Sol Yapışkan Reklam 600×130
Sağ Yapışkan Reklam 600×130

12 KASIM DÜZCE DEPREMİNİN 18. YIL DÖNÜMÜ !

609

17 Ağustos ve 12 Kasım depremleriyle sarsılan Düzce, il statüsüne kavuştuktan sonra her geçen gün gelişmeye devam ediyor.

Düzce Valisi Zülkif Dağlı, 12 Kasım Düzce Depreminin yıl dönümü dolayısı ile yaptığı açıklamada, depremin üzerinden 18 yıl geçtiğini ve bu geçen sürede Düzce’nin depremle yaşamayı, nasıl tedbirler alınması gerektiği konusunda gelişim sağladığını belirtti.

Depremin ilde büyük zararlara yol açtığını anımsatan Dağlı, “17 Ağustos’ta 270 vatandaşımız, 12 Kasım’da 710 vatandaşımız olmak üzere 980 vatandaşımızı depremlerde kaybettik. Konutlarımızın yüzde 82’si, iş yerlerinin yüzde 87’si hasar gördü. İl olarak maddi, manevi kayıp yaşadık. 18 yılda, hem manevi kayıplarımızı acı ile andık hem de maddi kayıplarımızı hem telafi etme çabasında olduk.” ifadelerini kullandı.

Kentin bu süreçte yaralarını sarmak için büyük çaba verdiğini belirten Dağlı, kentin nüfusunun il olmasından bu yana sürekli artış göstererek 370 bini geçtiğini vurguladı.

Depremle yaşamak için birçok çalışmanın ve eğitimin verildiğini aktaran Dağlı, “18 yıl önce yaşadığımız depremden ders alabildik mi? Bunun üzerinde durmamız ve bunu düşünmemiz gerekiyor. Çok katlı yapılara müsaade edilmesini istemiyoruz. İl valisi olarak, zemin artı 2 katın üzerinde yapılaşmanın doğru olmadığını belirtmek istiyorum. Hep birlikte deprem bilincini tatbik etmemiz ve bu konuda duyarlılık oluşturmamız gerekiyor.” değerlendirmesini yaptı.

Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay ise depremin ardından kentin zor bir süreçten geçtiğini hatırlattı.

Deprem gecesini kent için “kabus” olarak tanımlayan Ay, “O gece şehirde bir kabus yaşandı. Gerçek tabloyu biz sabah görebildik. Ne kadar can kaybı olduğunu ve ne kadar binanın yıkıldığını o zaman anladık. Şehir adeta yerle bir olmuştu. Düzce 12 Kasım’da çok büyük bir felaket geçirdi. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum, yakınlarına baş sağlığı diliyorum.” dedi.

Kentin depremin ardından Bolu ilinden ayrılarak il statüsüne geçirildiğini anımsatan Ay, şunları kaydetti:

“Depremden sonra Bolu’ya bağlı ilçe olan Düzce il oldu. Hızlı bir planlamayla yeniden inşa edildi. Hükümet tarafından il vasfı verilen şehir daha hızlı toparlandı. İlk başta herkes ‘Artık Düzce’de yaşanmaz’ diyerek farklı illere gitti ama Düzce’nin il olması, yeni konutlar ve organize sanayi bölgelerinin yapılması ile Düzce tekrar bir cazibe merkezi oldu. Bunun ardından insanlar akın akın Düzce’ye gelmeye başladı. O zamanlar merkez nüfus 60 bin civarındayken şimdi kent merkezinde 160 bin kişi yaşıyor.”

Başkan Ay, kentin 18 yılda önemli yol katettiğini vurgulayarak, tarımı, sanayisi ve doğasıyla çok yönlü kalkınan, hızla ilerleyen bir il haline gelindiğini vurguladı.

Kentin, bölgenin parlayan yıldızı olma yönünde ilerlediğine işaret eden Ay, “Biz de depreme karşı daima bilinçli hareket ederek yapılarımızı sağlam yapıyoruz. Deprem yönetmelikleri kapsamında belediye olarak ciddi takip içindeyiz.” ifadeleri kullandı.

AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin, 12 Kasım 1999 gününü hiçbir Düzcelinin hatıralarından çıkarmasının mümkün olmadığını kaydederek; “ 12 Kasım 1999 yılının üzerinden 18 yıl geçmesine karşın yaşadığımız o elim günleri, maddi ve manevi olarak yaşadığımız yıkımları unutmamız mümkün değil. 12 Kasım günü unutulmayacak ve unutturulmayacak kadar hayatımızı değiştiren günlerden biridir.

12 Kasım depremi ile Düzce’mizin geçirdiği büyük fiziksel ve ruhsal sarsıntı; hayatlarımızın da değişmesine yol açmış, deprem gerçeği ile bir kez daha yüz yüze gelmemize neden olmuştur.

Düzce’mizin deprem kuşağında olduğunu unutmadan devletimiz ve hükümetlerimiz alınması gereken tüm tedbirleri almaktadır.
Özellikle daha önce depremle tanışmamış kuşaklarımıza okullarımızda ve işyerlerimizde tatbikatlarla deprem gerçeğini anlatıyor, geçmişten günümüze ders çıkartıyoruz. Tüm Düzceli hemşehrilerimizin yaşadığımız acı günleri unutmadan, deprem bölgesinde olduğunu unutmadan depreme karşı tedbirli,
üzerine düşen sorumluluğu sadece kendisi için değil geleceğimiz için de yapan bireyler olarak hayatlarına devam etmesi çok önemlidir.

Düzce’mizin bir daha böyle felaketlerle karşı karşıya kalmamasını temenni ediyor; 12 Kasım depreminin yıldönümünde, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyor, bir daha böyle afetler yaşanmamasını temenni ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+