KADINLARIMIZI HER ALANDA DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ !

406

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, yayınladığı mesajla 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Kutladı

Çakar Mesajında şu ifadelere yer verdi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada kadınların sorunlarına dikkat çekildiği ve kadın haklarının savunulduğu, eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemlerinin dile getirildiği bir gün olarak kutlanmaktadır.

Dünyada ilk kez kadın hakları, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) tarafından Veda Hutbesi’nde dile getirilmiş ve “Cennet anaların ayaklarının altındadır.” sözüyle de kadınlara hak ettikleri saygıyı göstermeleri gerektiği vurgulanmıştır.

Annelik göreviyle beraber iş hayatında da önemli görevler üstlenen ve pek çok alanda dünya çapında başarılar kazanan kadınlarımız, birey olarak ekonomik ve sosyal kalkınmaya önemli katkılar sağlamaktadır. Bu kapsamda Üniversitemizde, kadın yaşamı, geleceği ve sorunlarına bölgesel ve evrensel çözümler getirmek için Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulmuştur.

Türkiye’de ilk defa “Yükseköğretimde Kadın Liderliğini Geliştirme ve Güçlendirme Çalıştayı” düzenleyen Üniversitemiz, yine Ülkemizde ilk olarak, kadın akademisyenlerin yöneticilik ve liderlik görevleri için aday olmalarını desteklemek amacıyla, Kadın Liderliğini Geliştirme ve Güçlendirme Eğitim ve Mentorluk Programı’nı 2013 yılından beri başarıyla uygulamaktadır.

Ülkemizde de, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türk kadınına, Avrupa ülkelerinden önce seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere birçok sosyal ve siyasal haklar verilmiş, kadınlarımızın toplumsal hayata daha aktif katılımları sağlanmıştır.

Birbirinden değerli birçok projeyle kadınları hayatın her alanında destekleyen Düzce Üniversitesi olarak; aile, toplum ve ülke geleceği için önemli roller üstlenen kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarız.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar