YERLİ ÜRETİMDE LOGO ZORUNLULUĞU BAŞLADI !

267

Türkiye’de üretilen malların etiketlerinde yerli üretim logosu kullanma zorunluluğu başladı.

Tüketicilere yönelik mal satışlarında, ürünün ülkemizde üretildiğini göstermek üzere tüketicilerin dikkatini ilk bakışta çekecek nitelikte YERLİ ÜRETİM logosu hazırlandı.

Türkiye’de üretilen malların etiketlerinde “yerli üretim” logosu kullanma zorunluluğu 18/9/2018 tarihli resmi gazetede yayımlanmıştı. 15 günlük geçiş süreci sona eren “yerli üretim logosu”nun kullanımı 03 Ekim 2018 tarihi itibariyle zorunlu olarak başladı.

Ticaret Bakanlığının Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde yaptığı düzenleme kapsamında etiket ve listelerde malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih yanında, üretim yeri Türkiye olan mallar için “yerli üretim logosu” da yer alacak.

Yerli üretim logosu” uygulaması, Türkiye sınırları içerisinde perakende olarak satışa sunulan mallar için geçerli olduğundan ihraç edilen mallar ya da perakende olarak satışa sunulmayan mallar kapsam dışı tutulmaktadır. Ancak; yabancı firmalar tarafından Türkiye’de üretilen ve satışa sunulan her tür mal için de yerli üretim logosu kullanılması zorunluluğu bulunuyor.

Yerli üretim logosunun, Türkiye’de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde, tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde bulunması zorunlu hale getirilmiştir. Fiyat güncellemelerinde, yalnızca malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih etikette zorunlu olarak belirtilecek, eski fiyatın etikette yer alması gerekmeyecek.

Üretimi Türkiye’de yapılan ürünlerin etiket, tarife ve fiyat listelerinde kullanılması zorunlu YERLİ ÜRETİM logosunun Bakanlıkça belirlenmiş şekline ve kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat çeken Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı; “YERLİ ÜRETİM logosunun Türkiye’de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde, tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde bulunması zorunludur. Logo, tüketicilerin rahatça görebileceği şekilde ve orijinal renklerinde yerleştirilmelidir. Logonun küçültülmesi veya büyütülmesi gereken durumlarda “YERLİ ÜRETİM” Logosu Ticaret Bakanlığı Kurumsal Kimlik Kılavuzunda yer alan oranlara uyulmalıdır” dedi.

İlimizde “Yerli Üretim” Logosunun kullanımının sağlanması konusunda gerekli kılavuzluk ve denetim görevlerinin en iyi şekilde yerine getirileceğini belirten Vali Dağlı; “Yerli üretim logosunun mevzuata aykırı kullanılması durumunda etiket başına 274 lira para cezası uygulanacağını” ifade etti.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar