MADDİ SORUNLARIN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ!

622

İSKİ’NİN DAYATMALARINA KARŞI ÇIKACAĞIZ!

BELEDİYE BİNASI İLE İLGİLİ YASAL SÜREÇ BAŞLATILACAK!

Cumayeri Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu Cumayeri’nde yerel ve ulusal basın mensupları ile bir araya geldi. 6 aylık Cumayeri belediyesi icraatlarını anlatan Koloğlu, bir önceki dönem yönetimi tarafından yaptırılan saat kulesi için “israf” derken ve belediye hizmet binasında çeşitli sıkıntıların olduğunu bunun için de yasal süreç başlatacaklarını söyledi.

Cumayeri Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu 31 Mart yerel seçimlerinin ardından 6 aylık belediye çalışmalarını değerlendirmek için Düzce’de görev yapan yerel ve ulusal basın mensupları ile biraraya geldi. Koloğlu 6 aylık belediye çalışmalarını değerlendirirken basın mensuplarının soruları üzerine bir önceki dönem Cumayeri ilçesine yapılan saat kulesi ve belediye hizmet binası ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Koloğlu borcu olan bir belediyenin saat kulesi yaptırmasını lüks olarak değerlendirirken, Belediye hizmet binası hakkında da çeşitli sıkıntıların olduğunu, bunun için hukuki süreç başlatacaklarını söyledi.

“BORÇ ÇOK AMA ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ”

Başkan Koloğlu Cumayeri belediyesinin geçmişten gelen borçlarının olduğunu bunun için sıkıntılı bir süreçten geçtiklerini söyledi. Koloğlu bunun için belediyeye kaynak sağlayacak projelerin hayata geçeceğini söyleyerek; “Her belediyenin olduğu gibi Cumayeri belediyesinin de yüklü miktarda borcu mevcut. Biz görevi devraldığımızda borçlar ile nasıl iş yaparız onun planını yaptık. Kum çakıl ocağımızı harekete geçirdik. Kilit parke taşı tesisimizi de geçmiş dönemimizde faaliyete geçirmiştik ancak bizden sonra atıl duruma gelmiş, onu tekrar faal hale getirdik. Atatürk bulvarını yenileme çalışmalarımızda orada ürettiğimiz taşları kullanacağız” dedi.

SELDEN BÜYÜK YARA ALDIK

Temmuz ayında yaşanan sel felaketinde en çok hasar alan iki ilçeden biri olduklarını hatırlatan başkan Koloğlu; “Kış öncesi pazaryeri ile ilgili çalışmalarımız olacak. Büyük bir sel felaketi yaşadık. Cumayeri deresinde sıkıntılar oluştu. Çalışmalarımız sürüyor. Şuanki deremiz bir daha böyle bir sel gelmesi halinde ciddi zarar verebilecek pozisyonda. Cumayeri’nin simgesi olan pazaryerinde daha düzgün daha görselliği olacak bir şekilde pazaryeri faaliyete geçecek.

Sel felaketinde Türkiye’nin gündemindeydik. En fazla zararı Akçakoca ve Cumayeri gördü. Bununla alakalı bazı çalışmalarımız oldu. Sel yaralarının sarılması noktasında neler yapabiliriz noktasında Ankara’da gerekli çalışmaları yaptık. Hem bürokrasi hem siyaset noktasında Milletvekilimiz ve il başkanıyla merkezdeki yerel yönetimlerden sorumlu başkan yarımcımız genel başkanımız ciddi katkı sağladı. AK partinin değerli vekilleri de desteklerini sergiledi. Cumayeri’nde sel dolayısıyla 500 bin liralık bir ödenek geldi. Bunun dışında merkezde yaptığımız çalışmalar neticesinde 3 buçuk milyon liralık hasar tespit çalışması yapıldı. Ödenek gelirse kullanacağız ancak bir gelişme yok” dedi.

İLK YARIŞI ÖNÜMÜZDEKİ SENE YAPMAK İSTİYORUZ

Geçtiğimiz haftalarda Cumayerinde yapımı devam eden pist ile ilgili inceleme yaptıklarını söyleyen Koloğlu önümüzdeki yıl ilk yarışı yapmak istediklerini söyledi. Koloğlu pist ile ilgili yaptığı açıklamada; “pist ile ilgili çalışma yaptık. Vekillerimiz valimiz Sakarya Milletvekilimiz Kenan Sofuoğlu’nu geldiler. Cumayeri pistinin faaliyete geçirilmesi için 2020 yılının Nisan ayında Türkiye finallerinin yapılacağı bir çalışma planlandı. Asfalt altı malzeme hazırlanmasında asfaltının önümüzdeki dönem yapılması için çalışmalar sürüyor. Ortaklaşa çalışmada Cumayeri belediyesi olarak buranın etrafının tel örgülerle çalışmasıyla ilgili görev düştü. Koordinasyonu biz sağlıyoruz. Önümüzdeki yıl Türkiye motor şampiyonasını Cumayeri’nde yapmak istiyoruz.

Bunun dışında yapacağımız pist sadece motor yarışlarıyla değil otomobil yarışlarına da ev sahipliği de yapacak. 14 metre genişlikte olacak sadece motor değil otomobil yarışları da yapılacak. Bu çalışmaları biz Düzce için önemsiyoruz. Çünkü Sofuoğulu’nun verdiği bilgilere göre böyle bir pistin başka bir örneği yok Türkiye’de. İşin teknik kısmını bilmiyoruz. Sofuoğlu heryerde yarışlara katılıyor, değişik ülkelerden örnek model alınmış, oradaki örnekleri buraya yansıttı.

biz pistin açılması noktasında tamamlandıktan sonra açılması gibi düşüncemiz yok. Önce yarışlar başlayacak. Peyderpey kalan diğer binalar ve tesisler daha sonra devam edecek. daha önce belirtildiği gibi 100 milyonlar harcanarak yapılmayacak. Geri kalan yatırımlar yarışlar devam ederken devam edilecek” dedi.

“İSKİ’NİN ZORUNLU DAYATMALARINA KARŞI ÇIKACAĞIZ”

İSKİ’nin Düzce havzası ile ilgili TÜBİTAK tarafından yapılan projesinde Cumayeri’nin etkileneceğini söyleyen Koloğlu projeye itirazlarının olacaklarını söyleyerek; “İSKİ Düzce havzası ile alakalı bir proje yapılıyor.Bu projenin eklerine itirazlarımız var. Çünkü bu plan kabul edilirse Cumayeri’ni etkileyecek. Baraja en yakın ilçe biziz. Gölün yakınlık mesafesi noktasında hem de İSKİ’nin kısıtlamaları noktasında maruz kalacak ilçe biziz. Toplantıya katıldık. Tarım orman bakanlığının su işleri gene müdürlüğü havza koruma daire başkanlığı ve diğer belediye başkanları katıldı. Biz orada itirazlarımızı ilettik. özellikle Cumayeri’nin yarıdan fazla alanını kaplayan bir çalışma var. Özellikle aklımıza yatmayan plan notları var. Bunlardan bir tanesi rüzgar enerjisi ve elektrik enerjisi yapılamayacağı madde konulmuş. Rüzgar ve güneş enerjisinin nasıl bir zararlı etkisi olacağını sordum. Ben de dedim ki Düzce’nin tamamında dereler çaylar melene geliyor. Düzce’nin tamamında bir sıkıntı olması gerekir dedim. Şöyle bir karar çıktı. Bizler son şekliyle son taslağı gönderelim itirazını yaparsınız dediler. Bizim itirazlarımız devam edecek. İSKİ’nin bize zorunlu dayatmalarına karşı çıkacağız” dedi.

“DAHA ÖNCE DE AYNI SIKINTILAR OLMUŞTU”

10 Yıl önce yapılan çevre planı düzenlenmesinde de benzer sıkıntıların meydana geldiğini söyleyen Koloğlu; “Bundan 10 yıl önce çevre planı düzenlenmişti. İlin en üst planı. Ona da aykırı olamaz. Benim önceki dönemime denk gelmişti. Bizim orada da itirazlarımız vardı. Cumayeri’nin tamamını sanayiye kapatılması vardı. Biz de 300 dönümlük bir alanın sanayiye kalması için çalışma yapmıştık ve işaretletmiştik. Ona benzer bir çalışma görüyoruz. Cumayeri ve Düzce’nin menfaatini kollamak noktasında elimizden gelen çalışmayı yapacağız” dedi.

İNSANLARIN BEKLENTİLERİ DEĞİŞMİŞ

10 yıl önceki belediye başkanlığı dönemi ile şimdiki dönemini de kıyaslayan Koloğlu; “Bir önceki dönem ile

10 yıl içinde teknoloji gelişiyor. Bizler de değişiyoruz. belediyede de değişim var. İnsanların talepleri de değişti. Bugün bambaşka talepler var. Ancak konjektör olarak ekonomik sıkıntılar nedeniyle işsizlik konusunda talepler var. Türkiye ekonomisinde ciddi sıkıntılar var. Toz pembe bir tablo çıkarmış olsalar bile insanlar cebine bakıyor. Bu konuda ekonomide sıkıntı var. Fındıkla alakalı fiyatın zamanında açıklanması iyi oldu. Bu konuda kim katkı sunduysa teşekkür ediyorum. Ayrıca rekoltenin de yüksek olması ikisinin bir arada olması bölgemiz itibariyle bir nebze insanları rahatlatacağını düşünüyorum. Onun dışında farklı talepler var. İnsanlar daha yaşanabilir bir Cumayeri istiyor. Altyapı asfalt çöp toplama istiyordu, şimdi artık çoluk çocuğumla rahat bir şekilde oturabileceği yer istiyorum diyor” dedi.

GEÇMİŞ DÖNEM İLE ALAKALI TERS GÖRÜNEN İŞLER VAR

Cumayeri belediyesinin bir önceki dönemi ile ilgili bir araştırma yaptıklarını da söyleyen Koloğlu; “Bizim genel anlamda bir değerlendirme yapacak olursak geçmiş dönemde bazı ters görünen işler var. Ancak bu tip meseleler belgesiz olmaz. Belediyeyi devraldığımızda tüm belgeler elimizde. B:nların hepsini değerlendiriyoruz. Seçimden öncede söylemiştik. Şahsi menfaatler noktasında. İnsanlar en doğru kararı almamış olabilir. Biz de öyle. Bunun dışında şahsi menfaat oluşturacak bir durum varsa çalışmalarımızı yapıyoruz. Gereken çalışmaları yaptıktan sonra basınla ve Cumayeri ile paylaşacağız. Bu konu hassas bir konu. Siyasi algılama meselesi var. Gerçekler neyse ortaya koyup belgeleriyle birlikte ortaya koyup zamanı gelince paylaşacağız” dedi.

BU KADAR BORÇ İÇİNDEYKEN SAAT KULESİ İSRAF

Belediyenin yüklü miktarda borcu varken Cumayerine saat kulesi yaptırmanın israf olduğunu söyleyen Koloğlu; “ Belediyenin 36 milyonluk borcu varken, 533 bin liralık saat kulesi yaptırılması bence israf. Ben kendi kriterlerime göre değerlendiriyorum. Borcun yarısı da ödenmemiş. Böyle bir kule yaptıracaksam Cumayeri’nin borcu olmazdı. Asfatların da büyük bir bölümünün borcunu biz ödüyoruz” dedi.

“BELEDİYE BİNASI İLE İLGİLİ HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATACAĞIZ”

Cumayeri Belediyesinin hizmet binasında da çeşitli sıkıntılar ve kafa karıştırıcı durumların olduğunu söyleyen Koloğlu; “Belediye binası işi karışık. Bazı yanlışlar var. Mütahhitle de görüştük. Burada projede yapılan eksikler var. Belediyeye Şubat ayı içinde ilave fatura kesilmiş. Yapılmış olan sözleşmede herhangi bir fiyat artımı olmayacak denmiş. 500 küsür bin liralık ilave fatura kesilmiş. Süre geçtiği için itiraz yapamıyoruz. Projenin tamamı için hukuki süreç başlayacak. Burada yanlış olduğunu müteahhite de söyledim. Binada ciddi eksiklikler var. Proje bedelinin tamamı ödenmiş. Ama belediye binasında bu yazı terleyerek geçirdik. Buranın soğutma sistemiyle alakala teknik anlamda sıkıntı var. Bunları değerlendiriyoruz. Hukuki süreç başlatacağız. Kimsenin cumayeri belediyesini zarara sokma gibi bir lüksü yok” ifadelerini kullandı.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
Full Oyunlar İndir Full Programlar İndir Android Oyunlar İndir Hileli Apk İndir