YUNUS BANNER2
YUNUS BANNER

DÜZCE’DE KIZARTMALIK YAĞ DENETİMLERİ ARTTIRILDI!

71

​Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın talimatı ile 24 Ocak 2024 ve 02 Şubat 2024 tarihleri arasında özellikle fastfood tarzı hızlı gıda üreterek toplu tüketime sunan işletmelerde kızartmada kullanmakta olan katı ve sıvı yağlara ilişkin tüketicilerin gıda güvenilirliği açısından korunmasını sağlamak amacıyla resmi kontrollerin artırılacağı duyurulmuştu.

Bu kapsamda, kamuoyu farkındalığını artırmak amacıyla, 26 Ocak tarihinde Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun’un da katılımı ile kontrol görevlileri il merkezindeki fastfood tarzı toplu tüketim yerlerine denetim yapıldı.

İl müdürü Uzun yaptığı açıklamada, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın talimatlarıyla 10 gün içerisinde toplu tüketim yerlerindeki kızartma yağlarına yönelik denetim gerçekleştirileceğini, kızartma yağlarının belli aralıklarla değiştirilmesi gerektiğini belirten Uzun açıklamalarının devamında “Değiştirilmeyen yağların yapısı bozulur. Ortaya çıkan kimyasallar da insan sağlığına çok ciddi zararlar verebilir. Bu noktada bizim eşik değerimiz polar maddede 25, sıcaklıkta da 180 derecedir. Herhangi bir işletmede yapılan denetimde ön tespit cihazımız ile bunun üzerinde bir değer bulduğumuzda numune alıp laboratuvara gönderiyoruz. Nihai durumda da kızartma yağının analiz sonuçları mevzuata uygun değilse 5996 sayılı Kanun’un ilgili hükmüne göre idari para cezası kesiliyor. Geçen yıl 12 tane numune aldık. Numune sayımızın az olmasının sebebi ön tespit cihazlarımız ile ölçüm yapmamız. Ön tespitte 25’in altında bir polar madde değeri var ise numune almamıza gerek yok” dedi.

Uzun, tarladan sofraya anlayışı ile gıdanın üretiminden tüketimine kadar bütün aşamalardaki denetimlerin aralıksız yürütüldüğünü belirterek ilimizde de 36 aktif kontrol görevlisi ile 7/24 esasına dayalı gıda denetimlerinin titizlikle yürütülmeye devam edeceğini belirtti.

Düzce’de 2023 yılında; gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzeme üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde toplam 7 bin 843 resmi kontrol gerçekleştirilmişti.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
İmage To Text Windows 11 Key