ÜNLÜ TARİHÇİ DÜZCE’DE KUDÜS’Ü ANLATTI !

1.012

Müsiad Düzce Şubesi tarafından “Arzın Kapısı Kudüs Mescid-i Aksa” programı düzenlendi. Programa konuşmacı olarak ise Ünlü tarihçi ve yazar Talha Uğurluel katıldı.

Düzce Üniversitesi Cumhuriyet konferans Salonunda gerçekleşen Programa Düzceliler yoğun ilgi gösterdi. Vali Zülkif Dağlı, Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce Üniversitesi Rektörü Nigar Demircan Çakar ve Müsiad Başkanı İsa Şengüloğlu’nunda katıldığı konferansta Uğurluel 2,5 saat boyunca Kudüs’ün bilinmeyen ve saklanan tarihi ile Kudüs’e neden sahip çıkmamız gerektiğini anlattı.

Dünya üzerinde hiçbir şehrin dinler tarihi konusunda Kudüs ile mukayese edilemeyeceğini belirten tarihçi yazar Talha Uğurluel, Kudüs’ün Hz. Adem’den Hz. Muhammed’e nice Peygamberin ayak bastığı, büyük medeniyetlerin izini barındıran şehir olduğunu söyledi. Yahudilerin, Hıristiyanların ve Müslümanların dinlerine dair nice kutsalı bu şehre bağladığını gördüklerini ve kutsal kelimesinin en çok Kudüs ile bütünleştiğini belirten Uğurluel, araştırmaları, gözlemleri ve çektiği fotoğraflarla katılımcılara Kudüs’ü detaylı tanıtıp anlattı.

Dünyada en eski ve yıkılmadan bugüne gelmiş olan yapının Kudüs’te bulunan Kubbet-üs-Sahra olduğunu belirten Uğurluel, “Kudüs tarihi bize unutturulmuş. Çok fazla beklemeden ve sıkıntı yokken Kudüs’e gidin. Bizim bu tarihi hatırlamamız lazım ve çocuklarımıza anlatmamız lazım. Kudüs’e önem veren yeryüzünde bir tek samimi topluluk var o da Türklerdir.” diye konuştu.

Plaket takdiminin ardından Uğurluel, programın sonunda kitaplarını imzaladı.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar