DÜZCE’DE 4 SAATLİK TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRDİ

CUMHURIYET HALK PARTISI GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU DUZCEDE VATANDASLARIN SORUNLARINI DINLEDI FOTOGRAF: ZIYA KOSEOGLU/CHP GENEL MERKEZI
681

Anadolu Turuna Düzce’den başlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Konsopa Otel’de Düzce’deki bası stk temsilcileri ve şehrin ileri gelenleri ile bir araya geldi. Bir çok önemli ismin katıldığı yaklaşık 4 saat süren toplantıda, fındıkta yaşanan sıkıntılar, çevresel sorunlar ve Yığılca’da kurulacak çimento fabrikası masaya yatırılan konuların başını çekti.

Üreticilerin iki sezondur mağdur olduğu fındık fiyatı ve hükümetin tarım politikalarının ağırlıklık olarak masaya yatırıldığı toplantıda konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin anayasa gereği genel bütçeden çiftçilere destek vermesi gerektiğini vurguladı. Kılıçdaroğlu, “Her yıl milli gelirin yüzde 1’i oranıyla çiftçilere destek verilmesi kanunu çıktığından bu yana hiçbir yıl çiftçiye destek verilmedi. Verilmiyorsa Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı’nın dava açması gerekir.
Bu süreçte ben sadece burada değil, Ordu’da, fındık güneşinde oturduk, bir çalışma yaptık. Kooperatifçi vardı, Fiskobirlik müdürü vardı, özel ihracatçısı vardı, esnafı vardı. Oturduk, konuştuk Biz bu sorunu nasıl çözeriz? Çözümü 3 aşağı 5 yukarı herkes biliyor.” dedi.

“Siyaseti sorgulamak gerek”

Siyaseti sorgulamak gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Siz Ankara’da oturup, arada bir televizyonlara çıkıp, seçim meydanlarında, seçim süresince miting yapıp milletten oy isterseniz o oyu size kimse vermez.” diye konuştu.

Çimento fabrikası gündeme geldi

Düzce’de çevresel sorunları tırmandıran çöplerin vahşi depolanmasının yarattığı sıkıntıların da gündeme geldiği toplantıda ayrıca Çevre Mühendisi Zeyneti Bayri Ünal tarafından Yığılca’nın Hoşafoğlu Köyü’nde yükselecek çimento fabrikasının doğaya ve yöre halkına vereceği zararlar aktarıldı. Toplantıda hazır bulunan 12 CHP’li vekilden biri olan Mahmut Tanal’ın bir kaç gün önce meclise taşıdığı ünlü Müteahhit Ali Ağaoğlu’nun yatırımı enine-boyuna tartışıldı.

Yaklaşık 4 saat süren görüşmede, akil insanlar Düzce’ye dair beklentilerinin yanı sıra toplantı hakkındaki duygu ve düşüncelerini de dile getirdi.

Toplantıya davet ettiği tüm isimlerde istişarelerde bulunan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun kısa bir değerlendirme ve teşekkür konuşmasıyla sona eren görüşmede ele alınan konuların Düzce’den sorumlu CHP’li vekiller ve il-ilçe teşkilatları tarafından yakından takip edileceği öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun özellikle çevresel sorunlar ile fındık üreticilerinin yaşadığı fiyat mağduriyeti üzerinde yoğunlaştığı ve bu konuları Ankara’da nezdinde de gündeminde tutacağı öğrenildi.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar