EFTENİ GÖLÜ ABANT GİBİ OLACAK !

463

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Efteni Gölü’nü Abant Gölü gibi yapmak amacıyla hazırlanan projeye yönelik ihalenin 24 Ağustos’ta 45 milyon liraya yapıldığını söyledi. Özlü sokak hayvanları için oluşturacakları doğal yaşam alanını ise Subaşı Köyü sınırlarındaki orman arazisinde hayata geçireceklerini ifade etti.

Efteni Gölü’nü Abant Gölüne dönüştürmek için üzerinde çalışılan proje ile ilgili konuşan Özlü “Burayı Abant Gölü haline getireceğiz. 24 Ağustos’ta ihalesi yapıldı. Yaklaşık 45 milyon lira civarında ihale yapıldı. İhale süresi tamamlandıktan sonra bekleme süresi var. Yer teslimi yapacağız. Efteni Gölü içerisinde 133 hektarlık bir göl oluşturuyoruz. Etrafından güzel düzenlemeler yapacağız. Düzce’nin bir Abant Gölü olacak.” dedi.

Sokak hayvanları için de bir proje üzerinde çalıştıklarını anımsatan Özlü, “Sokak hayvanları için doğal yaşam alanı oluşturacağız. Yapacağız proje için yer tespit ettik. Akçakoca yolu üzerinde Subaşı Köyü yakınlarında orman arazisini aldık. Sokak hayvanları için yaşam alanı yapacağız. Tertemiz pırıl pırıl bir yer olacak. Sokak hayvanlarını toplandığı esir kampı gibi bir yer olmayacak. Proje masrafının yüzde 40’ını Orman Bakanlığı karşılayacak. Kocaeli’de, Samsun’da birçok yerde örnekleri var. Sokak hayvanlarını toplayacağız. Sağlık taramasından geçireceğiz. Hayvanları kısırlaştırarak yaşam alanında toplayacağız. Hayvansever dernekleri ile konuşacağız. Hayvanları sahiplendireceğiz.” diye konuştu. Özlü’nün açıklamaları partililer tarafından alkış aldı.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar