SANAYİ ÇARŞISINDA PROJE REVİZYONA UĞRADI

451

Düzce belediyesinin ikinci kentsel dönüşüm vizyonu olan eski sanayi çarşısı olarak adlandırılan alandaki kentsel dönüşüm projesinde revizyona gidiliyor.

21 bin 640 hektarlık alanda bulunan bazı bölümler proje kapsamından çıkarıldı ve proje yenilemesine gidildi.

Uzunmustafa ve Kültür mahallelerinin D-100 karayolunun güney kısmında bulunan, ‘eski sanayi çarşısı’ olarak adlandırılan 21.640 hektarlık alanda kentsel dönüşüm projesinde yenileme yapılıyor. Söz konusu alan, eski binaların yoğunluğu, kent merkezine yakın olması, ‘sanayi’ kullanımına elverişsizliği, bölgenin kent bütünlüğü içinde değerlendirilmesi amacıyla kentsel dönüşüme alınmıştı. Fizibilite raporlarının tamamlanmasından sonra proje hazırlandı. Ancak proje kapsamında spor alanlarının bulunması nedeniyle Gençlik ve Spor Bakanlığı ile görüşmelerde olumlu sonuç alınamadı.

Bunun üzerine proje kapsamında spor alanlarına yönelik kısıtlamalara gidildi. Başkan Mehmet Keleş yenilenen proje hakkında şu görüşlere yer verdi “ Hazırlanan ilk fizibilite raporlarında bölgede 800’e yakın konut yapılması, 5 yıldızlı otel, AVM’ler, donatı alanları ile yeşil alanların bulunması hedeflendi. Bunun yanı sıra spor etkinlik alanları da bulunuyor. Ne var ki söz konusu alanda arsa payı çok yüksek. Bu nedenle Bakanlıkla görüşmelerden olumlu sonuç alınamadı. Dolayısıyla projede revizyon yapılıyor’ dedi. Başkan Mehmet Keleş, projenin yeni haliyle Bakanlar Kurulu’na sunulacağını belirtti.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar