HZ. PEYGAMBER VE ERDEMLİ İNSAN PANELİ DÜZENLENDİ

447

Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından İstiklal Konferans Salonu’nda “Hz. Peygamber ve Erdemli İnsan” başlıklı etkinlik düzenlendi.

Oturum başkanlığını Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Doç. Dr. Arif Aytekin’in yaptığı ve Yrd. Doç. Dr. Faruk Ermemiş, Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Güleç ile Öğretim Görevlisi Yıldız Hızal’ın konuşmacı olarak yer aldığı panele; Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Faruk Bayraktar, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Furat Akdemir ile öğretim elemanları ve öğrenciler katılım sağladı.

Yrd. Doç. Dr. Furat Akdemir’in Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan panelin açılış konuşmasını yapan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Faruk Bayraktar, Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizi anlatan programların ve “Kutlu Doğum Haftası”nın, bugüne kadar Nisan ayı içerisinde yapıldığını; ancak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı düzenlemeye göre bundan sonra bu programların Hicri takvime göre düzenleneceğini belirtti. Hem bu yeni düzenlemeyle ilgili katılımcıları bilgilendirmek, hem de Hz. Peygamberimizin hayatını anlatmayı amaçladıkları için etkinliği düzenlediklerini dile getiren Prof. Dr. Bayraktar, programın yararlı yararlı geçmesi temennisiyle sözü panelistlere bıraktı.

Panelin ilk sunumunu gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Güleç, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in bir beşer olduğuna vurgu yaparak, Peygamberimizin kendisinin de her insan gibi ölümlü olduğunu hatırlattığını ve insanlarla iç içe mütevazi bir hayat yaşadığını söyledi. Peygamberimizin kendisine peygamberlik görevi gelmeden önce düzgün ve yalansız bir hayat yaşamasının, peygamberlikle müjdelendikten sonraki hayatta kendisine inanma konusunda kolaylık oluşturduğunu söyleyen Güleç, Hz. Muhammed’in peygamberlikle görevlendirildikten sonra da insanlardan ve sosyal hayattan hiçbir zaman kendisini soyutlamadığını ifade etti.

Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Güleç’in sunumundan sonra “Hz. Muhammed ve Toplumsal Kadın Algısı” başlıklı sunumunu gerçekleştiren Öğretim Görevlisi Yıldız Hızal, Peygamber Efendimizin kadınlarla ilişkilerinde dikkatli olduğunu ve onlara değer verdiğini belirtti. İslamiyet’ten önce kadınlara bir eşya gibi davranıldığını dile getiren Hızal, İslamiyet’in gelişiyle kadının önem kazandığını ve birey olma hakkını elde ettiğini sözlerine ekledi. İslamiyet’in cinsiyete değil insaniyete dayalı bir din olduğunu söyleyen Hızal, Peygamber Efendimizin kadınlara okuma yazmayı öğrenmeleri için yardımcı olduğunu belirterek sözlerini sonlandırdı.

Panelin son konuşmasını yapan Yrd. Doç. Dr. Faruk Ermemiş ise gerçekleştirdiği sunumunda, Hadis-i Şeriflerden örnekler vererek Allah’ın (cc.) insanları farklı farklı yarattığını ve bunların hiçbirinin birbirlerinden üstün olmadığını ifade etti. Kardeşlerin bile farklı farklı görüşlere sahip olduklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Ermemiş, farklı görüşte olanlara saygı duyulması gerektiğini, Peygamberimizin Medine’de Müslüman ve gayri Müslimlerle iç içe yaşadığını ve herkesin eşit haklara sahip olduğunu vurguladı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nda (TRT) radyo programcılığı yaptığı dönemdeki sunumu katılımcılarla paylaşan Yrd. Doç. Dr. Faruk Ermemiş, farklı düşüncelerdeki insanların da birlik ve beraberlik içerisinde yaşayabileceklerini dillendirerek sunumunu noktaladı.

Programın kapanış konuşmasını yapan Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Hz. İsa’nın Hristiyanlar tarafından yanlış algılandığını ve Allah’ın oğlu olarak lanse edildiğini belirterek Peygamberimizin bir beşer olduğunun her fırsatta anlatılması gerektiğini vurguladı. İslam dininin ve Hz. Peygamberin yanlış anlaşılmaması için İlahiyat Fakülteleri ve öğrencilerine büyük iş düştüğüne dikkat çeken Prof. Dr. İlhan Genç, Peygamber Efendimizin, ilkokul ve lise çağındakilerle yetişkinlere anlatılırken özen gösterilmesi gerektiğini belirtti.

“Hz. Peygamber ve Erdemli İnsan” başlıklı program, Prof. Dr. İlhan Genç ve Prof. Dr. Mehmet Faruk Bayraktar’ın panelistlere teşekkür belgesi takdim etmesiyle sona erdi.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar