RAHİM KANSERİ AMELİYATLARINDA BÜYÜK BAŞARI !

202

Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde kapalı (laparoskopik) yöntemle yapılan rahim ameliyatları, hastalara daha hızlı iyileşme ve normal yaşantılarına kısa sürede dönme imkanı sağlıyor.

Kadınlarda sık görülen kanser türlerinden biri olan rahim ağzı kanserine yakalanan 57 yaşındaki hasta, Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde başarıyla geçen kapalı yöntem ameliyat ile sağlığına yeniden kavuştu.

Smear testi (rahim ağzı kanseri taraması) sonucunda rahim ağzı kanser teşhisi konulan hastaya, Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği’nde yapılan muayene sonrası ameliyat kararı verildi. Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Yavuzcan; hem yapılan operasyon, hem de Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde bir yıldır başarıyla uygulanan kapalı yöntem kanser ameliyatları hakkında önemli bilgiler verdi.

“Hastanın Kurtulmasına Aracı Olduk”

Doç. Dr. Ali Yavuzcan tarafından kapalı yöntemle ameliyat edilen hasta; kısa sürede günlük yaşantısına geri döndü. Ameliyat süreci hakkında bilgiler paylaşan Doç. Dr. Yavuzcan, “Hastamızı laparoskopi dediğimiz kapalı yöntemle ameliyata aldık. Bu ameliyatta rahim ağzı, rahim ve bu hastalığın yayılabileceği tüm lenf bezeleri temizlendi. Hepsi kapalı yöntemle olduğu için kısa sürede iyileşen hastamızı evine gönderdik. Bir ay sonra kontrole geldiğinde gayet iyi olduğunu ve hiçbir sağlık problemi olmadığını gördük. Ameliyatla çıkardığımız parçaları patolojiye gönderdik. Gelen sonuçta rahim ağzı kanserinin erken evresine uygun bir sonuç geldi. Hastamızın bize erken başvurmuş olması tedavi başarı oranını artırdı. Biz de hastanın bu hastalıktan kurtulmasına aracı olduk.” ifadelerini kullandı.

“Bu Tip Kapalı Kanser Ameliyatları Türkiye’de Her Yerde Yapılmıyor”

Rahim kanseri ve erken evrede tespit edilen rahim ağzı kanseri ameliyatlarını Düzce Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı’nda kapalı yöntemle gerçekleştirdiklerini dile getiren Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi; “Bu tip kapalı kanser ameliyatları Türkiye’de her yerde yapılmıyor. Genellikle büyükşehirlerdeki üniversite ve diğer kapsamlı hastanelerde yapılan ameliyatları, biz de Düzce’deki vatandaşlarımıza en iyi hizmeti verme gayesiyle Üniversitemiz Hastanesi’nde gerçekleştirmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Hastaların Ameliyat Sonrası Konforları Çok Daha Yüksek Oluyor”

Hastanın karnının açılmadan küçük delikler aracılığı ile ameliyat yapılmasını sağlayan kapalı tekniğin, hastaya iyileşme sürecinde kolaylıklar sağladığını vurgulayan Yavuzcan, “Kapalı ameliyatları, hastanın karnında yaklaşık 4 ila 6 arasında, büyüklüğü yarım santim veya bir santim olan deliklerden içeri koyduğumuz aletlerle yapıyoruz. Bu nedenle hastaların karnında 30-40 santimi bulan büyük dikiş izleri olmuyor. Bu hastalar ameliyatın ertesi günü günlük hayatlarına dönebiliyor. Hastalar diğer yönteme göre; çok daha az ağrı duyuyor ve ameliyat sonrası konforları da çok yüksek oluyor.” sözleriyle açıklamalarına devam etti.

“Hastalarımıza 3 Yılda Bir Rahim Ağzı Kanseri Tarama Testi Yaptırmalarını Öneriyoruz”

Çağın korkutan hastalığı olan rahim ağzı kanserinden korunmanın en önemli yolunun rahim ağzı kanseri taraması olduğuna dikkat çeken Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi; hastalara 3 yılda bir bu taramayı yaptırmaları hususunda tavsiyede bulunduklarını belirtti. Tarama ile fark edilen kansere ileri evrelere varmadan müdahale edebildiklerini dile getiren Doç. Dr. Yavuzcan; “Hastamız da rahim ağzı kanseri taramasında yakalanmış bir hasta. Hastamız tarama testini yaptırmasaydı, belki hastalığı daha ileri evrelere gidecekti. Biz ayrıca özellikle 40 yaş üstündeki hastalarımıza rahim kanseri riskine karşı anormal kanama varlığında bizlere başvurmasını öneriyoruz.” dedi.

Kapalı yöntemle yapılan ameliyatların yanı sıra Prof. Dr. Gökhan Göynümer başkanlığındaki Düzce Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana bilim Dalı öğretim üyeleri tarafından yüksek riskli gebelere gereken hizmetin verildiğini, rahim sarkması veya idrar kaçırma şikayetlerine yönelik de yeni tekniklerle ameliyatların gerçekleştirildiğini belirten Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi, Düzceli kadınların tedavi amacıyla büyük illere gitmesine gerek kalmadığını ifade etti.

“Kanser Taraması Yaptırdığım İçin Çok Şanslıyım”

Ameliyatla sağlığına kavuşan hasta ise; “Kanser taraması yaptırdığım için çok şanslıyım. Kansere yakalanmanın üzüntüsü içindeyken Doktor Ali Yavuzcan’a başvurdum. Netice güzel olduğu için çok mutluyum. İyileşmeme aracı olan başta Ali Bey ve ekibine teşekkür ediyorum.” şeklinde duygularını dile getirdi.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+