YUNUS BANNER2
YUNUS BANNER

SEL ACİL DESTEK KREDİSİ CAN SUYU OLACAK!

263

 Düzce Ticaret Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık, sel acil destek kredisi için “Üyelerimizin bir nebze olsun nefes aldırmasını umuyoruz” dedi.

 

DTSO Başkanı Erdoğan Bıyık’ın girişimleriyle TOBB tarafından ilgili bakanlıklara ve kredi kuruluşlarına iletilen taleplerin sonucunda KOSGEB, sel acil destek kredisi programı adı altında destek açıklandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Erdoğan Bıyık, “KOSGEB’in açıklamış olduğu sel acil destek kredisi programının KOBİ vasfındaki üyelerimize bir nebze olsun nefes aldırmasını umuyoruz. Bu statüdeki ve KOSGEB’e kayıtlı olan üyelerimizin destekten faydalanmak üzere anlaşmalı bankalar ile görüşmelerini tavsiye ediyoruz. Bu destek programının hayata geçmesinde emeği olan başta TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

KOSGEB Müdürlüğü’nün DTSO’ya iletmiş olduğu yazıda; “Artvin, Bartın, Bolu, Düzce, Giresun, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Zonguldak illerinde 2023 yılı içerisinde yaşanan aşırı yağışlardan etkilenen ve bu durumunu ilgili resmi makamlardan belgeleyen KOSGEB veri tabanında kayıtlı ve aktif durumda. Türk Ticaret Kanununda tanımlı gerçek veya tüzel kişi statüsünde, KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerde yer alan işletmelere uygun koşullarda finansal destek sağlamak amacıyla 2023 Yılı Sel Acil Destek Kredisi Programı başlatılmıştır.

 

Bahse konu Acil Destek Kredisi Programı; Kredi üst limiti işletme başına; 2022 yılı net satış hasılatı, 300 bin TL’nin altında olan işletmeler için kredi üst limiti 200 bin TL, 300 bin TL ve üzerinde olan işletmeler için kredi üst limiti 300 bin TL, sıfır faizli, ilk 12 ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde ödemeli toplam 36 ay vadeli, olarak uygulanacaktır. İşletme başına 300 bin TL kredi için 123 bin 518 TL olan faiz bedelinin tamamı, idare başkanlığımız tarafından ödenecektir. Banka tarafından kullandırılacak kredinin 300 bin TL’nin altında olması halinde faiz/kar payı tutarı bu oran korunarak hesaplanacaktır. Teminat sorunu yaşayabilecek işletmelere yönelik olarak Kredi Garanti Fonu da protokole taraf olmuştur. İşletmenin vergi ve/veya SGK borcu bulunması durumunda, program dahilinde bankalarca işletmeye kullandırılan krediden azami KOSGEB’ce ödenen faiz tutarı kadar mahsuplaşma yapılarak ilgili kamu kurumlarına aktarılmakta, kalan tutar işletmeye kullandırılmaktadır. Protokol gereği bankalar kullandıracakları krediler için işletmelerden dosya masrafı almayacaktır. Programın kapanış tarihi 31 Ocak 2024 olup bu tarihe kadar kredi kullandırımlarının tamamlanması sağlanacaktır”denildi.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar