BAYRAK1

ULUSLARARASI SEMPOZYUM BAŞLADI

477

Düzce Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen Uluslar arası Tarih, Kültür ve Sanat Sempozyumunun üçüncüsü Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in başkanlığında düzenlenen ilk oturumla başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi, Düzce Üniversitesi, Düzce Araştırmaları Merkezi (DAMER) girişimiyle düzenlenen 3. Düzce Uluslar arası Tarih, Kültür ve Sanat Sempozyumu ilk oturumuyla başladı.

Düzce Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen sempozyumun açılışında geleneksel el sanatları sergisinde özgün eserleri inceleyen davetliler, açılış konuşmaları için salona geçti. İlk sözü alan Sempozyum Koordinatörü Prof. Dr. İlhan Genç olurken sırasıyla Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Sakarya Milletvekili Mustafa İsen ve Düzce Valisi Zülkif Dağlı konuşmalarını yaptı.

Açılış programında konuşan Düzce Valisi Zülkif Dağlı, sempozyumun kent için önemli bir değer olduğunu söyledi.

İlin tanıtılması konusunda önemli çalışmalara imza attıklarını kaydeden Vali Dağlı, “Bu sempozyum son derece önemli. Yapılan sunumların yanı sıra sempozyum sonunda ortaya çıkacak eserin varlığı da çok daha önemlidir. Ben bu sempozyumu gerçekten önemsiyorum, üçüncü olması hasebiyle de arkadaşlarımı kutluyorum.” diye konuştu.

Sempozyumun önemli konuklarından Sakarya Milletvekili Mustafa İsen ise konuşmasında Düzce’den övgüyle bahsetti. İsen, “İnsan unsuru ve coğrafi konum bakımından Sakarya ve Düzce birbirine çok benzeyen iller… Bu bölgenin 3 kurucu babası var. Bir tarafta Akçakoca, bir tarafta Konuralp, bir tarafta Karamürsel… Bu coğrafyada yaşayan çocukların şehir bilinci ile bu topraklara ayaklarını daha sağlam basması lazım. Ben cumhurbaşkanlığı genel sekreterliği yaptım ve bu nedenle bir çok ile gittim. Havaalanına gittiğimiz zaman sizi karşılayan heyete bakarak, o şehir hakkında izlenime sahip olurduk. Protokol üyeleri arasında uyum varsa, bu durum vatandaşa kadar sirayet eden bir durumdur. Bu bakımdan Düzce’yi tebrik ediyorum. Bu toplantı bu uyumun neticesidir.” dedi.

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar da, Düzce’nin çok önemli bir coğrafyada yer aldığını söyledi.

Düzce topraklarında her şeyin bulunduğunu vurgulayan Rektör Çakar, şöyle devam etti: “Bu topraklarda çeşitlilik var. Dünyanın ve ülkemizin pek çok kültüründe görülebilecek kültürel değerleri bulma fırsatı var. Bu topraklarda tarım, teknoloji, sanayi, arkeoloji, tarih, müzik ve üniversite var. Bu topraklarda her şey var. Ümit ediyorum ki Düzce, bu coğrafyada mevcut değerleriyle, kültürüyle, tarihi ile tüm sevenleri ve gönül dostları ile varlığını, kültürünü sürdürmeye devam edecek. Sempozyumda kayda geçecek bu değerler ve bilgiler torunlarımız ve onların torunları inşallah bunları okuma ve geçmişlerini öğrenme fırsatı bulurlar.”

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş açılış konuşmasında Düzce’nin geçmişi üzerine yapılan çalışmalara değinerek “kendisine özellikle teşekkür etmek istediğim bugün burada bizi yalnız bırakmayan Sayın Mustafa İsen daha önceki sempozyumlarımıza da katıldılar, bugün de bizi kırmayıp buraya kadar teşrif ettiler, sağ olsun var olsun. Düzce’ye sunulan büyük bir destektir aslında Sakarya’dan, bu nedenle kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum. Bugün burada çok önemli bir hadiseyi gerçekleştiriyoruz aslında. En önemli işlerimizden bir tanesi Düzce’nin kültürünü tarihini sanatını bütün var olan değerlerini ortaya çıkarabilmek. Bu sempozyumla bir farkındalık yaratmak istiyoruz. Burada var olan kültürel mirası gelecek nesillere aktarmak anlatmak istiyoruz. Bilmediğiniz bir şeyi anlatamazsınız, koruyamazsınız. Şimdi yıllardan beri konuşuyoruz, Düzce’de kültür var, sanat da var, tarih de var ama nerde ‘şunu birisi bir göstersin, anlatsın ya da tarif etsin’ desek bunları bulamıyoruz. Hangi kayıtta kitapta var desek onu da bulamıyoruz. Düzce Belediyesi olarak bizim ilk yaptığımız işlerden biri DAMER’i kurmak oldu. İlhan Genç hocama ve ekibe teşekkür ediyorum. Üniversitemizden birçok akademisyen burada Düzce’yi araştırıyoruz. Düzce’nin tarihsel sürecini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Akademik anlamda tez olarak ortaya koyuluyor, tasnif ediliyor. Bunlar sunuma dönüşüyor ve kitaplara dönüşüyor. Ben inanıyorum ki burada ortaya çıkardığımız kitaplar araştırmalara ışık olacak. Ben yaptığımız eserlere ömür biçiyorum ancak en uzun ömürlü olacak eserlerin bu kitaplar olduğunu düşünüyorum. Yaptığımız sempozyumun bildirileri hala büyük rağbet görüyor. Bu şekilde Düzce’nin araştırmaları sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada duyulacak. Tabii ki bunun için önce Düzcelilerin bu çalışmaların içinde olması büyük önem arz ediyor. Bu sempozyumda 10 oturum yapılacak ve 47 tane bildiri sunulacak. Daha nice güzel etkinliklerde birlikte olmayı diliyorum. Geçenlerde çalışma arkadaşlarıma sordum ‘Konuralp’e bir turist yolunu şaşırıp gelse ne yapacak burada?’ diye. Burada bulunan tarihi kalıntıları, tescil edilmiş markaları olması gereken şekliyle arz etmeliyiz. Konuralp’i dünya turizmine kazandırmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Düzce’nin tarihi, kültürü ve sanatsal etkinlikleri hakkında yapılan sunumlar ile devam eden toplantı toplam 10 oturum olacak şekilde yarın da devam edecek.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+