REKTÖR ÇAKAR’DAN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

148

Yaptığı onca özverili çalışmalara karşı hakettiği değeri bir türlü elde edemeyen kadınlar, 1920’li yılların başında örgütlenmeye başlayarak insan onuruna yakışır bir hayat yaşamak için mücadele etmeye başlamışlardır.

Dünyada ilk kez kadın hakları, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) tarafından Veda Hutbesi’nde dile getirilmiş ve “Cennet anaların ayaklarının altındadır.” sözüyle de kadınlara hak ettikleri saygının gösterilmesi gerektiği vurgulanmıştır.

Annelik göreviyle beraber iş hayatında da önemli görevler üstlenen ve pek çok alanda dünya çapında başarılar kazanan kadınlarımız, birey olarak ekonomik ve sosyal kalkınmaya da önemli katkılar sağlamaktadır. Bu kapsamda Üniversitemizde, kadın yaşamı, geleceği ve sorunlarına bölgesel ve evrensel çözümler getirmek için Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulmuştur.

Türkiye’de ilk defa “Yükseköğretimde Kadın Liderliğini Geliştirme ve Güçlendirme Çalıştayı” düzenleyen Üniversitemiz, yine Ülkemizde ilk olarak, kadın akademisyenlerin yöneticilik ve liderlik görevleri için aday olmalarını desteklemek amacıyla, Kadın Liderliğini Geliştirme ve Güçlendirme Eğitim ve Mentorluk Programı’nı 2013 yılından beri başarıyla uygulamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ise ülkemiz kadınına yönelik yaptığı konuşmasında “Dünya’da hiçbir milletin kadını, milletini kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadınından daha fazla çalıştım diyemez.” diyerek ülkemiz kadının önemini anlatmıştır. Ülkemizin zor zamanlarında göstermiş olduğu bu kararlılık ve üstün hizmetlerini göz ardı etmemek adına Türk kadınına, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Avrupa ülkelerinden önce seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere birçok sosyal ve siyasal haklar verilmiş, kadınlarımızın toplumsal hayata daha aktif katılımları sağlanmıştır.

Birbirinden değerli birçok projeyle kadınları hayatın her alanında destekleyen Düzce Üniversitesi olarak; aile, toplum ve ülke geleceği için önemli roller üstlenen kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarız.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+