HASTANE S.O.S. VERİYOR

288

Düzce Devlet Hastanesi’nde uzun yıllardır bir türlü çözülemeyen doktor sıkıntısı son dönemde had safhaya ulaştı. Özellikle Kalp ve Damar Cerrahisi ve Kadın Doğum Uzmanı başta olmak üzere birçok branşta yaşanan doktor eksikliği vatandaşlar kadar özveri ile görev yapan doktorları da bezdirdi. Yaşanan doktor açığı nedeniyle polikliniklerde yığılmalar yaşanırken vatandaşlar doktorların muayene kotasının dolması nedeniyle muayene bile olamadan dönmek zorunda kalıyorlar.

Yaşanan sıkıntılar ile ilgili MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz halkın tepkisine neden olan Atatürk Devlet Hastanesi’ndeki doktor açığı ile iligli olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması için TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Milletvekili Yılmaz, önergesinde Sağlık Bakanlığımızca belirlenen ilimiz personel dağılım cetveline istinaden, 150 Uzman Tabip olması gerekirken, Eylül 2018 itibariyle aktif çalışan 98 uzman Tabibin olduğu ve bunlarında bir kısmının başka illerden geçici görevlendirme ile hizmet verdikleri görülmektedir. Kadrolu uzman doktor ihtiyacının giderilmesi için bir çalışmanız var mıdır?
Kadın doğum branşında 10 hekim olması gerekirken, şu anda aktif 2 hekim görev yapmakta ve yine geçici görevle başka bir ilden gelmişlerdir. Yine aynı şekilde diğer branşlardan Plastik cerrahi, Kardiyoloji, Dâhiliye Gastroenteroloji ve Nefroloji gibi bölümlerde ya hekim eksikliği var ya da hiç hekim yok. Polikliniklerde doktor eksikliğinden dolayı yaşanan aksaklıkları gidermek için çözüm önerileriniz nelerdir?

Fizik Tedavi Servisi ile ilgili sorun, İlimizde Fizik Tedavi servisinde yeteri kadar personel olmasına rağmen, fizik tedavi hizmet alımı ile özel bir şirkete verilmiş ve Devletimiz zarara uğratılmıştır. Kullanılan araç gereçlerin çoğu yine devletindir ancak özel şirket işletmektedir. Bu konunun derinlemesine araştırılması çok önemlidir. Bolu ilinde yapılan uygulamada ise Devlet gerekli hizmeti verir yetmediği yerde özel devreye girer şeklindedir. İlimizde de bu şekilde yapılabilir. Şirketin aylık 90 bin TL.den 300 bin TL.ye kadar bir kazanç sağladığı ile ilgili bilgiler gelmektedir. Bu konular ile alakalı adli ve idari soruşturma başlatacak mısınız?

Poliklinik hasta oturma alanları dar olarak planlandığından, ısıtma ve soğutma sistemleri, sistemlerin aşırı derecede gürültülü çalıştığı ve çoğunlukla yatan hasta kısmına yoğun bir rahatsızlık verdiği, yağışlı günlerde çatının aktığı gibi birçok şikâyetler belirtilmektedir. Bu şikâyetleri dikkate alarak problemleri çözüme ulaştırmayı düşünüyor musunuz? Şeklinde sorularla Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nde yaşanan doktor sorununun ve diğer sorunların acilen çözülmesini talep etti.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar