CHP’DEN MÜFTÜLERE YETKİ VERİLMESİNE TEPKİ !

324

CHP Düzce Kadın Kolları Başkanı Fatma Karaüç müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesine tepki gösterdi.

Karaüç, müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi verilmesi toplumda yaratılmak istenen kutuplaşmayı daha da arttıracağını belirterek; toplumsal yaşamda nikâhını belediyede veya müftülükte kıyanlar olmak üzere yeni bir ayrımcılık çıkacaktır. Oysa resmi nikâh yurttaş olmanın, kanun önünde eşit olmanın teminatıdır” dedi.
Karaüç; “müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi verilmesi toplumda yaratılmak istenen kutuplaşmayı daha da arttıracaktır. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukuk devleti olma özelliği değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek mutlak bir hükümdür.” dedi.

Söz konusu tasarının kabulüyle anayasal suçu işlendiğini iddia eden Karaüç; “Cumhuriyet bir hukuk devrimine dayanmaktadır. Cumhuriyetin kuruluşunun harcında hukuk vardır ve kadınların özgürlüğü, eşitliği, birey olmaları cumhuriyetle teminat altına alınmıştır. “

Karaüç şöyle devam etti: “Müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi verilmesi toplumda yaratılmak istenen kutuplaşmayı daha da arttıracaktır. Toplumsal yaşamda nikâhını belediyede veya müftülükte kıyanlar olmak üzere yeni bir ayrımcılık çıkacaktır. Oysa resmi nikâh yurttaş olmanın, kanun önünde eşit olmanın teminatıdır.

CHP’li kadınların meclis komisyonundan geçen tasarının kabul edilemez olduğunu her yerde haykıracağını söyleyen Karaüç şöyle devam etti: “Bizler, Cumhuriyet Halk Partili kadınlar, sonuna kadar Mustafa Kemal Atatürk’e, cumhuriyete, demokrasiye, laikliğe ve özgür yurttaş olma hakkımıza sahip çıkacağız. Bu tasarının uygulanmaması için gereken mücadeleyi ortaya koyacağız. Bu tasarı meclisten geçmeyecek.”

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+