BAYRAK1

SARIGÜL;ANAYASA TOPLUMSAL UZLAŞI İLE DEĞİŞMELİ

397

Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül CHP’nin saha çalışmalarına katılmak ve ‘Hayır’ı anlatmak için Düzce’ye geldi.

Sarıgül, hafta sonunda seçmenin önüne gelecek olan ‘başkanlık referandumu’ için geldiği Düzce’de CHP teşkilatlarınca Gölyaka gişelerinde karşılandı. Sarıgül daha sonra İl Başkanı Zekeriya Tozan ile birlikte parti binasına geçerek basın toplantısı düzenledi.

Sarıgül, “Bu anayasa mutlaka değişmelidir. Bu anayasa askeri dönemde yapılan anayasadır. Biz askerlerimizi severiz, asla laf söyletmeyiz ama askerimizi kışlada severiz. Tanklar kışladan çıkmalı ama ne zaman, bayrağımız, toprağımız tehlikeye düştüğü zaman tanklar kışladan çıkmalı. Bir kez daha altını çiziyorum anayasa değişmelidir ama toplumsal uzlaşı ile değişmelidir. Anayasa barış olmalı, özgürlük, demokrasi olmalı. Anayasa çoluğumuzun çocuğumuzun geleceği olmalı. Anayasa Türkiye Cumhuriyetimizin doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle tapusudur. Misakı Milli hudutlarımız içerisinde o tapumuzu ikiye böldürmemeliyiz” dedi.

Sarıgül, Anayasayı evet veya hayır diye ikiye böldürme mantığını asla ve asla doğru bulmadığını söylerken, “Yurttaşlarımızı yüzde 50, yüzde 51 diye ikiye bölme mantığını asla doğru bulmuyorum. Bizim ana mantığımız, yurttaşlarımızın yüzde 40’ını, yüzde 50’sini değil, Allah’ım izin verirse yurttaşlarımızın yüzde yüzünü kucaklamalıyız. Pazartesi günü hayır çıkarsa asla bunu bayram havasına getirmeyeceğiz. Biz sorumluluğumuzu bilen insanlarız. Evet veren kardeşimizi de seviyoruz. Hayır veren kardeşimizi de seviyoruz. Evet veren kardeşlerimizi ikna etmek de bizim görevimizdir.Hayır çıkmasıyla beraber o hafta parlamentoda grubu bulunan bütün partiler, grubu bulunmayan diğer partiler ve STK’larla bir araya gelip sivil anayasa yapmanın hemen ilk adımını atmayı Allah bize kısmet eder.” şeklinde konuştu.

Bu anayasanın tek taraflı olduğunu, Anayasanın bütün yurttaşların kabul ettiği bir anayasa olması gerektiğini söyleyen Sarıgül, Ak Parti ve MHP seçmenine seslendi.

Sarıgül,”Ortak akla ihtiyaç var. Parlamento, bakanlarımız, Başbakan, Cumhurbaşkanı görevine devam etmeli. Ama siz parlamentoyu bypass ederseniz, Başbakanı, Bakanlar Kurulunu bypass ederseniz münferit olarak vereceğiniz kararlarda Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği için doğru bir karar vermiş olmazsınız. Dışarıdan atanan bakanlar, milletvekillerimizin telefonuna dahi çıkmaz, demokrasi kesintiye uğramış olur. Özellikle Ak Parti’ye, MHP’ye oy veren bütün kardeşlerime seslenmek istiyorum, çoluğunuzun çocuğunuzun geleceği, bayrağımızın, toprağımızın geleceği için sizden ricam sandık başında vicdanınıza danışarak oy kullanın. Cenet vatanımızın asla ikiye bölünmesine izin vermeyin. Hiçbir zaman kutuplaşmadan yana değil uzlaşmadan yana olmalıyız, her zaman el ele omuz omuza olmalıyız.” dedi.

Sarıgül daha sonra Yığılca ilçesine geçerek önce ilçe teşkilatını ziyaret etti, ardından da ilçedeki vatandaşların tek tek elini sıkıp hatırlarını sordu.

Sarıgül ilçe meydanında toplanan vatandaşlara da hitap ederek biz asla ayrıştırıcı değil birleştirici olacağız. Biz yüzde 51’lerle değil yüzde yüzlerle anayasanın değişmesinden yanayız. MHPli seçmen de Ak Partili seçmen de bizim kardeşimiz. Sizlerden istirhamım son haftanın içerisindeyiz, her kapıyı çalın ve Neden Hayır denilmesi gerektiğini anlatın. İnşallah 17 Nisan sabahı ülkemiz için hayırlı güzel günlerin başlangıcı olur diye konuştu.

Sarıgül daha sonra referandum çalışmaları kapsamında vatandaşlarla buluşmak üzere Zonguldak’ın Alaplı ilçesine geçti.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+