DÜZCE’NİN MEŞHUR LEZZETLERİ TESCİLLENDİ !

927

Düzce mutfağının önemli lezzetleri arasında yer alan Düzce Köftesi ve Düzce Acıkası ile Akçakoca’nın Mancarlı Pidesi ve Melengücceği Tatlısı Coğrafi İşaret ile tescillendi.

Düzce’nin 4 coğrafi işaretinin tescil belgelerinin takdimi dolayısıyla Düzce Valiliği’nde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan’ın da katılımıyla tören düzenlendi.

Düzce köftesi, Düzce acıkası, mancarlı pide ve melengücceği tatlısı törende kurulan masada katılımcılara hem tanıtıldı hem de tattırıldı.

Törende Düzce İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu’nun sunumunun ardından ilk sözü alan isim Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan oldu. Coğrafi işaret alanında farkındalığı daha da arttırmak hedefiyle çalışmaların devam ettiğini anlatan Asan, bu konuda toplumun bilincini geliştirmek için coğrafi işaret belgelerini törenle vermeye çalıştıklarını aktardı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Coğrafi işaret demek aslında bu köftenin, tatlının, acıkanın, mancarlı pidenin patenti artık Düzce’nin demek oluyor.” diyerek Tüm illerimizde coğrafi işaret konusundaki farkındalık artarken Düzce’mizin de bu konuda öncü illerden biri olması gurur verici. 4 ürünümüzün coğrafi işareti tescil edildi ancak işimiz daha bitmedi. Çünkü Düzce’mizin 6 ürününün daha tescil edilmesi çalışmalarını tamamlamak için çalışmalar sürüyor. Bu ürünlerin de incelemesi tamamlanınca; Konuralp Pirinci, Akçakoca Sarı Fındığı, Düzce Elma Sirkesi, Düzce Fındıklı Tahin Helvası, Düzce Şırası ve Düzce Kestane Balı da Düzce’mizin bir değeri olarak kayıtlara geçecek. Böylece hem bu ürünlerimiz koruma altına alınacak, hem de katma değeri yüksek ürünler arasına girerek, ilimizin ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlayacak. dedi.

Konuşmaların ardından Düzce’nin Köftesi ve Acıkası ile Akçakoca’nın Mancarlı Pidesi ve Melengücceği Tatlısı coğrafi işaret tescil belgeleri başvuru sahiplerine verildi.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+