Sol Yapışkan Reklam 600×130
Sağ Yapışkan Reklam 600×130

ULUSLARARASI GÖÇ VE MÜLTECİ KONGRESİ BAŞLADI !

512

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Düzce Valiliği’nin katkılarıyla Düzce Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen “1. Uluslararası Göç ve Mülteci Kongresi”, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda başladı.

“Göç Bir Tercih Değildir” başlığıyla dünyanın en büyük insanı dramlarından olan göç ve mülteci sorununa karşı çözüm önerilerinin tartışılacağı kongrenin açılışına; Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, protokol üyeleri, alanında uzman yerli ve yabancı akademisyenler, davetli konuklar, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

İki gün süresince 76 akademisyenin 53 bildiri sunacağı 1. Uluslararası Göç ve Mülteci Kongresi’nin açılış konuşmasını, Düzenleme Kurulu adına Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emin Uludağ gerçekleştirdi. Başlangıcından bugüne göç ve mülteciliğin bir dram olduğunu belirten Doç. Dr. Uludağ, bu sorunu üretenin yine insanın kendisi olduğunu ifade ederek sorunun sadece sosyal bilimlerin değil, tüm bilimlerin etki alanına girdiğini dile getirdi. Son yıllardaki göç merkezinin hep Anadolu coğrafyası olduğuna işaret eden Doç. Dr. Mehmet Emin Uludağ, bu göçlerin ülkemizi fazlasıyla etkilendiğini söyledi. Soruna ilişkin çözüm önerileri sunmak amacıyla kongreyi düzenlediklerini belirten Uludağ, gönderilen 114 bildirinin içerisinden 53 bildirinin kabul edildiğini ifade ederek Düzce Üniversitesi’nin kongre ile göç ve mültecilik sorununa çözüm olacak yeni değerler üreteceğini vurguladı.

Programda konuşan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, çok önemli bir konu hakkında bir arada bulundukları için heyecan duyduğunu söyledi. Bu toprakların yüzyıllardan beri göç hikayelerine konu olduğunu dile getiren Rektör Çakar, ülkemizin sadece Suriye ve Iraklı mültecilere değil, Kafkaslardan, Balkanlardan ve farklı kültürlere sahip coğrafyalardan gelen insanlara da kucak açtığına dikkat çekti. 72 dilin konuşulduğu Düzce’nin çok kültürlü bir il olma özelliği taşıdığını belirten Prof. Dr. Çakar, bu toprakların insanlarının, göçmenlere verdiği değeri paylaşmak adına kongrenin önemli bir işlevi olduğunu da sözlerine ekledi. İnsani bir dram olan göçün bir tercih olmadığının gelecek nesillere aktarılması gerektiğine de işaret eden Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, kongreye katkı veren tüm paydaşlara teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

Programda bir konuşma gerçekleştiren Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Düzce’de bu kongrenin yapılmasının çok anlamlı olduğunu belirterek sözlerine başladı. Düzce’nin Kafkaslar ve Balkanlar gibi birçok noktadan göç almasıyla birlikte çok kültürlü bir şehir haline geldiğini ifade eden Zülkif Dağlı, göç meselesi hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Göçün hem dram hem de realite olduğunu belirten Vali Zülkif Dağlı, göçün iyi yönetilmesinin önemi üzerinde durdu. Göçü iyi yöneten ülkelerin büyüme oranlarını artırdığını söyleyen Zülkif Dağlı, göç eden insanların ülkeye entegre edilememesi durumunda ise büyük sorunların oluşabileceği uyarısında bulundu. Suriye başta olmak üzere Irak ve Afganistan gibi ülkelerden gelen mültecilerin barınma, beslenme, eğitim, sağlık ve iletişim sorunlarının çözümü için Valilik bünyesinde bir oluşum kurduklarını dile getiren Düzce Valisi Zülkif Dağlı, yapılan çalışmalardan bahsederek kongrenin hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Programda göç ve mültecilik konulu kısa film gösteriminin ardından kongrenin açılış oturumuna geçildi. Başkanlığını Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İdris Şahin’in yaptığı açılış oturumunda; El-Zehra Üniversitesi Öğretim Üyesi Zohreh Khosravi, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk, Uluslararası Arap Akademisyenler Derneği Onursal Başkanı Samir Hafez, Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abulfaz Suleymanov ve Düzce Valiliği Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele (KADİM) Proje Sorumlusu Musa Zeki göç ve mülteci konularına ilişkin farklı başlıklarda sunumlar gerçekleştirdiler.

Kongrenin öğlenden sonraki bölümünde ise Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi’nde alanında uzman yerli ve yabancı akademisyenlerin katıldığı oturumlar düzenlendi. Oturum başkanlıklarını Düzce Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Uluslararası Arap Akademisyenler Derneği Onursal Başkanı Samir Hafez, Düzce Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ali Ertuğrul ve Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Metin Kılıç’ın yaptığı oturumlarda, “Mülteci Sağlığı”, “Mülteci Çocuklar ve Eğitim”, “Göç Politikası ve Mülteci Hukuku” ile “Göç Politikaları” başlıklarında sunumlar gerçekleştirildi. Oturumlarda, göç ve mülteci konularına ilişkin bilimsel tartışmalar ışığında çözüm önerileri paylaşılarak konu hakkında yeni bakış açıları geliştirildi

1.Uluslararası Göç ve Mülteci Kongresi’nin ilk günü, yapılan oturumlar ve değerlendirmelerin ardından sona erdi.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar