BAKAN ÖZLÜ DOĞA ANAOKULU AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ

506

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Düzce’ye gelerek Doğa Koleji’nin düzenlediği yıl sonu etkinliklerine katıldı. Bakan Özlü yapımı yeni tamamlanan Anaokulunun da açılışını gerçekleştirdi.

Şıralık’ta bulunan Düzce Doğa Okulları Kampüsü’nde gerçekleştirilen etkinliğe katılmak ve Düzce Doğa Anaokulunun yeni hizmet binasının açılışını yapmak üzere Düzce’ye gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, açılış töreninde yaptığı konuşmada, eğitimin önemi üzerinde durdu.

Düzce Doğa Okulları’nın düzenlediği 10. Geleneksel Bilim, Teknoloji, Sanat Etkinlikleri Sergisi’ne katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başlayan Bakan Özlü, şöyle devam etti: “Ayrıca, bugün açılışını yapacağımız Anaokulunun da, Doğa Kolejine ve Düzcemize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Çocuklarımıza yaptığımız her yatırım, sadece onların kişisel geleceklerine değil, toplumumuzun bütününe ve ülkemize yaptığımız yatırımlardır. Boşuna demiyoruz… En iyi yatırım insana yapılan yatırımdır. Bu anlamda beni en çok memnun eden husus; çocuklarımıza bilim ve teknoloji vasıtasıyla yatırım yapılmasıdır. Çünkü; artık yaşadığımız çağda, dünyaya gelen her çocuk, aslında dijital dünyaya, teknoloji dünyasına gözlerini açmaktadır. Dijital bir nesil yetişmektedir. Bugün ülkemizde 0-14 yaş arasında, yaklaşık 20 milyon çocuğumuz var. Düzce’de ise; bu yaş grubunda 70 bine yakın evladımız bulunuyor. İşte bu çocuklar; geleceğin dijital dünyasının asıl aktörleri olacaktır. Dijital dünyadan kaçmamız, dijital dünyanın gerçeklerine gözlerimizi kapamamız mümkün değildir. Dolayısıyla, çocuklarımızı bu dünyaya hazırlamak, onları bu dünyanın gereklerine göre donatmak zorundayız.”

“Dijital dünya; eğitim sisteminden üretim sürecine, sosyal hayattan diğer alanlara kadar her şeyi dönüştürüyor.” diyen Özlü, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu yeni dönemi iyi okumalı, ona göre pozisyon almalıyız. Çocuklarımızı, sadece teknolojiyi kullanan değil, teknolojiyi üretebilen şekilde donatmalıyız. Gelecekte; kaç dil bildiğinizden daha önemlisi, hangi programlama dillerini bildiğiniz olacak. Kodlama yetenekleri; çocuklarımıza çok daha fazla kapı açacak. Bugün burada olduğu gibi; bilim ve teknolojiye yönelik etkinlikler; çocuklarımıza yeni ufuklar kazandıracak. Bu noktada bizlere düşen görev; çocuklarımızın hayal güçlerini teşvik etmektir. Bırakalım çocuklar merak etsinler, dağıtsınlar, yapsınlar, bozsunlar, sonra tekrar yapsınlar. Bırakalım çocuklar icat çıkarsınlar. Çocuklarımıza bilimi ve teknolojiyi sevdirelim. Teknolojiyi sadece cep telefonu veya bilgisayar oyunları olarak görmemeleri için, elimizden geleni yapalım. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak; Türkiye’nin her yerinde, çocuklarımızın yaptığı bu türden sergilerden dolayı, büyük memnuniyet duymaktayım. Bilim ve teknoloji şenlikleri, yarışmaları, sergileri; her geçen yıl artarak devam ediyor. Bizim çocuklarımız; uluslararası birçok yarışmada, önemli ödüller alıyorlar. Geleceğin bilim insanları; işte bu icat çıkaran çocuklar arasından çıkacak. Daha önce de, başka bir vesileyle ifade ettiğim gibi; Anadolu’da binlerce küçük Aziz Sancar olduğunu biliyorum. İşte bu sergilerle ve yarışmalarla; bu yetenekli çocuklarımız kendilerini gösteriyorlar ve bize umut veriyorlar. Doğa Koleji’nin bugünkü etkinliğinin, çocuklarımıza yeni ufuklar açmasını diliyorum. Saygıdeğer okul idarecilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize teşekkür ediyorum. Çocuklarımızın başarılarının devamını diliyorum.”

Konuşmasını yapmak için kürsüye gelen Düzce/Bolu Doğa Okulları Kurucusu, Öncü Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Önder Tonyalı, eğitim sektörüne nasıl başladığını davetlilerle paylaştı.
1998 yılında Öncü Koleji’ni Şıralık’ta kurarak, Düzce’yi ilk kez kampüs kavramı ile tanıştıran İş İnsanı Önder Tonyalı, eğitim yolculuğunda 20 yılı geride bırakan ve şehrin en uzun soluklu özel eğitim kurumu olan Öncü Eğitim Kurumları’nın bugün 2 kampüs, 9 okul ve 170 personeli ile bölgeye hizmet verdiğini anlattı.

Tonyalı, “20 yıl gerçekten çok uzun bir yıl. Benim açımdan büyük bir başarı… Anaokulundan başlayıp liseden mezun olana kadar öğrencilerimizin en şekilde eğitim alması için çalışıyoruz. Bu sorumluluğu 20 yıldır taşıyorum, daha da taşıyacağım. Ben yurtdışına çıktığımda dil eziyeti çektim onlardan daha akıllı olduğumuzu öğrendim. Onları öğrenmek için de bir okul kurmam gerektiğine karar verdim. Buna vesile olan Avni Akyol’u da anıyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Düzce Doğa Anaokulu Çocuk Üniversitesi yeni hizmet binasının açılışı yapıldı. Açılış kurdelesini kesen Bakan Özlü ve davetliler, ardından okul binasını gezerek, kurucu Önder Tonyalı ve idarecilerden bilgiler aldı.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+