Sol Yapışkan Reklam 600×130
Sağ Yapışkan Reklam 600×130

YABANCI ÖĞRENCİLER DÜZCE’DE BULUŞTU!

88

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından düzenlenen, Anadolu Ajansının (AA) global iletişim ortağı olduğu “12. Uluslararası Öğrenci Buluşması”, 25 ülkeden üniversite öğrencilerini Düzce’de bir araya getirdi.

Anıtpark Meydanı’nda “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” temasıyla organize edilen etkinlikte, yabancı öğrenciler ülkelerine ait danslar sergiledi.

Yöresel kıyafetleriyle Anıtpark Meydanı’na dolduran yabancı öğrenciler, kurulan stantlarda hediyelik eşya tanıtımı yaptı.

Etkinlikte gerçekleştirilen mehter gösterisi, yabancı öğrencilerin beğenisini topladı.

Etkinliğin öğrencilerin diğer ülkelerin kültürlerini tanımak, iletişim kurmak ve birbirlerine yön vermek anlamında önemli olduğunu anlatan Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı ; “Burada çok güzel bir etkinliği hep birlikte yapıyoruz. Dört yıl önce İzmir’de görevli iken Uluslararası Öğrenci Federasyonu ile böyle bir etkinliği gerçekleştirdik. Çok güzel yansımaları olmuştu. Uluslararası öğrencilerimiz bizim için önemli. Bu öğrencilerimiz ülkelerinden seçilerek gelen en seçkin öğrencilerimiz. Değişik sınavlara girerek üniversitemizde okumaya hak kazanıyorlar. Üniversitemiz de uluslararası öğrencilerimizi ilimize kazandırmak için sınav merkezi sayını çoğalttı.

Sayın Cumhurbaşkanımız 1960’lı yıllardan itibaren ülkemizde öğrenim görüp, önemli bir görevde bulunan devlet büyükleri ve iş adamlarını ülkemize davet ederek ortak bir etkinlik düzenledi. Sayın Cumhurbaşkanımızın onlarla bir araya gelmesi, onları onure etmesi yaptığımız işin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Öğrencilerimizden bizim beklentimiz burada öğrenimlerini en güzel şekilde bitirdikten sonra ülkelerine dönecekler ve ülkelerine hizmet edecekler. Ülkemizde geçirdikleri dönemi güzel bir anı olarak hafızalarında kalacak. Okul döneminiz boyunca size gelecek her türlü sıkıntı bizim sıkıntımızdır. Sizler için ne gerekiyorsa bütün kurumlar yardım etmeye hazırız. Ayrıca Düzce Valiliği bünyesinde Uluslararası Öğrenci Mahalli Heyeti oluşturmak suretiyle sizlerin sorunlarını görüşüyoruz. Biz Düzce halkımızdan da bu güzel kardeşlerimize ev sahipliği yapmalarını ve Düzceliler olarak en güzel şekilde ağırlamak durumundayız.
Bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi kutluyorum. Böyle güzel bir organizasyonun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” ifadelerinde bulundu.

Etkinlikte, farklı ülkelerden katılan öğrenciler, ülkelerinin tarihi, kültürü, coğrafyası, gelenekleri, görenekleri, yöresel yemekleri ve danslarını tanıttılar.

UDEF tarafından düzenlenen ve 1 Şubat’ta başlayan etkinlik, 19 ülkede 4 Mayıs’a kadar devam edecek. Etkinlik, yabancı ülkelerden üniversite eğitimi almak amacı ile Türkiye’ye gelen misafir öğrencilere birçok alanda tecrübe ve beceri kazandırmayı hedefliyor.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+