Sol Yapışkan Reklam 600×130
Sağ Yapışkan Reklam 600×130

EMANET FINDIK OLDUĞU SÜRECE FİYATIN ARTMASINI BEKLEMEYİN !

539

Fındık üreticileri düşük fiyatlar nedeniyle siyasetçileri yerden yere vururken Ak Parti Düzce Milletvekili Fevai Arslan, fındık üreticisini bir kez daha emanete fındık vermemeleri konusunda uyardı. Fındık emanete verildiği sürece piyasasını yurtdışındaki alıcının belirlediğini kaydeden Arslan, “Böyle bir ticaret anlayışı yok. Mal benim olursa kıymetli olur. Fındık emanete verildiği sürece fiyatın artmasını beklemeyin” dedi.

Üreticisinin kanayan yarası olan fındığa gerek vatandaşların sosyal medyadan yaptığı çağrılar gerekse siyasi partilerin eylemlerine de yanıt veren AK Parti Düzce Milletvekili Fevai Arslan “Fındık her zaman siyasi malzeme haline dönüşmüştür ama fındık üreticimiz buna çok kulak asmaz. Fındık 2006 hasadında tehlikeye girmeye başladı ve 2007’de büyük bir sıkıntı yaşadı. O zaman da aynı şeyleri konuşmaya başladık yine konuşuyoruz. Fındık 2,5 dolar civarına düştüğü anda devlet müdahale edecekti ve etti. Bu yöntem böyle devam edecek. Devlet elinden geldiği kadar fındık üreticisini destekliyor. Bu bölgeye TMO depo yapacak dediğimiz zaman kimse inanmıyordu. Geldi önce kiraladı sonra kendi depolarını yaptı. Bu depolar öyle geçici depolar değil sağlam ve betonarme depolar. Bu işi eski Fiskobirlik’in yerine TMO almıştır. Keşke Fiskobirlik de kendini toplayıp isminin gereğini yapsa ama bu iş nakit işi.Fındığı piyasadan çekebilmek için nakde ihtiyaç var ve inşallah Fiskobirlik bu nakdini yeniden toplar ve kendi üreticisine sahip çıkmış olur TMO ile birlikte.”

Fındığın dışarıya satılan bir mahsul olduğunu ve dünyada çikolata üretimi yapan 3-4 ülkeye fındığı Türkiye’nin sattığını hatırlatan Arslan, vatandaşları emanete fındık vermemek konusunda uyararak şöyle konuştu;

“Hemşehrilerimize hep emanete fındık vermemesini söyledik. Çünkü olmayan bir sermayeyi getirip piyasaya koyuyorsunuz. Dış alıcı fındık bol gelmeye başlayınca fiyatları arttırmıyor. Bizim üreticimiz emanete fındık vermezse piyasada çoğalmayacak. Emanet fındık demek bedava mal demek. Değerli hemşehrilerime tekrar söylüyorum emanete fındık vermesinler. Bunu anlatamadık bir türlü. Bazılarına anlattık belki ama hala emanete fındık veren var. Bu fındık emanete verildiği sürece piyasasını dışarısı belirler biz değil. Mal yüklenip dışarıya gidiyor sonra ben fiyat belirmeye çalışıyorum. Böyle bir ticaret anlayışı yok. Mal benim elimde olursa kıymetli. Lütfen emanete fındık vermeyin.”dedi.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+