YAĞ STOĞU BİTİYOR SÖYLENTİSİ PANİĞE YOL AÇTI!

432
Herşey, Haberlerde Rusya’daki yağ yüklü gemilerin limanda bekletilmesi haberi ile başladı.  Ve hemen kirli beyinler, fesat yürekler ve ahlâksız vicdanlar harekete geçti.!  Dün Düzce’de dahil bir çok şehirde tam bir sıvı yağ kaosu yaşandı.! Market çalışanları ile müşteriler arasında zaman zaman söz düellosuna varan çirkin olaylar yaşandı. Market çalışanlarını raflardaki yağları depolarına kaçırdı. Ve bu kaosta nasıl olduysa Sıvı yağlara nerdeyse %50 zam yapıldı.

 

Ukrayna’daki savaş nedeniyle sıvı yağ fiyatlarının artacağını ve stokların azaldığı haberleri üzerine  bazı vatandaşlar yağ almak için marketlere akın ettiler. Dün  birçok  markette saatler içinde 5 litrelik ayçiçeği yağları tükendi.  Aslında piyasadaki yağ bitmemişti ortada yine zincir marketlerin stokları saklayarak fiyat yükseltme hilesi vardı ve yine vatandaşlar mağdur oldu. 
YAĞ ALABİLMEK İÇİN BİRBİRLERİYLE YARIŞTILAR
 
Yağa zam gelecek endişesi ile zincir marketlere  akın eden bazı vatandaşlar, izdihama da yol açtı.
 
RAFLARDA OLMAYAN YAĞLAR DEPOLARDAN ÇIKTI
 
Marketlerin raflarında yer almayan yağların depolarda olduğu görüldü. İş yerlerini tek tek inceleyip didik didik arama yapan ekipler, stoklanan ürünlere el koydu ve yasal süreç başlattı.

 

TARIM  VE ORMAN BAKANI AÇIKLAMA YAPTI; YETERLİ MİKTARDA STOĞUMUZ VARDIR! 

 
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının gıda piyasalarında arz eksikliğine yol açarak bazı temel gıda ürünlerinde yeterli stok bulunmadığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Kirişci, “Netice itibarıyla kamuoyuna yansıyan iddialar gerçeği yansıtmamakta olup, halkımızın endişe edeceği bir durum söz konusu değildir. Ülkemizin yeterli miktarda ayçiçek yağı stoku bulunmaktadır. ” dedi.
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, sosyal medya hesabından ayçiçek yağı gibi temel gıda ürünlerinde yeterli stok bulunmadığı iddialarına ilişkin paylaşım yaptı. Bakan Kirişci, bazı basın yayın kuruluşlarında ve sosyal medyada Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan krizin gıda piyasalarında arz eksikliğine yol açarak ayçiçek yağı gibi temel gıda ürünlerinde yeterli stok bulunmadığı ve bu nedenle piyasa fiyatlarının arttığı bilgilerinin gerçeği yansıtmayan spekülasyonlar olduğunu söyledi.
 
“SORUN YAŞANMAMASI İÇİN HER TÜRLÜ TEDBİR ALINMAKTADIR”
Türkiye’de ayçiçeği üretiminde son yıllarda önemli artışlar yaşandığını belirten Kirişci, “Toplam ayçiçeği üretimimiz 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 17 artmıştır. Ayçiçeği üretimindeki son yıllardaki artışa rağmen yurt içindeki tüketimin artması ve pandemi koşullarında artan talep nedeniyle ihtiyacımızın bir kısmı ithalat yoluyla karşılanmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan son gelişmeler yakından takip edilmekte olup, bitkisel yağ arzında sorun yaşanmaması için her türlü tedbir alınmaktadır. Bu kapsamda alternatif ülkeler ve alternatif yağ çeşitleri için gerekli çalışmalar yapılmış, ayrıca ayçiçeği yağ ihracatı da durdurularak, mevcut stokların yurtiçi tüketimi karşılayacak şekilde yönetilmesi sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.
Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar