ABD’NİN KUDÜS KARARINA TEPKİLER ARTIYOR

395

Tüm yurtta olduğu gibi Düzce’de İnsani Yardım Vakfı (İHH) Düzce Şubesi öncülüğünde sivil toplum kuruluşları ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına tepki gösterdiler.

Cuma namazı sonrasında Cedidiye Cami önünde toplanan STK üyeleri ve vatandaşlar, sloganlar eşliğinde ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına tepki gösterdi.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Düzce İHH Başkanı Osman Altundal, Filistin’de düzenlenen Büyük Dönüş Yürüyüşü’ne destek vermek, Nakba’nın 70. yılını protesto etmek ve Fransa’da Kuran’ı Kerim hakkında yayımlanan bildiriyi lanetlemek için meydanlarda olduklarını söyledi.

İsrail’in 70 yıldan beri Müslümanları kışkırtmak amacıyla
Mescid-i Aksa etrafında yaşlı, genç, kadın çocuk demeden katliamlarına devam ettiğini aktaran Altundal, “Filistin’e, Gazze’ye uygulanan abluka ve ambargo her geçen gün ağırlaşmaktadır. 70 yıldır hakları, toprakları, vatanları, canları, malları gasp edilen Filistinliler, İsrail zulmü altında yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyorlar.” ifadelerini kullandı.

IHH Başkanı Osman Altundal şöyle devam etti; “Kudüs Müslümanlar için bir varoluş meselesi, bir istiklal ve istikbal mücadelesidir. İslam Dünyası bütün Filistin topraklarına ve Filistin’in Başkenti Kudüs’e sahip çıkmalı; siyasi, ekonomik, hukuki her türlü desteği sağlamalıdır. İsrail’e ve İsrail’in yanında duranlara da siyasi, ticari, ekonomik her türlü boykot/ambargo uygulanmalıdır.Türkiye’de de hükümeti, tüm siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını ve hangi görüşten olursa olsun diğer tüm aktörleri Filistin’e desteğe ve Kudüs’ü muhafazaya çağırıyoruz. Öte yandan sadece İstanbul’da 25 bin Yahudi yaşamaktadır. Onları ABD’nin bu kararına ve İsrail’in Kudüs’ü işgal politikasına karşı açıklama yapmaya davet ediyoruz. Müslüman ülkelerin tamamının İsrail ile siyasi, ticari, diplomatik ve ekonomik bütün ilişkilerini kesmeleri gerekir.Kudüs Filistin’in başkentidir. Bütün Müslümanların kutsalıdır. Hiçbir zaman İsrail’in başkenti olmayacaktır.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+