BAŞPEHLİVAN ”OKULU” OLDU !

504

Düzce Belediyesi 11. Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde, Orhan Okulu başpehlivan oldu.

Düzce Belediyesi tarafından inşa edilen ve ilk kez müsabakalara ev sahipliği yapan 2500 kişi kapasiteli Çolak İsmail Atay Er Meydanının açılışı saat 10.00’da Düzce Belediyesi Mehteran Gösterisi ve protokol konuşmaları ile yapıldı.

Konuşmaların ardından 11. Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri start aldı.

Çolak İsmail Atay Er Meydanı’nda 14 kategoride düzenlenen güreşlere, çeşitli illerden 55’i başpehlivan yaklaşık bin sporcu katıldı.

Yaklaşık 9 saat süren müsabakalar sonunda Antalya Döşemealtı Belediyesi güreşçisi Orhan Okulu ile Ordu Büyükşehir Belediyesi güreşçisi Recep Kara, finale çıktı. Finalde rakibini yenen Okulu, başpehlivanlığı elde etti.

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, yaptığı açıklamada, organizasyon kapsamında Türkiye’de eşi, benzeri görülmemiş müsabakaların yapıldığını söyledi.

Keleş; “Burası yağlı güreşlere farklı bir anlam kazandırıyor. Bir anlamda Kırkpınar’ın rövanşı yapılıyor. Kırkpınar Güreşleri’ne katılan tüm sporcular burada. Geçen hafta yapılan ve ilgiyle izlenen Kırkpınar Güreşleri’nin rövanşı burada yapılacak, güreşi seviyoruz ve bu spora değer veriyoruz. Belediye olarak Türkiye’de ilk kez kapalı güreş salonunu bu spora kazandırdık.”

Vatandaşların güreşlere gösterdiği ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren Keleş, günün ilk müsabakalarında tribünlerin dolduğunu ve çok güzel güreşler yapıldığını belirtti.

Başpehlivanların yanı sıra diğer kategorilerde de katılımın yüksek olduğunu vurgulayan Mehmet Keleş, “Antalya, Balıkesir, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Sivas, Samsun ve Ordu gibi illerden pehlivanlarımız kozlarını paylaşıyor. Burada tüm Türkiye’nin katılımı ile bir olimpiyat gerçekleştiriliyor. Güreşlerimiz her geçen gün daha da güzelleşip daha da geleneksel hale geliyor.” ifadelerini kullandı.

Müsabakalar sonunda dereceye giren sporculara ödüllerini, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş ve protokol üyeleri verdi.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar