CUMHURBAŞKANI’NDAN REKTÖR ÇAKAR’A BAŞARI BELGESİ !

547

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde “Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı”nın tanıtıldığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü” programına katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya ve çeşitli alanlarda başarıya ulaşmış kadınlar katıldı.

Göç ve Kadın konulu fotoğraf sergisinin açılışıyla başlayan ve “Kadınlar Güçleniyor, Türkiye Güçleniyor” başlıklı film gösterimiyle devam eden programda, filmde yer alan başarılı kadınlar kısaca görüşlerini dile getirdi.

“Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı”nıyla ilgili tanıtım filminin de paylaşıldığı programın açılışında konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, Bakanlık olarak Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı ile Türkiye’nin kadınları için yeni bir yol haritasını sunduklarını dile getirdi. “Güçlü kadın, güçlü aile, güçlü toplum” ilkesinin gereği olarak bu projeyi hayata geçirdiklerini ifade ederek 2023 hedeflerine ilerlerken, kadınları daha da güçlendirecek adımlar attıklarını belirtti.

Programda bir konuşma gerçekleştiren Başbakan Binali Yıldırım, kadınların ülkemizin geleceğinde söz sahibi olmasının çok önemli olduğunu belirterek istihdamda kadın oranının artırılacağını, farkındalık eğitimlerinin yaygınlaştırılacağını ifade etti. Kadınlara sunulan sağlık hizmetlerini daha da geliştireceklerine işaret eden Binali Yıldırım, medyada kadın konusuna duyarlılığa devam edeceklerini söyledi.

Programda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ederek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nın kadınlar için hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Üstünlük duygusu nedeniyle kadına kötü muamele eden, hatta cana kıyan anlayışa karşı mücadeleyi sürdürdüklerini belirten Recep Tayyip Erdoğan, mevzuattaki eksiklikleri tamamladıklarını ve gerekli güncellemeleri yapmaya devam ettiklerini vurguladı. Başarıdaki en önemli kriterlerinden birinin kadınların istihdamdaki yeri olduğuna dikkat çeken Erdoğan, doğum izninden, çocuk bakım hizmetlerine kadar her alanda kadınların taviz vermeden çalışmalarına devam etmelerini sağlayan düzenlemeler yaptıklarını sözlerine ekledi.

Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı ile bu konuda çalışan tüm tarafların işbirliği içinde hareket etmesinin amaçlandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu çalışmanın bir politika rehberi ortaya koyduğunu dile getirdi. Eylem planının; eğitim, sağlık, ekonomi, karar alma mekanizmalarına katılım ve medya olmak üzere 5 temel politika alanında yürütülecek faaliyetlerin kılavuzu olduğunu söyleyen Recep Tayyip Erdoğan, bu belgeyi çok önemli gördüğünün altını çizdi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü programının sonunda, “Kadınlar Güçleniyor, Türkiye Güçleniyor” başlıklı kısa filmde yer alan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve başarılı kadınlara, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından teşekkür belgeleri takdim edildi.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar