DÜZCE TSO MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

3.772

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nın olağan meclis toplantısı, Meclis Başkan Vekili Nuri Hızel’in açılış konuşmasıyla başladı.


Aralık Ayı mizanının görüşülmesinin ardından toplantıda Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, oda faaliyetlerini meclis üyelerine aktardı. Şahin konuşmasında;

“3 Ocak’ta Teknopark Yönetim Kurulu toplantısına katıldık. 7 ocak’ta Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Belediye Başkanı Dursun Ay ile birlikte, Düzce Organize Sanayi Bölgesinde faaliyette olan Ayteks Tekstil, Ormak Hortum, MT Plastik ve OSB İdari Hizmet Binasını ziyaret ettik. 8 Ocak’ta Düzce Valiliği, 2017 yılı vergilendirme yılı gelir vergisi ve kurumlar vergisi rekortmenleri belli oldu. Listeye giren üyelerimize teşekkür mektupları yazdık. Buradan kendilerini bir kez daha tebrik ediyoruz. 11 ocak’ta mevcut Kadın Girişimciler Kurulumuz odamızda toplandı. Toplantıya Yönetim Kurulu Üyelerimiz Metin Coşkun, Murat Saydam ve Özkan Çakır da katılarak çalışmalarından dolayı kendilerine bizim adımıza teşekkür ettiler.
9-11 ocak tarihlerinde Düzce Valimiz Dr. Zülkif Dağlı, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ile beraber Başkent Amman işadamlarımız ile bir araya geldik. Ürdün’ü seçmemiz en önemli nedeni bu ülkeden kota sınırına takılmadan ihracat yapılabilmesidir.Yani Ürdün üzerinden tüm dünyaya mal ihraç edebiliriz. Burada sadece bu görüşmeler sonucunda kısaca şunu ifade etmek istiyorum.
Bu ülke üzerinden, tekstil ürünleri, makine Ekipman, madenler,gıdalar,plastik mamüller,kimyasal Endüstri ürünleri,ulaşım araçları,bitkisel ürünler,canlı hayvanlar,metal ürünleri,ahşap ve ahşap ürünleri ihraç edebiliriz. 15 Ocak’ta Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği, Türk Eximbank Mali İşler, Operasyon ve Risk İzlemeden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Çelik’in sunumuyla gerçekleştirilen İhracatın Finansmanında Eximbank’ın Rolü konulu seminere katıldık.


20 Ocak’ta Meclis Üyelerimiz Murat Taştepe, Selahattin Aydın ve Yavuz Ayyıldız ile birlikte, MÜSİAD Düzce Temsilciliğinin organize ettiği, Prof. Dr. Servet Bayındır’ın konuşmacı olarak yer aldığı İslam ve İktisadi Hayat konulu seminere katılım sağladık. 22 Ocak’ta Meclis Başkanımız Ahmet Dertli ve Genel Sekreterimiz Ayten Nursel Kocadağ ile birlikte, Ankara’da düzenlenen TOBB Ticaret ve Sanayi Şurasına katılım sağladık. 22 Ocak’ta Organize Sanayi Bölgesi tarafından düzenlenen üretim ve inovasyonun önemi ve alternatif finansman araçları konusunda bir panele katılım yaptık. Panelde ülkemizin içinde bulunduğumuz ekonomik zorluklardan ancak katma değeri yüksek olan ürünleri üreterek ve ihraç ederek kurtulabileceğimizi , Düzce olarak çok geniş sanayi ve üretim alanlarımızın mevcut olmadığı, bu durumun bizi daha fazla katma değerli üretim yapmamız ve ihraç etmemiz gerektirdiğini ifade ettik. Türkiye’deki şirketlerin en büyük sorunlarında birisinin de sermaye içerisindeki öz kaynak oranının çok düşük düzeylerde bulunduğunu da öne sürdük.
23 Ocak’ta Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı başkanlığında Akçakoca’da düzenlenen İl Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Koordinasyon Kurulu Toplantısına katılım sağladık. Yine 23 Ocak’ta odamızın büyük gayretleriyle gündeme gelen ve çeşitli çalışmaların yapıldığı “Düzce Kabağı” konusunda daha önce DÜBİT Genel Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş hocamız ve Meclis Üyesi arkadaşımız Hayati Eğilmez’in daha önce paketleme konusunda ziyaret ettikleri Funny Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Leblebici yeniden DÜBİT’i ziyaret etti. Bu ziyaretlerde bizleri temsilen hazır bulunan meclis üyesi arkadaşımız Hayati Eğilmez’e teşekkür ediyoruz.
Dün, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu odamızı ziyaret etti. Ziyarette hazır bulunan arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.
Gün içerisinde İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, odamızda Düzce’de faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Biz de kürsüden karşılaştığımız sorun ve taleplerimizi kendilerine ilettik. Jandarma Genel Komutanı Yardımcısının da heyette yer alması nedeniyle Alay Komutanlığımızın olduğu bölgeye Uzman Erbaş Okulu yapılması konusunda kendilerinden destek istedik.
Yine dün; Yönetim Kurulu üyemiz Bilal Türkan ve meclis üyemiz Engin Er başta olmak üzere, 4 meslek komitesindeki arkadaşlarımız bir metal, makine ve otomotiv çalıştayı düzenlediler. Çalıştay için yaklaşık 125 kişi tek tek arandı ve çalıştaya davet edildi. Ancak katılım maalesef umduğumuz gibi olmadı. Katılımcılardan çok iyi geri dönüşler aldık. Bu çalıştayda sektörün en önde gelen sorunlarını ve çözüm önerilerini almayı hedefledik. En önde gelen sorunlar; nitelikli kalifiye personel sıkıntısı ,işçi ve işveren arasındaki hukuki uyuşmazlıklar, teşvik sisteminde problemler, ticari alacaklardaki tahsilat sıkıntısı ve finansmanı erişim zorlukları oldu.
Doğu Marmara Kalkınma Ajansı teknik destek programı kapsamında sunduğumuz Dijital Pazarlama Eğitimi projemiz kabul edildi. Sözleşmesi Pazartesi imzalanıyor. Bu eğitim beş gün sürecek ve üyelerimize sosyal medya da dahil olmak üzere internet üzerinden satış yapma, müşteri bulma,ürünleri sergileme v.b. gibi beceriler kazandıracak. Daha önce de ifade etmiş olduğum gibi işlerini internete taşımayan işletmeler eninde sonunda piyasadan silinmeye mahkumdurlar. Eğitim tarihleri önümüzdeki günlerde belli olacak” ifadelerine yer verdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Komisyonu Kuruldu

Odamız bünyesinde faaliyet gösterecek olan, Odamız meclis üyeleri, yönetim kurulu üyeleri, akademisyenler, öğrenciler ve eğitimcilerden oluşturulacak olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji komisyonunun kurulmasına karar verildi.
Kurulacak olan komisyon hakkındaki bilgi ve amaçları Meclis Üyesi Murat Taştepe meclis üyelerine aktarırken, oy birliğiyle komisyonun kurulmasına karar verildi.
Düzce TSO olağan meclis toplantısı, Meclis Başkan Vekili Nuri Hızel’in kapanış konuşmasıyla sona erdi.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+