FİLİSTİN İSLAMİ DİRENİŞ LİDERİ HALİD MEŞAL DÜZCE’DE !

403

Filistin İslami Direniş Hareketi Lideri Halid Meşal Düzce’ye gelerek Belediye Başkanı Dursun Ay’ı makamında ziyaret etti. Meşal ziyareti için Düzce Filistin konusunda her zaman yanımızda oldu. Gönderdiği yardımlarla da gönlümüzde yer etti. Burada dostlarımız var. Bu nedenle daveti kırmadım ve bugün Düzce’deyim.

Belediye Başkanı Dursun Ay tarafından karşılanan Halid Meşal, karşılamanın ardından Belediye Başkanı Ay’ın makamına geçti. Burada gazetecilerin sorunlarını cevaplandıran Halid Meşal, son günlerde Türk vatandaşların Kudüs ziyareti esnasında İsrail’in uyguladığı kötü muameleye değindi. Halid Meşal, Türk vatandaşlarını uygulanan kötü muamelenin iki nedeni olduğunu belirterek, birinci nedenin İsrail’in zalim devlet olduğunu, ikinci nedenin ise İsrail’in Türkiye’nin bölgesinde güç olduğundan korkması olduğunu söyledi. Meşal, “İsrail ülkesinde insanları hapseden, zulmeden zalim bir devlet ve zalimin tabiatıdır bu. İsrail, Türkiye’den rahatsız çünkü Türkiye bölgesinde bölgesel bir güçtür artık. Bölgesel güç olmasından rahatsızdır ve Filistin halkının yanında duruşu İsrail’i rahatsız etmektedir. Bu rahatsızlıktan dolayı Türkiye’yi de rahatsız etmek istemesinden kaynaklı bir sebeptir” dedi.

Seçimlerin ardından yeni Türkiye’nin kendilerine ciddi oranda destek vermeye devam edeceklerine inançlarının sonsuz olduğunu kaydeden Meşal, konuşmasına şöyle devam etti: “Filistin ve Kudüs meselesi genel olarak bugüne kadar hiç olmadığı gibi çok büyük tehdit ve zorluklar içerisindedir. Bu yapılan 100 yıllık anlaşmanın bitmesine yakın Filistin meselesini ortadan kaldırmak için yapılıyor. Filistin halkını bitirmek için yapılan bir çalışmadır. Buradaki hedefleri en önemli olarak Kudüs’dür. Müslümanların oraya dönüş amaçlarını tamamen bitirmek için yapılmış bir harekettir. Buradaki asıl üzerinde durulması gereken şey, gerçekten hür bir Filistin meselesinin varlığının bilinmesi gerektiğidir. Tabi burada Gazze çok önemli. Gazze 12 yıldır muhafaza altındadır. İnsanlar orada çok zor durumdadır. Gazze’de uygulanan ambargonun kaldırılması meselesi çok önemlidir. Yeni Türkiye’nin bu konuda duruşu, hareketleri bizim için çok önemlidir. Filistin halkı Kudüs’ü bırakmayacaktır. İnşallah Gazze’deki ambargoyu da bu direniş engelleyecektir. Yeni dönem Filistin halkının haklarını savunmak için çok önemlidir.”

Son 3 aydır İsrail’in Gazze’ye yaptığı insanlık dışı baskı konusuna da değinen Meşal, son olarak şunları kaydetti: “Gazze’deki durum iki açıdan çok önemli. Gazze ambargoya karşı çok büyük bir direniş yapmaktadır. Kendi halklarının özgürlüğü için mücadele etmektedir. On iki yıldır orada mücadele eden halkın direnişidir bu. İşgal gücü, Gazze’deki direnişi ortadan kaldırabilir miyiz? Onların önderlerini ortadan kaldıra bilir miyiz? diyerek hareket etmektedirler. Buna yaptığımız mücadele ile izin vermeyeceğiz. Gazze halkı üç aydır geri dönüş hakları için mücadele etmektedir. İsrail halkı çok sayıda vatandaşımızı bu yüzden katletmektedir. Halkımız bu direnişi ile onların hedeflerine izin vermedi. Bu süreçte Türkiye hem bugün hem geçmişte Filistin halkına çok ciddi destek vermiştir. Şu günlerde Filistin’de birçok yaralı Türkiye’ye gelmektedir. Türkiye’nin almış olduğu siyasi konum, bir vefa göstergesidir. Halkımız bu nedenle Türk bayrağı taşımaya devam edecektir.“

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+