DÜZCE TEKNOPARK TÖRENLE AÇILDI !

1.012

İnovasyon, girişimcilik, Ar-Ge ve üniversite-sanayi işbirliği alanlarında bölge için önemli katma değer oluşturan Düzce Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin yeni Kuluçka ve Yönetim Merkezi Binasının açılışı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Açılış törenine; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Düzce Milletvekilleri Fevai Arslan ve Ayşe Keşir, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce Üniversitesi Rektörü ve Düzce Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, il ve ilçe protokolü, Düzce Teknopark ortakları ve basın mensupları katıldı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün katkıları ve destekleri ile yapımı tamamlanan Düzce Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kuluçka ve Yönetim Merkezi Binası, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılış kurdelesi; Bakan Dr. Faruk Özlü ve protokol üyeleri eşliğinde, Düzce Üniversitesi
İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Karagöz’ün duası sonrasında kesildi. Açılış töreninin ardından Düzce Teknopark’ın yeni yönetim binasındaki ofisleri ziyaret edildi.

Program, açılış ve protokol konuşmaları ile devam etti. Açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Teknopark Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, Düzce Teknopark’ın kurulduğu günden itibaren bölgenin yükselen değeri olduğunu dile getirdi. 2014 yılında Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi’nde kendi kategorisinde birinci olan Düzce Teknopark’ın 2016 yılı Performans Endeksi sonuçlarına göre ise geçen yıla göre 10 sıra birden yükseldiğine dikkat çekti. Altı yıllık faaliyet
hayatı içerisinde TÜBİTAK’tan 1601 TTO kapasite artırım desteğini alan Düzce Teknopark’ın, 2015 yılında bünyesinde Düzce Teknoloji Transfer Ofisi kurulduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, bölgeye proje destekleri, üniversite-sanayi işbirliği, fikri sınai haklar ve girişimcilik alanlarında hizmet
verdiklerine işaret etti. Düzce Teknopark’ta şu ana kadar 51 proje yürütüldüğünü belirten Şahin, bugün itibariyle Düzce Teknopark’ın 21 firma ve 5 milyon TL’lik 21 sayıda proje ile Ar-Ge faaliyetlerine devam ettiğini vurguladı. Yapımı tamamlanan Yönetim Merkezi Binası ile kaynakları daha verimli kullanarak akademik bilginin sanayiye aktarılması konusunda hizmet sunacaklarını dillendiren Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, açılışı gerçekleştirilen eserin bölgeye ve ülkemize kazandırılmasına vesile olan başta Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ve Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar olmak üzere emeği geçen kişi ve kurumlara teşekkür etti.

Açılışta konuşan Düzce Üniversitesi Rektörü ve Düzce Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, çok anlamlı bir günde bir araya geldiklerini belirterek bu eserin Düzce’ye kazandırılmasında büyük emekleri olan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’ye teşekkür etti. Yenilik yönetimi, Ar-Ge’ye yatırım ve rekabet avantajı kavramlarının öneminde değinen Rektör Çakar, yenilikçi, yaratıcı ve girişimci özelliklerin en tepesinde ise ticarileşmenin yer aldığına dikkat çekti. Düzce Teknopark’ın akademisyenlerle dünyadaki yatırımcıları buluşturacak olmasından büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, sözü Düzce Teknopark’ın kuruluşunda büyük emekleri olan Düzce Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’na bıraktı.

Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, 2011 yılında kurulan Düzce Teknopark’ın başarısında inançla çalışmanın, Düzce’ye duyulan aşkın ve ekip ruhunun yer aldığını belirterek destek olanlara teşekkür etti.

 

Düzce Valisi Zülkif Dağlı yaptığı konuşmada, 32 ortakla kurulan Düzce Teknopark’ın yeni binasının 8 ay gibi kısa bir sürede bitirildiğini ifade etti. Akçakoca Demir-Çelik Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması ile Düzce’nin 5 OSB’ye sahip olduğunu dile getiren Zülkif Dağlı, OSB’ler platformu oluşturma
çalışmalarına başladıklarını sözlerine ekledi. Kamu-üniversite işbirliğine çok önem verdiklerini söyleyen Vali Dağlı, Düzce’nin en önemli eksiği olan sanayi kültürünü yaygınlaştırmak için de 2018 yılında çalışma başlatacaklarının altını çizdi. Düzce Teknopark’ın Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları ile bölgeye hizmet vermesinin daha doğru olacağına işaret eden Zülkif Dağlı, mesleki eğitimi geliştirmek istediklerini de kaydetti.

Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, gençlerin geleceği için çalıştıklarını ifade ederek Düzce Teknopark’ın yeni binası ile Düzce’nin büyümesine ivme kazandıracağını belirtti. Düzce Milletvekili Fevai Arslan ise OSB’lerde önemli üretimlerin gerçekleştirildiğini söyleyerek Düzce Teknopark’ın OSB’lere yol göstereceğini dile getirdi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, 14 bin metrekare kapalı alana sahip Düzce Teknopark’ın yeni binasının kısa süre içinde yapımı tamamlandığı için memnuniyet duyduğunu ifade etti. Türkiye’nin büyüdüğüne vurgu yapan Dr. Faruk Özlü, üçüncü çeyrekte dünya çapında büyüyen ülkemizin üç çeyrek büyüme ortalamasının yüzde 7.3 olduğuna dikkat çekti. Üçüncü çeyrek sanayi büyümesinin yüzde 15.8, üç çeyreklik sanayi büyüme ortalamasının ise yüzde 9.4 olduğunu vurgulayan Özlü, rakamların gerçekleri yansıttığına işaret etti.

Düzce Teknopark’ı kalıcı bir eser olarak Düzce’ye kazandırdıklarını belirten Dr. Faruk Özlü, bununla
yetinmeyerek Düzce’deki OSB’ler arasına Akçakoca OSB’yi de kattıklarının altını çizdi. Düzce’nin marka olmuş firmalarının üretimine ihtiyacı olduğu değerlendirmesinde bulunan Özlü, Düzce’deki OSB’lere markalaşmış büyük firmaları getireceklerini dillendirdi. Kendi teknolojisini üreten bir sanayi için “Akıllı Toplum 5.0” adı altında sanayi dönüşümünü başlatacakları vurgusunda bulunan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Düzce Teknopark’ın ülkemize hayırlı olması temennisiyle konuşmasını sonlandırdı.

Protokol konuşmalarının sonrasında Düzce Valisi Zülkif Dağlı ve Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.
Nigar Demircan Çakar tarafından Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’ye plaket ve hediyeleri takdim edildi.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar