İKİ BAKAN YATIRIMLARI YERİNDE İNCELEMEK İÇİN DÜZCE’DE !

541

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile birlikte Düzce’de incelemelerde bulundu.

Yol, köprü inşaatları ile Akçakoca liman alanında incelemelerde bulunmak üzere kente gelen Bakan Özlü ve Arslan, ilk olarak Anadolu Otoyolu Bolu Dağı tünel geçişinde bulunan Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü Otoyol Tünel Bakım İşletme Şefliğini ziyaret etti.

İşçilerle sohbet ederek şeflikte incelemelerde bulunan Özlü ve Arslan, bakımda olan Bolu Dağı Ankara istikameti tünel geçişinde çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İşçiler ile yemek yiyen Özlü ve Arslan, daha sonra Düzce Valiliğine geçerek kentte yapımı devam eden yol ve köprüler hakkında Vali Zülkif Dağlı’dan bilgi aldı.

Temmuz ayı içerisinde yapılması planlanırken, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın kardeşi Okan Arslan’ın vefatı dolayısıyla ertelenen ziyaret bugün gerçekleştirildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kaynaşlı’da Vali Zülkif Dağlı, Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Düzce İl Jandarma Komutanı Albay Yılmaz Özdemir, Düzce İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz, ilçe belediye başkanları ve siyasilerin yer aldığı heyet tarafından çiçeklerle karşılandı.

Düzce ve Akçakoca’da ulaşımda yaşanan sorunların yerinde incelendiği ziyaretin ilk durağı Valilik oldu. Makam araçlarından iner inmez yine çiçek takdim edilen Özlü ve Arslan karşılama heyeti ile tek tek tokalaştıktan sonra valilik binasına geçti. Burada ilin idareci ve yerel yöneticileri ile bir toplantı gerçekleştiren bakanlar, devam eden yatırımlar ve hayata geçirilecek projelerin son durumuna ilişkin brifing aldı. Ziyaretin anısına ahşap sandık hediye edilen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Valilik Şeref Defteri’ni imzaladı.

Toplantının ardından kameraların karşısına geçen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Uzun zamandır Düzce’de yapmayı düşündükleri toplantıyı gerçekleştirdiklerini ifade eden Bakan Faruk Özlü, “Ulaştırma bakanlığımızın Düzce’de ciddi yatırımları var. Bakanımız açıklama yapacak tek tek. Düzce’nin gelişmesi ve kalkınması için yapılacakları sayın bakan açıklayacak.” diyerek sözü Bakan Arslan’a bıraktı.

Ülke genelinde bakanlık olarak gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında genel bilgiler verdikten sonra sözü Düzce’ye getiren Bakan Ahmet Arslan, “Düzce’nin ihtiyaçlarını ve çözüm önerilerini biliyoruz. Düzce’nin çözüm önerilerini de ortaya koyacak şekilde güzel bir toplantı yaptık. İnşallah bu vesile ile yaptığımız çalışmanın sonuçlarının Düzceli hemşehrilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.” dedi ve tamamlanmayı bekleyen projeler hakkında tek tek açıklamalarda bulundu:

İşte o açıklamadan öne çıkan başlıklar..

– 16 kilometrelik Melenağzı Akçakoca yolunun 34 milyon proje bedeli var. Bu sene sonunda onu bir şekilde bitirmiş olacağız, bu önemlidir. Yine Düzce-Akçakoca yoluna 18.5 kilometre taşmastik asfalt yapılması işini inşallah bu sene sonunda bitirmiş olacağız. -Gümüşova-Gerede yolu arasında bağlantı yolunun Düzce otoyoluna bağlanması ki -4.5 kilometre ve proje bedeli 38 milyon lira, bunun da epeyce kısmını yaptık. Bu sene sonunda bitirmiş olacağız Anadolu otoyolunun Abant Kavşağı 1. bölge ile özellikle Abant Kavşağı yolu arasında üst yapı iyileştirmesi ve onarımı yaklaşık 7 milyon lira. Bunu da bu sene sonunda bitireceğiz. Gümüşova-Gerede otoyolunun Düzce Kavşağı ve Kaynaşlı Kavşağı arasındaki kavşak kolunun genişletilmesi önemli bir projemizdi. 26 milyon liraya ihalesi yapıldı, çalışmalara başlandı. Önümüzdeki yol bitirmiş olacağız. Akçakoca-Ereğli ayrımı Düzce yolu üzerinde bulunan Üskübü Melen Köprüsü ile Hendek-Düzce yolu üzerinde bulunan Küçük Melen Köprüsü 8.5 milyon liralık bir iş. Bu da devam ediyor, sene sonunda bitirmiş olacağız Melenağzı Körpüsü’nde iyileştirme çalışması var. Bu da bitecektir. Bunlar devam eden işleri hatırlatmak ve bitme sürelerini ortaya koymak için söylenmiş sözler. Bunun dışında il merkezi ve ilçelerle ilgili projeleri masaya yatırdık.”

“Düzce çevre yolunun kalan kısmının tamamlanması önemli bir proje.” diyen Bakan Arslan, şöyle devam etti: “Bu projenin, proje yapımı bitmek üzere. Biter bitmez yatırım programı ile ilişkilendireceğiz ve inşallah devamında bunu yapmaya başlayacağız. Akçakoca’da özellikle Karadeniz sahil yolunun da tamamlayıcısı olan yol ki bu Rize’den başlayarak Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden Avrupa’ya kadar gidecek olan Karadeniz Sahil Yolu’nun parçası; projelerini hazırlıyoruz, bitmek üzere. Biter bitmez yatırım programı ile ilişkilendireceğiz. Yaklaşık 6 kilometrelik Akçakoca-Sakarya yolu projesinin 3 kilometresini bitirdik, kalan 3 kilometreyi heyelanlı kısım da dahil ihalesine başladık. Sürecini tamamladık bu sene sonunda tamamını bitirmiş olacağız. Olimpiyat kavşağı ve bunun devamındaki dönen kavşağın yapılması ile ilgili belediyemiz imar plan çalışmalarını bitiriyor. Bitirir bitirmez hemen onun da yapımına başlayacağız. Yine Düzce E-5 mevcut yol ve yan yolların tamamının yenilenmesi ve eksik olan kısımların tamamlanması da 2018 yatırım programı kapsamında yapmış olacağız.”

Düzce’de stadyum yapımı ile ilgili bir alan ihtiyacı olduğunu anımsatan Bakan Arslan, şunları kaydetti: “Karayolları genel müdürlüğümüze ait 88 buçuk dönümlük bir alan var. Buranın 40 dönümü karayollarının. Bu bölgede yaptığı işlerle ilgili bir üssü olması adına önemliydi; kalan 48 buçuk dönümün stadyum yapımı ile ilgili devri konusunda mutabakatımız var. Bakanlık ve karayolları genel müdürlüğü olarak uygun görüş verdik. İnşallah kısa sürede bitecek. Stadyumun yerle ilgili sıkıntısı çözüldüğü için yapılmış olacak.”

Kaynaşlı’ya yeni bir imam hatip lisesi yapımıyla ilgili bakanlığa ait yerin talep edildiğini açıklayan Bakan Arslan, “Süreçleri başlattık gereğini çok kısa sürede yapacağız.” dedi. Sadece Düzce’de değil etrafındaki bütün yollarda yolların güzel hale getirilmesi ve refüjlerin peyzajının yapılması ile ilgili seferberlik başlatıldığını belirten Arslan, “Bu seferberlik kapsamında Düzce ve ilçelerindeki mevcut yollar ve yan yolların refüjlerin yapılmasını tamamlamış olacağız. Turistlik mekanlara erişimle ilgili zaman zaman tabela sıkıntısı yaşandığını biliyoruz. Oralardaki tarihi ve turistlik yerlerle ilgili özel tabelalarında ilgili yerlere yerleştirilmesi konusunda talep vardı. Onun da gereğini yapıyoruz.” diye konuştu.

“Gölyaka’da bir festival alanı ve havacılık festivali ile ilgili bir pist yapımı söz konusu bu pistle ilgili de bakanlık olarak üç konuda destek verebiliriz.” diyen Bakan Ahmet Arslan, şu şekilde konuşmasını sürdürdü: “Birincisi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’müzün maniyalar çerçevesinde gerekli izinleri vermesi ve maniyaları buna göre ayarlaması söz konusu, bunun gereğini yapacağız.Yine bu konuda tecrübeli olan Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü her türlü teknik desteği verecek. Düzce Valiliği’miz de özel idare marifetiyle bunun gereğini yapacak.”

Akçakoca’daki mevcut balıkçı barınağının çok eski bir barınak olduğunu ve söz konusu alanın yat limanına çevrilmesi ihtiyacı olduğunu ifade eden Bakan Arslan, şunları kaydetti: “Balıkçılarımızın barınabileceği daha iyi bir barınağı daha doğuda yapmakla ilgili geçen sene süreçleri başlatmıştık, çalışmalar devam ediyor. İnşallah onları bitirmek üzerindeyiz. Bakanımız başta olmak üzere ilgili arkadaşlar gerekli desteği veriyor. İmarı bitirir bitirmez Balıkçı Barınağı’nı Düzce’ye kazandırmış olacağız. Balıkçılarımızı buraya kaydırdığımızda Akçakoca içerisinde mevcut barınağının yat limanı olarak hizmet verebilmesi için bir proje revizyonu yapıyoruz. Özellikle teknelerin alabora olması ile ilgili sıkıntılar yaşanıyor. Onların da yaşanmayacağı yeni bir yapılaşmayı yapmış olacağız.”

Arslan şöyle devam etti: “Kervan Kavşağı ile ilgili otoban bağlantı yolunda bir çalışma talebi vardı. Onunda ihale sürecini başlattık ve 2018’de orayı da bitirmiş olacağız. Kuzey çevre yolu üniversite bağlantısı anlamında kavşağın yetersizliği söz konusuydu. Kavşağa ilave şerit yapılıp genişletilmesi ile ilgili ihaleyi yaptık, bitirdik. Çalışmayı bu sene sonunda bitirmiş olacağız ve yine Akçakoca çevre yolu özellikle üç tane kaza kara noktası var. Oralarda zaman zaman ölümcül kazalar oluyor. Ortadan kaldırılmasıyla ilgili ihale sürecini başlattık. Biter bitmez yapımına başlamış olacağız.

Yaya yoğunluğunun çok olduğu 4 yerde üst geçit talebi vardı. Bunları yapmak ve mevcut olan üst geçitin yanındaki yaya yollarını içine alacak şekilde genişletilmesi ile ilgili talep vardı. 5’inin de çalışmalarını başlatıyoruz. Hem 4 yeni yaya geçiti hem de mevcut yeni yaya geçidinin genişletilmesi ile ilgili çalışmaları yapmış olacağız. Düzce Alaplı arası 39 kilometrelik bir yol söz konusu, 23 kilometresini yapmıştık. Kalan 16 kilometresi ile ilgili ihale çalışması bitti. Şantiye kuruluyor. 2 yıl içerisinde orayı da bitirmiş olacağız. Telefonlarla ilgili sıkıntı için ölçüm yapan araçlar gönderilecek Boğaziçi beldemiz gündeme geldi. Fiber optik kabloların yeraltına alınması ile ilgili talepler vardı. Onları en geç eylül ayı içerisinde tamamlayacağız ancak il genelinde özellikle telefonlarla ilgili sıkıntılı olduğu ifade edildi. Bunlarla ilgili çalışacağız. Ölçüm yapan araçlarımızı göndereceğiz. Tek tek ölçecekler. 500 kişinin altında olan yerlerde operatörlerin baz istasyonu kurma zorunluluğu yok ama bakanlık olarak evrensel hizmet fonundan karşılayarak yapıyoruz. Onu da inşallah hizmet fonu kapsamında yapacağımız çalışmanın içerisine ekleyeceğiz.”

Konuşmaların ardından Bakan ve beraberindeki heyet otoban bağlantı yolu şantiyesine giderek incelemelerde bulundu ve ardından Akçakoca’ya geçti. Akçakoca-Ereğli yol ayrımına uğrayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Düzce yolu üzerinde bulunan Üskübü Melen köprüsünü de inceledi. Düzce-Akçakoca yolunun onarım çalışmasını inceleyen ve ardından günün en önemli programı olan Melenağzı – Akçakoca yolu üzerinde birkaç noktada çalışmaları inceleyen Bakanlar Akçakoca liman alanında da inceleme yaptı.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+