren Paneli – Gelecek Nesiller İçin Refah: RaHat” başlıklı programa ev sahipliği yaparak bölgesel kalkınma adına önemli bir çalışmaya daha ön ayak oldu.

Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları Genel Müdür Yardımcısı İsmail H. Murtazaoğlu, protokol üyeleri, konusunda uzman yerli ve yabancı konuklar, öğretim elamanları, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

İstanbul ve Ankara gibi iki büyük metropol arasında; güvenli, konforlu, ekonomik ve hızlı ulaşım imkanı sağlayabilecek olası yüksek hızlı tren yatırım sürecinin konuşulduğu programın açılış konuşmasını Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar yaptı. Hızlı tren konusunun önemine vurgu yapan Prof. Dr. Çakar, programla konunun bilimsel, akademik ve teknik boyutlarının aktarılacağını ifade etti. Düzce Üniversitesi’nin bölgenin sürdürülebilir kalkınması adına önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini belirten Rektör Çakar, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi, Merkezi Araştırma Laboratuvarının alt yapısının güçlendirilmesi ve Düzce’de kurulması planlanan Oyuncak Organize Sanayi Bölgesi için milli, yerli ve evrensel oyuncak üretimine destek verilmesi gibi projeleri bu çalışmalara örnek gösterdi.

Düzce Üniversitesi’nin 30 bin öğrenci sayına ulaştığını ve 5 yıl içinde 50 bin öğrenci potansiyeli öngördüklerini söyleyen Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, bu rakamlarla Düzce’nin öğrenci kenti olmaya aday olduğunu sözlerine ekledi. Düzce’nin geçmişiyle, coğrafi konumuyla, teknik ve güvenlik boyutlarıyla hızlı tren projesine en uygun şehir olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Çakar, panelin Düzce için hayırlı sonuçlar getirmesi temennisinde bulundu.

Programda konuşan Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Düzce Üniversitesi’ne hızlı tren konusuna sahip çıktığı için teşekkür ederek sözlerine başladı. Düzce Üniversitesi ile önemli projeler gerçekleştirdiklerini dile getiren Keleş, proje için ciddi bir farkındalık oluşturmak amacıyla programın düzenlendiğini ifade etti. Yolu, medeniyet şeklinde nitelendiren Mehmet Keleş, Düzce’nin avantajlı bir noktada olduğunun altını çizerek Düzce’de havaalanı, deniz limanı ve hızlı tren yolu gibi projelerin hayata geçirilebilmesi için bu konuların konuşulması gerektiğine dikkat çekti. Düzce’den bir hızlı tren hattının geçmesini istediklerini ifade eden Keleş, İstanbul-Ankara arası hızlı tren projesi için en iyi hattın, Düzce-Bolu hattı olduğunu işaret ederek bu konuda ellerinden gelen mücadeleyi göstereceklerini söyledi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Düzce’nin lokasyon olarak hızlı tren yatırımına oldukça uygun bir şehir olduğunu ifade etti. Projenin turizm, yerleşim ve tarım gibi birçok açıdan Düzce’ye önemli fırsatlar sunacağını belirten Keşir, bu konuda Düzce’nin konumunu değerlendirmek istediklerini dile getirdi. Düzce Üniversitesi’nin diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliğini önemsediklerini söyleyen Ayşe Keşir, programın çıktılarının hızlı tren projesine önemli katkılar sağlaması temennisiyle sözlerini sonlandırdı.

Açılış konuşmalarının sonrasında programın oturumlar bölümüne geçildi. Hızlı nüfus artışı, sanayi hacminin gelişmesi ve toplumsal gereksinimler sebebiyle Ülkemizde ulaşım ihtiyaçlarına en iyi cevap verebilen hızlı tren konusunun ele alındığı program, uzmanların sunumlarıyla devam etti.

Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Uygur’un başkanlığını yaptığı “Hızlı Tren Teknolojilerinde Japonya Tecrübeleri ve Deprem Riski” başlıklı oturumda Tokyo Institute of Technologoy’den Prof. Dr. Shigeru Kakumoto ve Japanese Railways şirketinden emekli Eiji Nakatsu, 50 yıl önce Japonya’da hayata geçirilen hızlı tren projesi ile dünyanın farklı şehirlerinde yapımı gerçekleştirilen hızlı tren çalışmaları hakkında önemli tecrübeler paylaştılar. Örnek projeleri teknik, zemin etüdü, güvenlik ve maliyet gibi birçok açıdan değerlendiren yabancı bilim insanları, konuyla ilgili bilimsel birikimlerini katılımcılara aktardılar.

Panelin son konuşmacısı olan Kandilli Rasathanesi Deprem Mühendisliği Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Erdik, “Yüksek Hızlı Tren ve Depremler” konulu bir sunum yaptı. Depremlerin demiryollarında yol açtığı hasarlar hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Erdik, köprü, viyadük ve tünellerin çok iyi bir şekilde tasarlanması ve depreme karşı gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.

Program sonunda TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmail H. Murtazaoğlu, bir konuşma gerçekleştirdi. Demiryollarının tarihsel gelişiminden bahsederek sözlerine başlayan Murtazaoğlu, TCDD’nin kurumsal yapısıyla ilgili bilgiler vererek Ülkemizin toplam 12.532 km’lik demiryolu hattına sahip olduğu bilgisini paylaştı. 2004 yılından günümüze 1213 km’lik yüksek hızlı tren hattının inşa edildiğini söyleyen İsmail H. Murtazaoğlu, 2016 yılında yaklaşık 6 milyon yolcunun hızlı trenle taşındığını sözlerine ekledi.

1906 km’lik yüksek hızlı tren hattı ile 1042 km’lik hızlı tren hatlarının yapımının devam ettiğini dillendiren TCDD Genel Müdür Yardımcısı, 2023 vizyonunda 3500 km yüksek hızlı tren, 8500 km km’lik hızlı tren ve 1000 km’lik konvansiyonel hat olmak üzere Ülkemizin toplam 25.000 km’lik demiryolu hattına ulaşma hedefi olduğunu kaydetti. Milli demiryolu sanayisi ile ARGE projelerinin desteklenmesi çalışmalarına da değinen İsmail H. Murtazaoğlu, demiryollarının ekonomik ve sosyal açıdan katkıları hakkında bilgilendirmede bulunarak konuşmasını noktaladı.

Yüksek hızlı tren konusunun ulusal ve uluslararası boyutlarıyla değerlendirildiği “Hızlı Tren Paneli – Gelecek Nesiller İçin Refah: RaHat” başlıklı program, hediye ve teşekkür belgesi takdiminin ardından sona erdi.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+