YÜKSEK HIZLI TREN İÇİN ÇALIŞTAY DÜZENLENDİ !

213

Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Bölümü Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar’ın oluşturduğu
Yüksek Hızlı Trenin Düzce-Bolu güzergahına çekilmesi projesi için yapılacak olan çalıştayın basın lansmanı Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.

Tanıtım toplantısına Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Bölümü Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar, Düzce TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ile Düzce’de görev yapan basın mensupları katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Bölümü Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar’ın yapmış olduğu çalışmayı önemli bulduklarını, bu amaçla da katıldıkları her programda bunu duyurmaya gayret ettiklerini söyledi. Projeye sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen Şahin, bu projenin diğer güzergah
illerde olması halinde şimdiye kadar ulusal arenada büyük yankı uyandırmış olacaklarını fakat Düzce’nin bu noktada biraz geride kaldığını da sözlerine ekledi.

Bu gibi çalışmaların şehir genelinde sahiplenilmesi gerektiğini ve lobicilik ile desteklenebileceğini belirten Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, hızlı trenin Düzce’den geçmesinin gerekliliğini açıkladı. Bunun için yoğun çaba sarf ettiklerini söyleyen Çakar şu şekilde konuştu: “Bir hayalle başladık. Ayhan Hocamla ilk oturduğumuzda ve bu konuları konuştuğumuzda, İstanbul ve Ankara’nın hızlı tren ile bir şekilde birbirine bağlanacağını konuşmuştuk. Düzce’yi bilenler, gelip geçilen bir yer olarak bilirler. Bu imajın artık ortadan kalkması ve Düzce’nin artık hak ettiği potansiyelin ortaya çıkarılması gerekiyor. Bunun için de ulaşılabilirlik ve erişilebilirlik çok önemli. Bu coğrafyadaki ulaşım ağları içerisinde, bu kadar hızlı erişime sahip olacak olan, 33 Bin öğrencisinin % 94’ünün şehir dışından geldiği ve bu sayının 45 Bine ulaşacağı bir atmosferde sadece üniversiteye erişim bile, hızlı trenin buradan geçmesinin gerekliliğini ortaya koyuyor. Bir Düzceli sorumluluğu ile olsun diye çok uğraşıyoruz. Tabi olmayabilir ama biz tarihe bir not düşmek adına çalışıyoruz. Yıllar sonra İstanbul ve Ankara arasındaki bu bağlantı yapılmış ve Düzce’den geçmemiş olursa, dönüp cevap vermemiz gereken sorular olacak.”

Hızlı trenin Düzce’den geçmesinin gerekliliğinin uzun zamandır görüşüldüğünü belirten Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, ülke ekonomisine katkı sağlayacağı için bunu istediklerine dikkat çekti. Ay, “Artık bir çözüme kavuşturmak, sesimizi Ankara’ya, Cumhurbaşkanımıza da duyurmak ve faaliyete geçirmek için gayret ediyoruz. Biz bugün görev başında bulunan kişiler olarak, ileride çocuklarımıza ve torunlarımıza, hızlı tren için ne yaptığımızı anlatabilmek için buradayız. Biz petrol üreten bir ülke değiliz. Ankara ve İstanbul arasında gerçekleştirilecek bu bağlantı ile insan yoğunluğu olan iki ilin bu güzergâh üzerinden ulaşım sağlanacak olması çok önemlidir. Hızlı trenin Düzce’den geçmesi, ülke ekonomisine çok büyük bir katkı sağlayacağı için bunu gerçekleştirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

YHT güzergahı konusunda kısa bilgiler veren Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Bölümü
Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar, 31 Ekim’de Düzce Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan ve Japon
bilim insanlarının da katılım sağlayacağı YHT çalıştayına herkesi davet etti.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+