İYİ PARTİ BELEDİYE BAŞKANININ 500 GÜNÜNÜ DEĞERLENDİRDİ!

26

İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er ve Belediye meclis üyeleri Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün çıkardığı ‘Uzun bir yolun 500 günü” adlı faaliyet kitapçığı üzerinden Düzce’de yapılan hizmetleri değerlendirdi.

İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er, parti il binasında düzenlenen basın açıklamasında Düzce Belediyesi’nin 500 günlük çalışmalarını değerlendirdi.

Başkan Özlü tarafından açıklanan bütçe rakamlarının gerçeği yansıtmadığını dile getiren meclis üyeleri, Bütçe rakamları gerçekçi değil. Detaylı bilanço ve mali açıklama ile ancak ikna edici olur. 85 milyon liralık kaynak bulunmuş görünüyor, bunun sadece tasarruflarla sağlanması mümkün değil. Bilançonun inandırıcı olması için Belediye’ye bağlı şirketlerin de mali pozisyonlarının, Belediye ile olan finansal transferlerinin ortaya konmasını bekliyoruz” ifadelerinde bulundu.

Düzce Belediyesi tarafından 225 gün sonunda tamamlanması planlanan Millet Bahçesi projesine daha önceden de İYİ Parti tarafından getirilen öneri doğrultusunda belediye tarafından yapılması istenen otoparkın da dahil edilerek Merkez’de yaşanan park sorununun çözüme kavuşabilmesi için gerekli olduğunun altı çizildi. Konuyla ilgili şu açıklamada bulunuldu: “TOKİ tarafından üstlenilen bu isi şehrimiz için olumlu buluyoruz, kent için önemli avantajlar içeren bir proje. Ama özellikle anıt parkın altını otopark olarak projeye, bizim de seçimlerde dile getirdiğimiz üzere,  dahil edilse idi. projenin üstünü TOKİ Anıt park’ın altını ise belediye yapsa idi de gelir sağlanıp kentin önemli bir sorunu çözülse idi”

Fiskobirlik Kavşağı için belediye tarafından 2020’de çalışmalara başlanacağı belirtilen proje için henüz bir iş planının ortada olmadığını öne süren İYİ Partili Meclis Üyeleri, “2020 de başlanacağı söylenen bu proje ile alakalı ne proje detayı ne de is planının mevcut olmaması konuyu gerçeklikten uzak kılıyor.  Yılın bitimine 3 ay kaldı ama ne yazık ki biz hala taslak projeyi dahi göremedik” dedi.

Kentin susuzluk sorununa yönelik çalışmaların bir an önce başlaması gerektiği belirtilerek şu ifadelerde bulunuldu: “DSİ’den, alınan kredi ile yapılmış dolayısı ile hibe değil. 20 yıla yakin ayni iktidar tarafından yönetilen ilimizde kısır çekişmeler sebebi ile hala sorun olarak durmaktadır. Ana projenin yapımının en az 3,4 sene süreceği ve kentin uzun sure özellikle yaz aylarında susuzluk çekeceği aşikâr iken, kısa vadede bir an önce bölgesel sondajlar yapılmalı kentin susuzluk sorunu kısa vadede çözülmelidir. Ama sondajlarla alakalı da bir çalışma ya da bilgilendirme göremedik.”

Kısa bir süre önce binanın çürük olduğu gerekçesiyle yıkımı gerçekleştirilen Düzce Kasrı hakkında belediyeden istenilen resmi raporların kendilerine ulaştırılmadığına da değinen İYİ Partili meclis üyeleri, “Gerek tadilatı, gerek yapımı gerekse de sonradan ve aniden yıkımı tamamen plansız ve öngörüsüz gerçekleşmiştir. Yıkım sonrası tüm taleplerimize rağmen resmi raporlar hala elimize ulaşmamıştır” ifadelerinde bulundu.

Covid-19 ile mücadele kapsamında belediyenin vatandaşlara maske dağıtımında geç kaldığı ve yine pandemi döneminde vatandaşların en çok ihtiyaç duyduğu zamanda su kesintisi yapmasını eleştiren meclis üyeleri şunları söyledi: Pandeminin başlamasından yaklaşık olarak 45 gün sonra maskeler halka ulaştırılmaya başlandı. Aradan gecen zamanda merkezi yönetim gibi Düzce’de de ilk etapta ciddi yetersizlikler görüldü, belediyemiz geç insiyatif aldı.  Akabinde hızlı bir üretim sureci başladığı aşikâr ama su anda maske üretimi mantıklı değil, özel teşebbüs çok çok uygun fiyata yapmaya devam ediyor.Maske üretimindeki ara dönem performansını tebrik ediyoruz ama keşke Bolu Belediyesi gibi erken insiyatif alınsa idi. Pandemi de ayrıca sadece maskeden ibaret değil. Suların o dönemde akmaması ve yakin zamanda da hala akmamaya devam etmesi ciddi bir eleştiri konumuz. Hijyen Covid-19 a karşı en önemli unsur iken ana temizlik unsuru suların akmamasını vatandaşa nasıl izah edeceksiniz.”

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü tarafından şehir içi ulaşımda başlatılan dönüşüm çalışmalarında ana projeden uzaklaşıldığına dikkat çekilen açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi: “2020  Haziranda çıkacağı  söylenen ulaşım master plani hala yok. Ulasim ana sistemi üzerinde tam 7 ay çalışıldı bu sebeplede sistemin devreye girdiği ilk anda sorunların çıkmaması gerekirdi. Daha dikkatli olunmasını beklerdik. Proje Bekir Ilicalı’ya ait ama ana projeden cok uzaklaşıldı araç adetleri azaltıldı. Ana projeden uzaklaşıldığı için umarız sistem sıkıntı üretmez. Ulaşımın bu şekli ile özellestirilmesinin sebebinin ekonomik zarar olduğu ifade edildi ama bu sistemin de mali fizibilitesi paylaşılmadığı için kamu zarari oluşmasından endişe ediyoruz. Hizmet açısından büyük otobüslerinde devreye girmesini doğru buluyor, projenin kente hayırlı olmasını temenni ediyoruz.”

 

Bunları da beğenebilirsin

Yorumlar