HACILAR ARAFAT’TA VAKFE’YE DURDU

506

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklarda bulunan 2 milyonu aşkın hacı adayı, Arafat Vakfesi’ni yaptı. Diyanet İşleri Başkan Vekili Ekrem Keleş, “vakfe duası”nda tüm dünyadaki Müslümanların birlik ve beraberliği için yakarışta bulundu.

Kutsal topraklarda her dil, renk ve ırktan 2 milyonu aşkın Müslüman, Arafat Vakfesi’nde bir araya gelerek birlik ve beraberlik için saatlerce dua etti. Düzceli hacılar da Arafat’ta hazırlatılan özel çadırlarda görevliler eşliğinde vakfe duasını yaparak Hacı olmanın mutluluğunu yaşadılar.

Türk hacı adaylarının Arafat’taki heyecanı sabah ezanından önce başladı. Sabah ezanıyla kılınan namazın ardından tekbirler, telbiyeler, ilahiler ve kasidelerle devam eden Arafat’taki ibadet öğle vaktine kadar sürdü.

Öğle ve ikindi namazının birleştirilerek kılınmasından sonra Arafat’taki milyonlar vakfe yaptı. Ellerin semaya açıldığı anda Diyanet İşleri Başkan Vekili Ekrem Keleş, vakfe duasına başladı.

Keleş, yaklaşık bir saat süren vakfe duasında, Müslümanların birlik ve beraberliği için yakarışta bulundu.

Duaya hac farizasını yerine getirmek için milyonları Arafat’ta buluşturan Allah’a hamd, peygamberi Hz. Muhammed’e salat ve selam okuyarak başlayan Keleş, şunları ifade etti:

“Hamdımızı, övgümüzü, yalvarış ve yakarışımızı, dua ve niyazlarımızı kabul eyle Allah’ım. Sen çok yücesin. Her türlü eksiklikten uzaksın. Sen, yeri, göğü ve arasındakileri amaçsız yaratmadın. Bizi de sana kul olalım diye yarattın. Başıboş bırakmadın. Akıl ve vicdanla donattın. Bizleri yeryüzünü imar ve ıslah edelim diye var ettin. Yaratılış amacını yitirenlerden eyleme. Seni tüm noksan sıfatlardan tenzih ederiz. Bizi şirkin her türlüsünden uzak eyle. Din istismarcılarının aldatmalarına karşı uyanık eyle.”

“Allah’ım, ‘Lebbeyk’ nidalarıyla yola çıktık. Dillerimiz seni andı, yüreklerimiz sana sığındı.” diyen Keleş, “Her şeyimizle teslim olduk sana. ‘Lebbeyk Allahümme lebbeyk. Lebbeyke la şerike leke lebbeyk. İnnel hamde ve’n-nimete leke ve’l-mülk. La şerike lek’. (İşte buradayım, Allah’ım. Emrine amadeyim, buyur. Senin eşin ve ortağın yoktur. Emrine amadeyim. Hamd Senin. Nimet Senin. Mülk Senindir. Senin eşin ve ortağın yoktur) diyoruz. Teslimiyetimizi kabul ve daim eyle Allah’ım.” ifadelerini kullandı.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar