ÖZLÜ ”KONURALP’İ KORUMA ALTINA ALDIK ”

739

Türsab’ın Düzce iftarına katılan ve burada önemli açıklamalarda bulunan Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Konuralp Mahallesi’nde bulunan ve Bitinya bölgesinin ayakta kalan tek antik kenti özelliğini taşıyan ”Prusias ad Hypium”da gerçekleştirilen kazı çalışmalarına değinerek yıllık 50 bin TL ödenek geliyor, bu ödenekle bu kazı çalışması 50 senede bitmez kendimizi kandırmayalım dedi.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Düzce’de üyesi bulunan seyahat acentaları temsilcilerinin katılımıyla bir iftar programı düzenledi. Davete Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü de katıldı. İftar programına davet edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Özlü “Düzce turizm potansiyeli bakımından bölgesinin en zengin kaynaklarına sahip, bunları doğru değerlendirmemiz lazım. İç ve dış turizme sunmamız lazım” dedi.

1. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen at figürlü kapı, surlar, su kemerleri ve Roma Köprüsü’nün yer aldığı antik kentte, halk arasında ”40 Basamaklar” adıyla bilinen, 100 metre uzunluğunda ve 74 metre genişliğindeki antik tiyatro etrafında devam eden kazı çalışmalarına da değinen başkan Özlü; kazı çalışmalarının Arkeologlar ve Arkeoloji Bölümü öğrencilerince yapılması taraftarı olduğunu belirterek Kanalizasyon ekiplerince o bölgede herhangi bir kazı ya da çalışma yapılmasını doğru bulmadığını söyledi.
”Prusias ad Hypium”da gerçekleştirilen kazı çalışmaları için yıllık 50 bin TL ödenek geldiğini belirten Başkan Özlü, bu ödenekle bu kazı çalışması 50 senede bitmez kendimizi kandırmayalım dedi. Bunun için girişimlerde bulunacağının da altını çizen Başkan Özlü; ‘Konuralp’e önem veriyorum, Turizm açısından Düzce’ye büyük katkı sağlayacak bir destinasyona sahip ‘’ dedi.

Konuralp’in geleceği için Konuralp Tarihi Alan Merkezi Yönetim Ofisi kurulduğunu da dile getiren Başkan Özlü; Konuralp’de yapılacak her çalışmanın denetim altında olacağını ve Belediye ekiplerinin gerçekleştirdiği su ve kanalizasyon hattı döşeme çalışmaları da dahil gelişi güzel hiçbir kazı çalışmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+