İZNİ VEREN DÜZCE ESNAFININ KATİLİDİR DEDİ !

570

Düzce’de işletmeye açılan sosyete pazarına karşı olduklarını belirten DESOB Başkanı Mustafa Kayıkçı, “Resmi prosedürler yerine getirilmeden burayı kim açtırıyorsa Düzce esnafının katilidir. Düzce’ye bile bile hainlik edilmiş olunur” dedi.

İlgili kurumları göreve çağıran Kayıkçı “ Burada usulüne uygun olmayan, prosedürünü tamamlamamış bir ticaret yapılıyor. Eksiklere rağmen buranın açılışını kim yaparsa bir bedel ödemek zorunda kalır. Bu bizim ekmek kavgamız” dedi. Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği üyeleri, bir alışveriş merkezinin üst katında açılacak sosyete pazarı ile ilgili tepkilerini yaptıkları basın toplantısında kamuoyu ile paylaştılar. Oda Başkanı Mustafa Kayıkçı, vergi ödemeyen oda kaydı bulunmayan insanların Düzce’de ticaret yapmasına sıcak bakmadıklarını belirterek “Bu işlemler yaptırılmadan burayı kim açtırıyorsa Düzce esnafının katilidir” dedi. Kayıkçı esnafa zarar verecek her türlü girişimin karşısında olacaklarını vurgulayarak “Eksikler tamamlanmadan bu işletme açılırsa protestomuz kaçınılmaz olacaktır” diye konuştu. VERGİ ÖDEMEYEN DÜZCE’DE TİCARET YAPMASIN Oda kaydı olmayan, vergi ödemeyen insanların Düzce’de ticaret yapmasına karşı olduklarını vurgulayan Kayıkçı şöyle konuştu: “89 esnafın Düzce’de bir alışveriş merkezinin üst katında yapılacak düzenlemeyle burada satış yapacağını öğrenmiş bulunmaktayız. Konuyu araştırdık. Adı sosyete pazarı olarak geçiyor. Yerde serili, kusurlu malların satılabildiği kanun dışı bu tip pazarlara sonuna kadar karşıyız. Oda kaydı olmayan, vergi ödemeyen insanlarla hiçbir zaman işimiz olmadı. Bir iş merkezinin üst katına planlanmış, pazar görüntüsü verilmiş, çarşı özelliği taşıyan bir ticarethane. Merkezimizde de katlı işyerleri var. İş merkezleri de var. Ancak bu işletmenin oluşturduğu algı biraz daha farklı.”

İLGİLİ KURUMLARI GÖREVE ÇAĞIRDI

Kayıkçı ilgili kurumları göreve çağırarak “Biz Düzce Zabıtası ile irtibata geçtik. Buranın ruhsatının alınmadığını öğrendik. Düzce Belediyesini, Zabıta Müdürlüğünü ve Sosyal Sigortalar İl Müdürlüğünü uyarmak istiyorum. Düzce Vergi Dairesi ve Defterdarlığını da bizlere yardım etmeleri için göreve çağırıyorum. Düzce kamuoyu şunu bilmeli; kiraladığınız işyerinin iskanı, imarı, ruhsatı yoksa burada ticaret yapılamaz. 89 esnafın hepsinin ayrı ayrı yazar kasasının olacağı söylenmesine rağmen henüz yazarkasalar orada görünmemekte” şeklinde açıklama yaptı.

PROTESTO HAKKIMIZI KULLANIRIZ

Eksikler giderilmeden işletmenin açılması halinde protesto haklarını kullanacaklarını ifade eden Kayıkçı şöyle devam etti: Esnaf teşkilatı olarak tüm yetkilileri uyarıyorum; hassas günlerdeyiz. Esnaf ve sanatkarın iş yapamadığı çileli günlerdeyiz. Piyasadaki kıtlık her kes tarafından biliniyor. Eğer bu işletmenin vergi kaydı yoksa, ruhsat işlemleri bitememişse, sosyal sigortalar ile ilgili durum bitmemişse burayı açtırmama yönünde bir talebimiz var. Bu işlemler yaptırılmadan burayı kim açtırıyorsa Düzce esnafının katilidir. Biz ticarete karşı değiliz. Ticaret usulüne göre yapılır. Vergisiz kazanç yasaktır. Resmi prosedür yerine getirilmeden bu işletme açılıyor ise Düzce’ye bile bile hainlik edilmiş olunur. Burada protestomuz kaçınılmazdır. Eğer esnafımızın zarar göreceği bir durum yaşarsak buna ilk karşı çıkan ben olurum. Tüm ilgili kurumları göreve çağırıyorum. Görünen o ki burada usulüne uygun olmayan, prosedürünü tamamlamamış bir ticaret yapılıyor. Orası şuan yaratılan algıyla Düzce’nin dikkatini çeken bir nokta haline getirilmiş durumda. İsimle algı yaratılıyor. Bizlere sahip çıksınlar. Eksiklere rağmen buranın açılışını kim yaparsa bir bedel ödemek zorunda kalır. Bu bizim ekmek kavgamız. Biz kimseyle karşı karşıya gelmek istemiyoruz. Ama eğer gerekli şartlar oluşmazsa ben esnafımın önünde buraya yürümeye hazırım. Bunu bize yaptırmayın.”

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+