MARKET FİYATLARI MERCEK ALTINDA !

157

Ticaret Bakanlığı tarafından gönderilen genelgeyle birlikte Düzce’de kurulan komisyon hal fiyatları ile market ve Pazar fiyatları arasındaki fiyat farkı denetimlerine başladı.

Ticaret Bakanlığı, 81 valilik kanalıyla ticaret il müdürlüklerine talimat gönderdi. Söz konusu talimatta, Ağustos ayında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikte girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapanlara karşı denetim yapılabilmesine yönelik düzenlemeye gidildiğinin altı çizildi. Bu kapsamda sebze ve meyve fiyatlarını denetimi için Düzce’de bir komisyon kuruldu. Ticaret İl Müdürlüğü, Düzce Defterdarlığı ve Düzce Belediyesi’nde görevli personellerden kurulan komisyon Düzce’de ki meyve ve sebze halinde ki fiyatlarla, market ve pazaryerlerindeki sebze ve meyve satış fiyatlarını denetlediler. Denetimlerde portakal, armut, ayva, elma, kivi, limon, mandalina, muz, nar, çarliston biber, dolmalık biber, sivri biber, domates, teze fasulye, havuç, ıspanak, kabak, karnabahar, kuru soğan, beyaz lahana, kırmızı lahana, mantar, marul, maydanoz, patlıcan, pırasa, salatalık, sarımsak, kırmızı turp, yeşil soğan ve patates olmak üzere 31 kalem ürünün fiyat farkına bakıldı. Denetimler sonrası hazırlanan rapor Ticaret Bakanlığı’na gönderilecek.

Denetimlerle ilgili olarak bilgiler veren Düzce Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Ali Kahraman, “28 Ocak 2019 tarihinde yayınlanan ve 81 ile gönderilen genelge var. Genelgeyle Ticaret İl Müdürlükleri bünyesinde bir denetim komisyonu kurulması, komisyonla da toptancı halleri, pazaryerleri ve marketlerde ki ürünlerin satış ve alış fiyatları arasında ki farkların incelenmesine istinaden bir komisyon kuruldu. Kurulan komisyon dün sabah itibarıyla Düzce Belediyesi Toptancı Hali’nden incelemeye başladı ve hale giriş fiyatlarına baktı. Bunun akabinde dışarıya çıkarılan malların satış fiyatı arasında ki farklılıkları kontrol ediyoruz. Bu komisyonda Ticaret İl Müdürlüğü, Düzce Defterdarlığı ve Düzce Belediyesi’nin görevli personelleri var. Bu personeller gerekli incelemeyi titiz bir şekilde yapacaklar. Gerekli rapor hazırlanacak. Bu rapor neticesinde bakanlığa gerekli bilgi sunulacak” dedi.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+