İŞTE O ÇOK KONUŞULAN MESCİD-İ AKSA’NIN ALTINDAKİ TÜNELLER !

1.783

Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi ve Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in Miraç’a yükseldiği yer. Ancak bu kutsal mekanın hemen altında Hazreti Süleyman tarafından yaptırılan bir başka kutsal mabedin yıkıntıları var. Tevrat’a göre bu mabet Ahit Sandığının korunması için yapılmış.

Hazreti Davud döneminde şehrin Birleşik Yahudi Krallığı’nın başkenti ilan edilmesiyle Kudüs’e taşındı. Hazreti Süleyman tarafından yaptırılan bu yeraltı mabedine konulan sanduka M.Ö: 587 yılına kadar tapınakta saklandı. Aynı yıl içinde Babil İmparatoru Buhtunnesar Kudüs’ü işgal etti, ancak tapınakta Ahit Sandığını bulamadı. O tarihten sonra sandukanın, tahrip edilemediği ve onu koruyan Levililer tarafından mabedin altında hazırlanmış gizli bir bölmede saklandığı inancı yayıldı.

Yahudi inancına göre de Mesih’in en büyük alameti kayıp sandukayı bulması olacak. Günümüzde Mesih’in gelişini hızlandırmak isteyen Yahudilerle onlara destek olan Evangelistlerin büyük bir ittifak yaptıkları da biliniyor.
İsrailin o çok konuşulan kazılarının asıl sebebi olarak hangi gerekçeleri gösterirse göstersin, yıllardır süren kazıların tek bir hedefi var: Ahit Sandığı…

Haber Müdürümüz Ümit Çetin Kudüs’te Hazreti Süleyman tarafından yaptırılan yeraltı mabedinin izini sürdü ve en sonunda bu mabede girişi buldu.

Mescidi Aksa’ya giden surlarla çevrili alan içerisinde Filistinli bir aile tarafından bugüne kadar büyük mücadelelerle korunan bu mabdedin girişi bir dükkanın içinden sağlanıyor.

Bu tünellere girilen Dükkanı satın almak için Yahudilerin 100 milyon dolar dahi teklif etdiğini öğrendik. Mescidi Aksa’nın her köşesine yer altından kolayca ulaşımı sağlayan bu dükkan 2017 yılı içerisinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından onarılarak Filistin halkı adına aileye teslim edildi.

Aile bu tünellere giden kapağı bu güne kadar çok fazla açmayarak bu durumun bilinmesini ve yayılmasını istememiş.
Uzun görüşmeler sonucunda ricamızı kırmayan aile kapakları bizim için açtı. Dedeleri Filistinin önde gelen ailelerinden olan Rehberimiz Ahmet Beyin de ikna etmemizde önemli bir katkısı oldu. İki ayrı anahtar ile açılan bu mabede girdiğimizde Aşağıda birbirine içten içe bağlanmış geçişler tespit ettik. Tünellere ait yüzyıllar öncesine ait olan ve özenle korunan haritada ise Mescidi Aksa ve Yahudilerin ağlama duvarı da dahil bir çok noktaya kolayca ulaşımın yapılabildiği görülüyor.

Yani kısacası bu dükkana sahip olan Mescid-i Aksa’ya da sahip demektir.

PEKİ BU DÜKKANA NEDEN PAHA BİÇİLEMİYOR !

İnanışa göre 3500 Yıldır kayıp olan Ahit Sandığı, Musa Peygamber’in on emri yazdığı tabletleri yerleştirdiği, cennetten gönderilen sandıktır. Bu sandığı ele geçirecek kişi, aynı zamanda dünyaya hükmedecek güce de sahip olacaktır. Bu yüzden önemlidir sandığa sahip olmak. İşte bu nedenle Yahudiler Mescid-i Aksa’nın üstü kadar altına da ayrı bir önem ve değer veriyor. Ve sandığın Mescid-i Aksa’nın altında bir yerlerde gömülü olduğuna inanıyorlar.Günümüze kadar Mescid-i Aksa’nın altında yapılan kazıların nedeni de bu. Ve bu kazıların sandık bulunana kadar devam edeceği biliniyor.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar