YEMENİCİ AÇTI AĞZINI YUMDU GÖZÜNÜ

610

Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, geçtiğimiz günlerde kendisi hakkında bazı iddialarda bulunan MHP İlçe Başkanı Mustafa Özensel için açtı ağzını yumdu gözünü. Yemenici, Özensel’in tüm iddialarını sert bir dille tek tek yalanlayarak “Kılavuzu karga olan sıkıntıdan kurtulmaz” dedi.

Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, Akçakoca’da basın mensuplarını ağırladı. 24 Temmuz Basın Bayramı nedeni ile kahvaltıda bir araya gelen Yemenici geçtiğimiz günlerde MHP İlçe Başkanı Mustafa Özensel’in bir internet sitesine verdiği röportajı değerlendirdi. Röportajın baştan aşağıya yalan ifadelerle dolu olduğunu söyleyen Yemenici; “Kısa bir süre önce MHP ilçe başkanının açıklamaları oldu. Bizim ne olduğumuzu kim olduğumuzu herkes biliyor. Kendisini gaza getirdiler sanırım. Bir gazetede bir haber çıktı. O haberin içerinde bir tane doğru kelime yok. Hepsi iftira. Tabi kılavuzun karga olursa sıkıntılı durumlara düşebilirsin. MHP il başkanı da bir programda açıklamalarda bulunmuştu Akçakoca’dan kötü kokular geliyor diye. Ben sevgili meslektaşıma şunları söylemek istiyorum. Akçakoca’da güzellikler olur kötü koku olmaz. O da kılavuzunu doğru belirlesin kendisini yanıltmışlar bence. Bu röportajda bazı ithamlarda bulunmuş MHP Akçakoca ilçe Başkanı. Ben kendisine bize yakışan bir üslupla cevap vereceğim.

Akçakoca Cumhurbaşkanını dinlemiyor demiş. Biz Cumhurbaşkanımız için ölürüz. Cumhurbaşkanımızı bu kadar sevdiğini de bilmiyorduk. Cumhurbaşkanımızın siyasetinden hiçbir zaman sapmadık sapmayacağız. Buna en güzel cevabı kamuoyu verdi. Beni gerçekten MHP de önemli görevler yapmış büyüklerimiz aradı. Bu ifadelere katılmadıklarını söylediler” dedi.

“İhaleye Hiçbir Müdahalem Olmadı”

İnternet sitesinde yayınlanan röportajda MHP İlçe Başkanı Özensel, geçtiğimiz günlerde yapılan bir ihaleye Yemenici’nin ailesinin katılmasını eleştirmiş ve Cüneyt Yemenici’nin ihaleye müdahale ettiğini iddia etmişti. İhalenin detayları hakkında hiçbir bilgisinin olmadığını söyleyen Yemenici; “Burada en çok dikkat çeken mevzu ihale konusu. İhale üzerinden vurmaya kalktı. Bize bu şekilde vuramaz. Cüneyt Yemenicinin kim olduğunu; ailesinin kim olduğunu herkes biliyor. Benim babam şerefiyle 30 yıldır burada ticaret yapıyor. Biz biriz beraberiz kendisiyle. Benim babam bölgenin en büyük kuyumcularından biri. Biz bugün ticarete başlamadık dededen gelen bir ticaret geçmişimiz var.

Çamur at izi kalsınla bir yere varılmaz. MHP ilçe başkanı demişki burada ihale belli bir seviyeye getirilmişti niye başkaları girdi. Ben kimin girdiklerini de bilmiyorum karşı taraf anlamıyla. Uzaktan yakından ihalenin içeriği veya tarihiyle ilgili bilgim yok. Bir Ereğli’den gemi inşa eden birinden bahsediyorlar buradan birkaç kişiden bahsediyorlar. İhaleye 3 ortak girilmiş. Bir tanesi Akçakoca’da bir müteahhit Selahattin Güçlü, Bir tanesi Ömer Nalbant, bir tanesi de babam Cevat Yemenici ve o ihaleye giren kişi Selahattin Güçlü bey. Orada diyor ki ifadelerde bilinmeyen bir abi. Kim bu bilinmeyen bir abi. İhale süresince kardeşimin benimle görüştüğünü iddia ediyor. Bunu ispatlasın ben görevimi bırakacağım ama ispat edemezse kendisi bu attığı iftiranın altında ezilecek. Diyor ki ifadelerde ihale belediyede yapıldı. Adama gülerler. Kılavuzunu doğru seç. O ihalenin nerede yapıldığı çok açık belli. Adliyede yapıldı rakam saat belli. Ne seviyeden bahsedip nereye geldiği belli. Savcıları davet ediyorum. Biz gizli ortak değiliz. Girmiş babam almış. Kendisi gizli ortağı mı karşı taraf olarak söylüyorum. Bu yer belediyenin yeri değil. Bakanlığın kamunun yeri değil. Herhangi bir 45-50 kişinin olduğu bir ihale. Belediyenin yaptığı ihaleleri sorgula. Bu herhangi bir alış satış sen neden burayı kurcalıyorsun. Burada bir şey varsa savcılar göreve davet edilsin” dedi.

“Aile Şirketlerimizin Hiçbirinden Belediye Alışveriş Yapmıyor”

Başkan Yemenici dededen gelen bir ticaret geçmişinin olduğunu söyledi. Göreve geldiğinde eczanesinin başına mesul müdür getirdiğini ve ticareti şahsi olarak bıraktığını söyleyen Yemenici; “Belediye başkanının ticareti kısıtlanmalı demiş. Ben eczacıyım. Ben göreve geldiğimde mesul müdür atadım. Bizim süre gelen başka ticaretlerimiz var onlar devam edecek. Ben kendisini çok muhatap almak istemiyorum. Ben göreve geldiğimden beri bir çok eczaneden belediye olarak alışveriş yaptık. Bir tane bile benim eczanemden alışveriş yapılmadı. Bir tane faturayı ispat etsin ben bugün görevi bırakırım. Ya da kendi kuyumcu dükkanımızdan ürün satın almış mıyız hiç. İspat etsin görevi bırakacağım. Biz bu kadar şeffaf çalışıyoruz. Müdürlerime seçildiğim ilk gün talimat verdim. Şu dükkanlarda alışveriş kesinlikle yapmayacaksınız diye o da kendi dükkanlarımızdı. İlçe gündemini boş şeylerle meşgul etmenin anlamı yok. Eğer şüphelendiğin bir şey varsa savcılar orada. Sen 45-50 adamın hakkını neden savunmuyorsun. Ben ihaleyi alan birimden bilgiler aldım daha sonra. 950 bin ile ihaleye çıkıyor. 2. İhalede 400 küsür bine düşüyor. Ne olmuş orada bir yarışma olmuş yaklaşık 1 buçuk trilyona ilgili arazi alınmış. Arazinin imar durumu çok net açık. İmar müdürlüğünden bu bilgiler alınabilir. Bir kısmı imar bir kısmı yeşil alan. Müneccimlik var sanırım. Kendi niyetini ortaya koyuyor. Yeşil alanları imara açacak diyor. Kendi niyetini ortaya koyuyor. Böyle kirli bir iftira olmaz bu zamana kadar hiçbir yeşil alanı imara açmadık. Böyle bir şey yaparsak ben en şerefsiz adamım çok açık net söylüyorum. Bu iddiaları ispatlasın o bilinmeyen abiyi ispatlasın benimle ihale sırasında konuştuğumu ispatlasın. Kendisini çok iyi tanıyorum. Koskoca MHP partisini temsil ediyorsun partini düşürme.

Demiş ki belediye başkanının kardeşi ticaret yapamaz demiş. Belediye başkanının kardeşi babasının işini devam ettiriyor. Bu ticarethanenin ne zaman hizmete girdiği belli. Bunlar çok safsata ifadeler” dedi.

“Menfaat Gruplarıyla İşimiz Yok”

Yemenici hiçbir menfaat gruplarıyla işimiz yok diyerek; “Kendisi yaptığı açıklamalarda 40-45 kişinin hakkını değil de bazı menfaat gruplarının hakkını mı savunuyor. Bunları kendisi açıklasın. Bu konuda kendisine cevap vermeyeceğim. Bir basın açıklaması yapacağı zaman bilgileri doğru alsın. Müdürlerime kimden ne bilgi istiyorsa her şeyi verin diyorum. Bizim meclis toplantılarımız açık. Aslı astarı olmayan ifadeler var. Kendisi kim yönlendirdiyse onları sorgulasın. Bir daha söylüyorum güneş balçıkla sıvanmaz. Yolumuza menfaat gruplarıyla değil milletimizle yürüyeceğiz” dedi.

“Günbatımını Peşkeş Çekmedik”

MHP İlçe Başkanı Özünsel’in Röportajındaki eleştirilerini tek tek yanıtlayan Yemenici; “Günbatımını peşkeş çekmekten bahsediyor. Orası Akçakoca belediyesine ait turistik bir tesistir. Biz göreve geldiğimizde oranın kirası Bin 500 TL’idi. Geçenlerde yaptığımız ihale ile bir turizm firması orayı 12 Bin 500 TL ye aldı. Bu mu peşkeş çekmek. En az 1 buçuk 2 trilyonluk yatırım yapılacak oraya” şeklinde konuştu.

“Bizden Taviz İstedi Vermedik”

Başkan Özünsel’in Belediyeden taviz istediğini ama kendilerinin vermediğini dile getiren Yemenici; “Derebeylik sistemi uygulanıyor demiş. Hiçbir taviz almadım Belediyeden demiş. Demek ki o tavizleri istedin. Başkan yardımcılarım şahit. Başka şahitlerde var. Bir çok kez taviz istedi biz vermedik. En yakınlarını devreye soktu. Kendisi müteahhitlik yapıyor. Akçakoca belediyesinin sunmuş olduğu ruhsata uygun olarak bina yapacak. Başka şeyler isterse biz buna müsaade etmeyiz. Biz derebeyi olsaydık kafasına göre inşaat yapabilirdi. Ama biz buna müsaade etmiyoruz. Kendisi istemiştir, ifadelerinde istediğini söylüyor. Ama biz taviz vermiyoruz vermeyeceğiz. Her şeyimiz kanunlarla yasalarla belirlenmiş” dedi.

“Mevcut hastanenin Çevresinde Dükkanı mı var?”

MHP İlçe Başkanı Özünsel’in Mevcut Devlet hastanesinin çevresinde dükkanının olduğunu ve bu yüzden hastanenin taşınmasının istemediğini iddia ederek; “Şehrin nereye doğru büyüyeceğine yerel yöneticiler karar veriyor. Göreve gelirken çehresini değiştireceğiz dedik. Turizmde önemli hamleler yapıyoruz. Üniversitede önemli hamleler var OSB’de o şekilde. Yeni yapılacak kamu yatırımlarını da 30-40 sene sonrasını hesaplayarak yönlendiriyoruz yatırımları. Devlet hastanesinin taşınmasını bir tek Cüneyt yemenici istiyor demiş. Böyle bir şey yok. Bunu bir tek biz değil sağlık bakanlığı da istiyor. Çevre yoluna yakın bir ye alacağız.

Neden illa orada yapılmasını istiyor. Hastanenin yakınında imarlı arazileri mi var acaba. Karşısında dükkanları mı var. Değer kaybeder diye mi düşünüyor. Benim şu anki hastanenin orada da taşınacak olan yerde de arazim yok. Kendisinin mevcut hastanenin orada dükkanı olduğu söyleniyor. Biz bir yere bir şey yaparken onun yeri varmış şunun yeri varmış diye düşünmüyoruz. Yukarıda Allah var ve bizde Allah korkusu var. Bir şey konuşurken bilerek konuşacaksınız ve ağzınızdan söz çıkınca nereye gideceğini bileceksiniz” şeklinde konuştu.

“Kendisini Rakibim Olarak Görmek İstiyorum”

Özünsel’in kendisi hakkında yönelttiği eleştirilere cevap veren Yemenici; “Diyor ki hizmet edilmekle seçim kazanılmıyor diyor. Teşekkür ederim hizmet ettiğimizi kendisi de dile getirmiş. Biz hem hizmet ederek hem de milletimizin gözüne girerek seçim kazanmak istiyoruz. Bizim partimizde görev istenmez, görev verilir. Partimiz bizi tekrar aday gösterirse biz göreve devam ederiz. Milletimiz de takdir ederse devam ederiz. Akçakoca için çalışmaya devam ederiz. Kendisi aday olarak beni görmek istiyormuş AK Parti’den. Teşekkür ediyorum, kendisinin böyle bir düşüncesi var mı bilmiyorum ama bende kendisini rakip olarak görmek isterim karşımda. Tekrar partimiz bizi aday gösterirse milletimiz de yetkiyi verirse biz göreve devam ederiz. Yaptığımız hizmetler ortada, biz sadece makamlarda çalışmayız. Yalnız kendisine bir tavsiyem var projelerle çıksın ortaya ben hiçbir dönem belediye başkanı ile rakiplerim ile ağız dalaşına girmedim. Ben yine çıkarsam yeniden projelerle çıkacağım meydana. Biz de bunları yapıyoruz” dedi.

“Referandum da 5 günde kaç ev Dolaştın”

Son olarak referandum sürecinde MHP ilçe Başkanı Özünsel’in “Son 5 günde referandumun sonucunu değiştirdim ifadelerine yanıt veren Yemenici; “Referandum ile ilgili de birşeyler söylemiş. 60 gün boyunca gece gündüz gezerek çalıştık. Emeğimizi çöpe atmaya çalışıyor. Şark kurnazlığı peşinde ev ev gezdik. 5 günde yola çıktım hayır çıkacaktı evete döndürdük diyor. Bütün Partilerden evet diyenler oldu. Biz 60 gün çalıştık sen 5 günde kaç eve gittin. Yüzde 55 gibi bir evet çıktı, tüm Akçakoca’da ise yüzde 61 gibi bir oran çıktı. Emeksiz yemek derdinde olmasın. Çalış senin de olur kendisine söyleyeceğim budur” şeklinde konuştu.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar