KAMERALAR DEVRE’DE !

756

Düzce İl Emniyet Müdürlüğü, trafikte cep telefonu kullanımı, emniyet kemeri takmayan sürücüler ve kırmızı ışık ihlallerine karşı tedbirlerini arttırdı.

Düzce İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz, basın mensuplarını MOBESE Merkezi’nde misafir ederek sistem hakkında bilgi verdi ve 123 noktadan Düzce’nin denetlendiğini açıkladı.

Deniz, vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri (KGYS) ve Plaka Tanıma Sistemi (PTS) ile trafikte cep telefonu kullanımı, emniyet kemeri takmayan sürücüler ve kırmızı ışık ihlali konusunda çalışma yapmaya başladıklarını söyledi.

Sürücülere uyarılarda bulunan Deniz, şöyle konuştu:

“Özellikle emniyet kemeri takmama, seyir halindeyken cep telefonu ile konuşmak ve kırmızı ışık ihlali birçok yerde olduğu gibi Düzce’de de fevkalade ihlal edilen bir durumdur. Netice itibarıyla teknolojinin gelişmesiyle beraber bunların kontrolü, kontrol sıklığı, yoğunluğu daha da genişliyor. Burada amacımız vatandaşlarımıza ceza kesmek, onları cezalandırmak değil. Tüm medeni ülkelerde olduğu gibi kurallara uymamız, kendi can güvenliğimiz, mal emniyetimiz açısından çok önemlidir.” dedi.

Kameraların devreye girmesi ile bazı sürücülerin üzerinde emniyet kemeri deseni olan tişörtleri giymesi ile ilgili olarak Emniyet Müdürü Deniz, “Bu trajikomik bir durum. Bu münferit yapılan bir durum. Ancak sistemlerimiz o kadar gelişmiş vaziyette ki, bundan kurtulmak ya da bunu bu şekilde atlatmak mümkün değil. Hatta bu tip olaylarda da kamu görevlilerini aldatmaya yönelik başka adli bir işlem yapmamız söz konusu olabilir” şeklinde konuştu.

Sistemin devreye girmeden önce yapılan denemelerinde sadece 24 saat içerisinde bin 200 kırmızı ışık ihlali tespit ettiklerini dile getiren Hüseyin Deniz, “Bu sistemler kurulduğunda deneme yapıyoruz. 1 günlük denemede bin 200’e yakın sürücü kırmızı ışık ihlali yaptı. Hız ve diğerlerini söylemiyorum. Sadece kırmızı ışıkta 24 saat içerisinde bin 200 ihlal yapıldı. Bunu hiçbir şekilde kabul etmemiz mümkün değil, etmeyeceğiz” dedi.

Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü İsmail Caran ise vatandaşların can ve mal güvenliğini korumak amacıyla çalıştıklarını ifade ederek, “İç İşleri Bakanlığı talimatları ve Emniyet Genel Müdürlüğü çalışmaları neticesinde KGYS ve PTS üzerinden bir arkadaşımızı görevlendirerek kırmızı ışık ihlali, cep telefonu ile görüşme ve emniyet kemeri çalışması yapacaktır. Bu çalışma, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumaya yöneliktir.” diye konuştu.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+