BAŞKAN TUNA; CUMAYERİ İÇİN HAYALLERİM VAR !

587

Cumayeri Belediye Başkanı Recep Tuna gazeteciler ile kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi. Belediye meclis üyelerinin de katıldığı toplantıda 4 buçuk yıllık görev süresi boyunca yaptığı çalışmaları anlatan Tuna ”Söz verdiğimiz tüm vaadlerimizi fazlasıyla yerine getirmenin gururunu yaşıyorum. İnşallah yeni dönemde bu görev yeniden bize nasip olursa Cumayeri için hayallerim var. Bu hayallerimi gerçekleştirmek istiyorum dedi.

Cumayeri Belediye Başkanı Recep Tuna basın mensupları ile buluşarak 4 buçuk yıllık görev süresini değerlendirdi. Cumayerinde göreve gelmeden önce vaad edilen tüm hizmetleri ilçeye kazandırdığını belirten Tuna, ilçede en önemli sorun alt yapı ve ardından bozuk yollar geliyordu.Çok şükür alt yapımız tamamlandı, yollarımızı da hızla asfaltlıyoruz. İlçemiz artık modern bir kent görünümüne kavuştu dedi.

Cumayer, ve Düzce için mega proje olarak görülen ve tamamlandığında bölge ekonomisine önemli katkı sağlayacak olan Motorsporları Pistinin neden tamamlanamadığı sorusuna ise Tuna”Eski Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in asfalt sözü verdiğini, ancak istifasının ardından yeni gelen Başkan Dursun Ay’ın asfaltlama konusunda kendilerine şuan için yardım sözü veremeyeceğini belirttiğini söyledi.

YENİ BAŞKAN SICAK BAKMADI

Cumayeri’nde yapımı devam eden Motor Sporları Pisti ile ilgili açıklaması sırasında gazetecilerin “Neden halen pist bitirilemedi?” sorusuna Başkan Tuna Mehmet Keleş’in istifasının ardından asfaltlamayı tamamlayamadıklarını söyleyerek; “Pist alanımız bizim beyannamemizde yoktu. Başkan olduktan 2 yıl sonra Sakarya Milletvekilimiz Kenan Sofuoğlu böyle bir tesis için yer baktıklarını söyledi. Bunun içinde Kaynaşlı da vardı. Ama bu işletmeyi yapmak Kenan Sofuoğlu’nun değil, oradaki yerel yöneticinin görevi. Kenan Sofuoğlu bir marka, biz Kenan Sofuoğlu ile birlikte bu işletmeyi açıp insanların enerjilerini burada atmalarını sağlamak istedik. Karayollarında başkalarının canı yanmasın istedik ve böyle bir proje ürettik. Her gün onlarca motor kazası meydana geliyor. Biz bunun önüne bir nebze olsun önüne geçebilecek bir projeyi Düzce’ye kazandırmak istedik. Bu tesisi hizmete açmak istiyoruz. Normalde biz 1 buçuk yıl önce buranın asfaltını atacaktık. Buranın asfaltlanması için Eski Düzce Belediye Başkanımız Mehmet Keleş söz vermişti, kendisi bu projenin içerisinde olan biriydi. Başkanım sen başla asfaltlamayı ben yapacağım demişti. Biz asfalt altı için malzemeyi serdik. Bu arada Mehmet Keleş başkanımız siyaseten görevini sonlandırdı. Bu sürede asfaltlama yarım kalmış oldu. Mehmet Keleş’in yerine gelen Dursun Ay başkanımız şuan için imkanının olmadığını söyleyerek bu konuya sıcak bakmadı. Pist projesinden Sayın Cumhurbaşkanımızın da bilgisi var. Kenan Sofuoğlu kendisine aktarmıştı. Kış sezonunda Vekillerimiz ile birlikte Ankara’da spor bakanımızla birlikte tekrar spor tesisinin açılması için çalışmaları yapacağız. Burada start vererek Düzce’mize güzel bir tesis kazandıracağız.

MOTOR PİSTİ İÇİN ÖDENEK GELMEDİ

Son günlerde Pist için ödenek geldiği ile ilgili söylentilere de değinen Başkan Tuna; “Motor pisti için gelen bir ödenek yok. Ankara’dan gelen ödenek tahsisli gelir. Yol için bu para geldiyse orayı yapmak zorundasın. Alt yapı için gelirse altyapı yapmak zorundasın. Böyle bir para gelmedi. 5 Milyonluk bir rakam şöyle var. Altyapıyı bitirdik asfalt için talebimiz oldu, 3 milyon 700 bin liralık bir ödeneği iller bankasından aldık. Onun haricinde 2 milyonluk bir kaynağı mesire alanı için aldık. Almış aldığım bu parayla ihaleyi yaptık, yeni sokakları asfaltlamaya başladık. Mesire alanı ile ilgili de projemiz devam ediyor. 2 Milyonu da mesire alanı için kullanacağız. Pist için herhangi gelen bir para yok” dedi.

İKİ AŞAMALI BİR TESİS OLACAK

Pistin iki aşamalı olacağını, Türkiye Şampiyonası ve Dünya Şampiyonalarının yapılabileceğini söyleyen Tuna; “Türkiye şampiyonası için bize 10 milyonluk liralık kaynak yetiyor. Dünya şampiyonası için federasyonun aramış olduğu şartlar var. Dünya şampiyonası için 50 milyonluk kaynak lazım. İlk etapta 10 milyonluk kaynağı sağlamak istiyoruz. Biz bu alanın orman bakanlığından aldık kirasını da ödüyoruz. Ağaçlık alanları tamamen koruduk, diğer alanlarımızdan alanları açtık. Burada ağaç olmamasına rağmen o alanı ağaçlandırıyoruz. Böyle bir tesis istiyoruz ki havadan bakıldığında yeşilliklerin arasında bir tesis olsun.

BÖLGEYE BÜYÜK EKONOMİK KATKI SAĞLAYACAK

Motor Sporları Pisti ile birlikte Sadece Cumayeri ve Düzce değil bölgeye büyük bir ekonomik girdi olacağını belirten Tuna; “Bu proje için her hafta faaliyet olacak. Seyircilerin buraya geldiğinde 3-4 gün konaklayacak. Sporcular ise yarışlardan 3 -5 gün önce bölgemize gelecek. Sakarya, Bolu, Akçakoca dâhil bu süreçte otellerde hiçbir yer kalmayacak. Konaklayacaklar, yiyip içecekler. Burada para bırakacaklar. Biz bu geliri en üst seviyeye taşıyacaklar. Düzce’nin görülmeyen yerlerini görecekler. Doğası, yaylası, tarihi, denizi, akarsuları ile Düzce’de her şey var. Ama biz ulusal anlamda Düzce’yi tanıtamıyoruz. Buraya gelen insanlarla burayı tanıtmak istiyoruz” dedi.

HALKIMIZ ÇEŞME SUYU İÇSİN

Başkan Tuna Cumayeri’nde içme suyu sıkıntısının kalmadığını, herkesin rahatlıkla çeşmelerden su içebileceğini söyleyerek; “2014 seçimlerinde Belediye meclis üyesi arkadaşlarımızla hazırladığımız beyannameler vardı. Projelerimizi halkımıza hizmet olarak sunmak bizim vazifemizdi. Bizim temel sorunlarımız 2014 seçimleri öncesi evlere gittiğimizde anlatılanlar vardı. Özellikle yıllardır kangren olan içme suyu ile ilgili problemimiz vardı. Musluklarımızdan çamur olarak sular akıyordu. Halkımız bunu yıllardır ne zaman temiz su içeriz diyordu. Gelir gelmez ilk işimiz arıtma tesisini projelendirmek ve neticelendirmek halkımıza hizmet olarak sunmaktı. Düzce’nin en modern içme tesislerinden bir tanesini Cumayeri halkına kazandırdık. Şuanda suyumuz o kadar temiz ki halkımız gönül rahatlığı ile suları içebilirler. Tesislerimiz en son sistem ile yapıldı. 3 milyon 600 bin liralık maliyetli bir tesis. Laboratuarımızda her gün su analizi yapılarak su veriliyor. Bundan sonra Cumayeri belediyesinin şebekelerinden gelen suyu rahatlıkla içebilir. İşletmelere gittiğimizde ben bana bizim musluktan akan suyu getirin diyorum. Çünkü gönül rahatlığı ile kendim içebiliyorum.

İŞ MERKEZİNİ CUMAYERİ’NE KAZANDIRDIK

Cumayeri’nde Depremden bu yana atıl olan eski belediye hizmet binasının olduğu alana iş merkezi yaptıklarını ve Belediye hizmet binasının da bu iş merkezine taşındığını söyleyen Başkan Tuna; “Merkez caminin oradaki atıl alana iş merkezi yapılmasını istemişlerdi. Gelir gelmez orası için çalışmayı yaptık. Oraya açtık ve belediyemiz de orada hizmet veriyor” dedi.

YÜKSEK OKULUN KAPASİTESİNİ ARTIRDIK

Cumayeri Meslek Yüksek Okulunun Kapasitesini 230’dan 2 Bin 300’e çıkardıklarını söyleyen Tuna; “Cumayeri sınırları içinde bir sanayi kuruluşu yapabilecek arazi yok. Sanayi arazisi mevcut değilse, “Cumayeri’nin gelişimi ile ilgili ne yapabiliriz” diye düşündük. Meslek yüksek okulunu geliştirmek istedik. Öğrenci sayısını çoğaltmak istedik. Biz geldiğimizde 230 öğrenci kapasitesi vardı. İki katlı bir binaydı. Öncelikle 3. katını yaptık. Daha sonra yan tarafında yeni bir proje yaptık 3bin metrekare bir alan üzerine bir bina daha yaptık. Belirlenen bölümlerin tamamı geldiğinde 2 Bin 300 öğrenci alabiliriz. Bu sene inşallah bir kaç tane bölüm alarak geliştirmek istiyoruz. Önümüzdeki 2 yıl içinde yeni bir bina daha yapıyoruz. Meslek Yüksek Okulunun kapasitesi 3 bin 500 kişiye çıkacak kapasiteyi yakalayacağız. Sanayi kuramadık ama yüksek okulu geliştirdik” şeklinde konuştu.

SANAYİ SİTESİNİN TEMELİNİ ATIYORUZ

Verdiği tüm sözleri tek tek yerine getirdiğini söyleyen Tuna; “Çarşı içindeki tamircilerinden şikâyetler aldık. Çekiç sesi, kaynak sesinden durulmuyordu. Arazi ile ilgili problemi çözdük, 15 gün içinde sanayi sitesi ve terminalin yapımına başlayacağız. Bu yılın sonuna kadar yüzde 99 tamamlayıp işletmeci arkadaşlarımıza sunmak istiyoruz. İnşallah bu sözümüzü tutacağız. Bunların dışında yol kaldırım altyapı gibi asli görevlerimizi zaten yapıyoruz. Biz bunları proje olarak sunamayız. Bunlar asli görevimiz. Her belediye su getiri, kanalizasyon döşeyip, asfaltın yapılmasını yapıyor. Şuan Cumayeri’nde alt yapısı yüzde 99 tamam. Yaklaşık 1 kilometrelik yağmur suyu hattımız kaldı. Üst yapı olarak da asfalt ihalelerimiz de bitti. Ekim sonuna kadar asfaltlama bitecek. Yüzde 98 inde alt yapı ve üst yapı bitmiş olacak” dedi.

BELEDİYEYİ TİCARETHANE GİBİ YÖNETTİK

Belediye için kaynağı sadece Ankara’dan beklemediklerini söyleyen Tuna; “Bu süreç kolay olmadı. 4 buçuk yıldır kaynaklar problemli. İller bankası sağ olsun. Biz belediyeyi bir işletme gibi yönettik. Bir dükkân gibi yöneterek her kaynağı Ankara’dan getirmek değil kendi içimizde de kaynak yaratarak hizmet yaptık. İmkânlarımız kısıtlı Biz geldiğimizde Cumayeri’nde 7 milyonluk bütçe vardı şuan 10 milyonluk bütçe var. 4 yıla baktığımızda 40 milyonluk bir bütçe var bunun içinde maaşlarda dâhil. Cumayeri’ne yapılan yatırımın bedeli 60 milyonu buldu. Piyasaya borcumuz 300-500 Bin lira arasında. Bu parayı her ay çeviriyoruz sürekli çeviriyoruz. Aylık olarak döndürüyoruz. İller bankasına borcumuz var. Oraya borcumuz 8 milyon civarında. Bunların da ödemesini taksit taksit yapıyoruz. Biz bu belediyeyi ticarethane gibi yönetiyoruz. Biz sadece Ankara’dan beklemiyoruz kendi içimizde kaynak yaratıyoruz. Bugün yüksek okulun inşaat maliyeti 10 milyon TL civarında. Bizim cebimizden 1 milyon çıktı. Pakmaya ile yaptığımız protokollü büyük kısmını orası karşıladı. AVM’yi aynı şekilde kat kaşlığı ile yaptırdık. Sanayi sitesi de hakeza aynı şekilde” dedi.

GELECEK İLE İLGİLİ HAYALLERİMİZ VAR

Cumayeri’nde sanayi olmadığını bunun için turizme yönlendiklerini dile getiren Başkan Tuna; “Gelecek ile ilgili hayallerimiz var. Cumayeri’nin sanayisi yok. Ama turizmi var. Bugün Cumayeri’nde melen havzasında 6 tane işletme bulunuyor. Barajdan sonra bu işletmeler buradan kalkacak. Ama biz bunu yok etmeyeceğiz. Merkezde bunları toplayıp koordineli çalışmasını sağlayacağız. Oluşturacağımız spor alanlarında raftingcileri yine dışarıdan Cumayeri’ne getireceğiz. Cumayeri merkezi turizm alanı yapacağız. Düzce’nin göz bebeği olabilecek bir alanda 300 Binin üzerinde turist bulacağız” dedi.

CUMAYERİ’NE PORSUK MODELİ

Yeni dönem için projelerinin olduğunu bunlardan en büyüğünün ise Cumayeri’nin merkezinden geçen dere için olduğunu söyleyen Tuna; “Cumayeri’nin içinden geçen bir dönem var. 2014 yılının haziran ayında sel felaketi oldu. Gezmiş olduğum şehirler var Bunlardan biri porsuk çayı. Bu dere yatağının tekrar yapılması düzenlenmesi için çalışacağım. Dere kenarındaki yapıları kamulaştıracağız. Pazaryerini kaldıracağız. Dere yatağının genişletilmesi için çalışma yapacağız. Bölgenin in modern pazaryerini yapmak istiyoruz. Projesi bitmek üzere iki katlı yapacağız. Dere kenarına güzel bir alan oluşturmak istiyoruz, bir porsuk çayı hayalini Cumayeri için düşünüyoruz. Pazaryeri projemiz 7 milyonluk bir proje. İki yıl içinde ikinci katını da düzenleyip sinemasından çocuk oyunlarına millet kütüphanesine kadar tüm alanları yapacağız” şeklinde konuştu.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+