BAZI COVİD HASTALARININ TESTİ NEDEN NEGATİF OLABİLİYOR?

92
Koronavirüs teşhisi genelde ağız ve burundan alınan sürüntü örnekleri üzerinde yapılan PCR testi ile konuyor. Oysa bazı hastalarda test sonucu negatif oluyor. Uzmanlar bunu başta zamanlama olmak üzere bir dizi nedene bağlıyor.
 
Koronavirüs vakalarının sayısı dünyada 136 milyonu aştı. Türkiye’de ise bugüne kadar 3 milyonu aşkın COVID-19 vakası tespit edildi. Mutasyonların etkisiyle Türkiye’de vaka sayılarının arttığı son günlerde, testleri tekrarlamak gerekebiliyor. PCR testi negatif çıktığı halde yapılan başka tetkikler sonucu COVID-19 tespit edilen pek çok vaka bulunuyor. Bu da akıllara “Mutasyon geçiren virüs PCR’la saptanamıyor mu?” sorusunu getiriyor.
 
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, bunun mutasyonla ilgili olmadığını söylüyor.
 
Hasta yoğun bakımda ama test negatif
 
Koronavirüsün ilk gününden bu yana benzer durumların yaşandığına dikkat çeken Doç. Dr. Savaşçı, “Hastaların PCR testi negatif çıkabiliyor. Ancak hastanın klinik belirtileri, temas öyküsü ve kan tabloları da etkili… COVID-19’un ilk ortaya çıktığı günden bu yana en çok tomografiyle tanı koyduk. Tomografi bilgileri bizim için çok öncelikli” diyor.
Doç. Dr. Savaşçı, kliniklerde bu tarz vakalarla çok sık karşılaştıklarını vurguluyor:
 
“Kliniğimizde yatırdığımız koronavirüs tedavisi gören hastaların 5’nci testte ancak pozitif çıktığını bile gördük. Hatta yoğun bakıma girenlerde pozitiflik oranı çok düşük oluyor. Çünkü virüsün akciğere inmesi de önemli… Biz COVID-19’u burunda ve boğazda tespit ediyoruz. Akciğere çok inince tespitten kaçmış oluyor, ancak akciğerde belirtilerini verince ortaya çıkıyor.”
Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+