YUNUS BANNER2

AK PARTİ DÜZCE TEŞKİLATINDAN 27 MAYIS AÇIKLAMASI!

79

27 Mayıs 1960 darbesinin 64’ncü yıl dönümü dolayısıyla 81 il de eş zamanlı düzenlenen basın açıklamasında konuşan AK Parti Düzce İl İnsan Hakları Başkanı Nurullah Veli, “27 Mayıs Darbesi, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak vicdanlara, hukuka, tarihe ve insanlığa silinmez bir leke bırakmıştır.” dedi.

AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı tarafından 27 Mayıs Darbesinin 64’ncü yıl dönümü’nde 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yapıldı. AK Parti Düzce İl Başkanlığı’nda düzenlenen programa İl Başkanvekili Sinan Aydın, İl İnsan Hakları Başkanı Nurullah Veli, İl Gençlik Kolları Başkanı Oğuzhan Küçük, İl Yöneticileri ve Kadın Kolları Üyeleri katıldı.

Basın açıklamasında konuşan İl İnsan Hakları Başkanı Nurullah Veli, “Türk demokrasisine ilk hançerin saplandığı toplum mühendisliğinin temelleri, Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen ilk darbe olan 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi ile atılmıştır” dedi.

Darbenin, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olduğunu söyleyen Veli, “27 Mayıs Darbesi, vicdanlara, hukuka, tarihe ve insanlığa silinmez bir leke bırakmıştır. Dönemin tek partili CHP yönetimiyle girdikleri seçim yarışında rekor oyla iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa süre içinde gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye’ye çağ atlatmışlardır. Milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu’dan silmeye çalışan CHP iktidarının anti-demokratik uygulamalarını izale etmiş, tek parti rejiminin en büyük ayıplarından “Türkçe Ezan” uygulamasını kaldırarak Anadolu’nun Ezan-ı Muhammedi’ye olan özlemini gidermişlerdir Devlet ve vatandaşın kuvvetli bağından rahatsız olanlar çeşitli yalan ve iftiralarla 1960 yılında, askerin namlusunun Çankaya Köşkü’ne çevrilmesini sağlamışlardır” ifadelerini kullandı.

Yassıada yargılamalarının hukuk dışı olduğunu vurgulayan Veli, “Doğrudan millete savaş açan cuntacı zihniyet, demokratik yönetime anti-demokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, tiyatrovari “Yassıada Yargılamaları” ile masum insanları hukuk dışı şekilde idam etmiştir. İdam edilenler Milletin Vekilleri değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti olmuştur” diye konuştu.

VELİ: BENZER SENARYO 15 TEMMUZ’DA SAHNELENMEYE ÇALIŞILDI

15 Temmuz darbe girişiminin 27 Mayıs ile benzerliğine dikkat çeken Veli, “Üzerinden yarım asırdan fazla geçmesine rağmen benzer bir senaryo da 15 Temmuz’da sahnelenmeye çalışılmıştır. Ancak Milletimiz vakur duruşuyla, millet iradesi üzerinde tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını 15 Temmuz’da son kez bozmuş; Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN liderliğinde, 15 Temmuz’da demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir. Bu vesile ile Türkiye’de darbe dönemlerinin kapandığını ve darbelere karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtiyor; demokrasi ve özgürlüklerin daim olması adına canlarını feda eden Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız” ifadelerine yer verdi.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar