OSANMAZ YAŞANAN SIKINTILARI ANLATTI !

389
Krempark AVM yöneticisi Rahmi Osanmaz yazılı basın açıklaması yaparak Belediye ile yaşanılan sıkıntıları anlattı
 
 
Osanmaz’ın yaptığı açıklama şu şekilde:
BELEDİYEYLE İLK GÖRÜŞMEMİZ
 
Bazı inşaat projelerinde bulundum ama bu kadar büyük bir projede bulunmamıştım. AVM sektörü içinde de hiç bulunmadım Belediye ile birlikte projeyi geliştirdik. Bu bina iş merkezi şeklindeydi 20’şer m2 dükkanlar vardı. Sonrasında Belediye’ninde desteğiyle ortaya AVM olması için bir proje çıkardık. Bu projede bizimde AVM’de olmasını istediğimiz eksiklikleri ekleyemedik. Çünkü hiç AVM inşaatı yapmadım, Belediye de o dönemde bu işlerde bilgili kimse yoktu. Bi proje çizildi Belediye de onaylandı.
 
BELEDİYE YETERKİ BİTİR DEDİ
 
Proje onaylandıktan sonra kurumsal firmalarla görüştük ve İstanbul’dan gelen firmalarda AVM olarak eksikler olduğunu düzeltmeler yapılması gerektiğini tespit ettiler. Bizde bu eksiklikleri Belediyeye bildirdik ve bu projede şunların şunların değiştirilmesi gerekmektedir dedik. Bize verdikleri cevap o dönemde çok ilginçti; buranın yetkili mülkü amiri biziz sen inşaatına devam et sonra biz bunların Düzeltmelerini yaparız. Bu binayı yeter ki yap doldur Düzcemiz’e kazandır da nasıl yaparsan yap dendi hatta ruhsatı ilk başta verilmesi gerekirken 1 yıl sonra tarafıma verildi bir yıl ruhsatsız çalıştık. Asıl sorun haline gelen konu buradan başlıyor.
 
TAPULARIMI ALAMADIM ÇOK ZORLANDIM
Özet olarak bu konulardan sonra tabi biz bi’hızla binayı bitirdik. Bu aşamada ihale şartnamesi gereği ben ödemelerimi yapmaya başladım fakat Belediyenin devretmesi gereken tapuları tarafıma devredemedi ve ben bu sürede hem ödememi gerçekleştirdim hem de İstanbul da bulunan birçok gayrimenkulümü değerinin altında satarak büyük zarara uğradım. Belediyenin ilk taksitten sonra vermesi gereken tapuları 4. Taksitimi ödediğim halde tarafıma verilmedi. Tabi ki biz bu süreçte çok zorlandık kredi çekecektim çekemedim. Binayı bu zorluklara rağmen Belediyeye de güvenerek bitirdim. Yalnız burada şunu öğrendik sadece binayı bitirmek mesele değilmiş asıl mesele bu kurumsal firmaları Düzce’ye kazandırmak adına yaptığımız çalışmalardı. Ve biz bu insanların kapılarına tek tek gittik tanıdıklarımızı araya sokarak, birçok insan başka yer mi yoktu demesine rağmen biz ikna ettik ve Düzce’ye kazandırdık. Binanın açılışını o dönemin Belediye başkanı, bakan ve protokolle birlikte yaptık.
 
RAHAT OL DEDİLER
 
Ruhsatlı, projeli tamamen hukuka uygun binaya 13 ay sonra ruhsat kesildi neden ruhsat kesmediklerini sorduğumda burası belediyenin yeri rahat ol istediğini yap dediler. Tabi ki biz yine istediğimizi değil projeye uygun olanını yaptık.
 
HACİZLERİ KALDIRAMADILAR
Dönemin belediye başkanı İsmail bayram ile yaptığı görüşmede bu hacizleri 1 ay içerisinde kaldıracakları sözünü aldığını belirti. Yaşadığımız sorunların temeli budur dedi.
Sözleşme yerine geçen şartnameye göre 20 ay vadeli ilk taksiti ödedikten sonra bütün tapuların devrolması gerekmekteydi. Fakat biz 2 ay taksitimizi ödedik tapular devrolmadı. Sonrasında Belediyeye gittik, 2 taksiti ödediğimizi fakat tapuların devrolmadığı belirttik , tapularımızı istedik . Başkan hacizlerin olduğunu ve birkaç ay daha müsaade etmemi istedi . 2 ay geçtikten sonra 1 taksit daha ödedik, ödemelerde 1 gün dahi gecikmedim. Bu arada İstanbul da ki mülklerimiz üzerinden kredi çıkardık, gayrimenkullerimi de kaybettim bu sorunlar yüzünden. 2 ay daha geçti yine tapular devredilmedi. 1 yıl oldu yine devredilmedi, bizde ödemeleri ihale şartnamesinde ki maddeye dayanarak 1 yıldan sonra durdurmak zorunda kaldık. Bizim en büyük sıkıntımız burada başladı.
 
TAPULARIMI DEVRETMİYORLAR
 
Mehmet bey, seçildiğinden beri bizimle beş dakika konuşmamıştır. Tapuları alabilmek, AVM yapmaktan daha zor.
Belediyeye ait 54 nolu bağımsız bölümü Mehmet başkan geldikten sonra 2015te bir buçuk milyona sattı. Peşkeş çekiyor diye ağır bir kelime kullandı, benim 3 yıl önce bir buçuk milyona bıraktığım o 3 yıl sonra günkü değeri 2015 yılında aynı değere sattı.
 
MAĞAZALARLA KİRA SÖZLEŞMESİ YAPMAK İSTEDİLER
 
Son olarak ise biz bütün edimleri yerine getirmiş olduğumuz halde Belediye hukuksuz bir şekilde mağazalarımıza yazı göndermiş ve 30 gün içerisinde kendileriyle sözleşme yapmaları gerektiğini aksi halde ruhsatlarını iptal edeceğini belirtti. Bu süreçte 30 gün tamamlandıktan sonra ise ruhsatları iptal etmeyerek, esnaflarla toplantı yapmaya karar verdi. Toplantı zamanı ise esnaf Belediyeye gittiğinde toplantının iptal edildiği başka bir zaman yapılacağı söylendi.
Bunları Düzce halkına açıklamak zorunda kalmamın sebebi ise konunun benim dışıma çıkarak bana güvenerek Düzce’ye yatırım yapan kurumsal ve yerel markalara zarar verilmesinin önüne geçmek istememdir. Çünkü esnafların bu konuda hiçbir günahı yoktur. Haklı mücadelemde yanımda olan tüm esnaflara ve Düzce halkına teşekkür ederim.
Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+