SANAYİ ESNAFI MAĞDUR EDİLMEYECEK

326

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan iki önemli konu için Düzce’ye geldi. Müsteşar Aslan başkanlığında Valilikte düzenlenen toplantıya Vali Zülkif Dağlı, Düzce Üniversitesi Rektörlüğü, belediye, TSO ve STK temsilcileri katıldı. Toplantıda Sanayi Sitelerinin Taşınması ve Coğrafi İşaretler konuşuldu.

Vali Zülkif Dağlı, ”İlimizdeki küçük sanayi sitesinin modern bir sanayi sitesine dönüşmesi gündemde.İlk etapta 10 sanayi sitesi pilot olarak alındı. Biz de ilk 10 içerisindeyiz. TSO, esnaf odalarımız, kooperatif üyesi arkadaşlarımız bu sorununun bilincindeydiler. Yıllardır olması gereken bir konu olarak ifade etmişler şimdiye kadar. Artık gerçekleşme aşamasında geldi. Ayrıca ikinci bir gündem konumuz coğrafi işaretler. Coğrafi işaretler konusunda çalışan TSO var, Akçakoca ticaret odamız var. Bu bağlamda hangi çalışmaları yapabiliriz hep birlikte gözden geçireceğiz.” dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan meclisten son kanun olarak geçen üretim reform paketinin amacının esnafın ve sanayicinin önündeki engelleri kaldırmak olduğunu söylerken, bu kanunla sanayici tanımının değiştiğini vurguladı.

Sanayi sitelerinin taşınması ve coğrafi işaretler konusunun göbeğinde üniversitenin olduğuna dikkat çeken Aslan, Bir ilin ürünlerinin gelişiminde katkı sunacak bir kurumdan destek alınmıyorsa o işin sürdürebilirliği olmadığının altınız çizdi. Aslan, Bakan Özlü’nün önemle üzerinde durduğu konunun sanayi sitelerinin içindeki esnafın mağdur edilmemesi olduğunu belirtirken, üniversiteye büyük görev düştüğünü söyledi.

Aslan son günlerde gündeme taşınan coğrafi işaret konusunda da önemli açıklamalarda bulundu. Sözlü kültürden yazılı tescile geçişin yolunun açılacağını söyleyen Aslan, bir toprak parçasının özelliğini gösteren, o yöreyle anılan ürünlerin tescilli hale gelmesini coğrafi işaretler olarak anlattı. Coğrafi işaret isteyen 10 ürün olduğunu söyleyen Aslan, Bakan Özlü’nün memleketinde, kendisine bağlı bir kurumun doğrudan tescillediği hiçbir coğrafi işaret olmaması karşısında şaşkınlığını gizleyemedi.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+