BAYRAK1

VİZYON TOPLANTILARININ İLK KONUĞU ATİLLA KOÇ!

17

Düzce Belediyesi tarafından organize edilen ve her hafta düzenlenmesi planlanan “Türkiye Vizyon Toplantıları”nın ilk konuğu 59. Hükümet Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç oldu.

59. Hükümet Kültür ve Turizm Bakanı aynı zamanda 22. ve 23. Dönem AK Parti Milletvekilli Atilla Koç, Düzce Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen konferansta Düzceliler ile buluştu. Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Düzce Milletvekilleri Fahri Çakır ve Ayşe Keşir, 65. Hükümet Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanı ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Akkaplan, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, AK Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin ve diğer protokol üyeleri katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını Başkan Dr. Faruk Özlü yaptı. Özlü konuşmasında kültürel bütünlüğün siyasi bütünlük üzerindeki etkisinden söz ederek “Bu toplantıları neden ve niçin yapıyoruz bununla ilgili birkaç şey söylemek istiyorum. Bu toplantılar sıradan toplantılar değil, bunlar biraz daha entelektüel seviyesi olan Türkiye’nin ve Düzce’nin kültür hayatına katkıda bulunacak olan toplantılar. Bu toplantıları düşünüp planlarken birkaç hususa dikkat ettik. Bunlardan birincisi biliyorsunuz bir ülkenin kültürel bütünlüğü olmazsa o ülkenin siyasal bütünlüğü de olmaz. Dolayısıyla bu toplantılara kültür insanlarımızla başlıyoruz.”

“Bu Toplantılar Kitaplaşacak”

Başkan Özlü konferansların Düzce’nin kültür altyapısına katkıda bulunacağını ve hatta gelecek nesillere de ışık olacağını ifade ederek “ Özellikle Atilla beyi davet etmemizin sebebi bizim eski bir bakanımız, eski bir dava adamı, çok okuyan bir büyüğümüz… Dolayısıyla bu toplantılara Atilla beyle başlıyoruz. Bu toplantıları her hafta yapmayı planlıyoruz. Arkadaşlar “Biraz zor olur” dediler yani salonları doldurmak kolay değil. İnşallah gelecek haftalarda da bu toplantılarımıza devam edeceğiz ve bu toplantıları kayda atıp neticesinde bir kitap ortaya çıkaracağız. Türk aydınlarının görüşlerinin olduğu bir kitap ortaya çıkacak. Biz kitap ortaya çıktığında burada üç sorunun cevapını bulmaya çalışacağız.Birincisi nasıl bir Türkiye rüyası görüyoruz, nasıl bir Türkiye özlemini duyuyoruz? İkincisi bu rüyanın gerçekleşmesi önünde hangi engeller var? Üçüncüsü, de rüyamızın gerçekleşmesi için neler yapmalıyız? Dolayışınla bu kitap tamamlandığında bunları göreceğiz. Bu toplantılarımıza da bir isim verecez. “Türkiye Vizyon Toplantıları” diyeceğiz. Bu konferanslarda gençler, Türkiye’nin önde gelen kültür insanlarını bilim insanlarını büyüklerini, aydınlarını hizmet etmiş insanlarını tanıma fırsatı verecek. Gelecek hafta Mehmet Mehdi Eker bey, sonraki hafta Alev Alatlı daha sonra Cem Kozlu ve benzeri isimler Düzce’de olacak.”

“Türkler Entegre Olur Ama Asimile Olmaz”

Konferansta Türk Dilinin tarihsel gelişimi ve diğer kültürlerle etkileşimi konusunda bilgiler aktaran 59. Hükümet Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç “ Konumuz dil. Bu dil; elbette bu dil anatomik olarak ağzımızın içinde olan dil değil. Ama onun ötesinde bizim birbirimizle anlaşmamızı sağlayan vaka dil. O dillerin nasıl olduğu benim küçüklüğümden beri hep meselem olmuştur. İnsan nasıl konuşur, insan nasıl anlar? 3 kelime ile daha doğrusu 6 kelime ile sizleri düşünmeye davet ediyorum; başar, nazar ve nüyet…Bunların üçü de görmeyi anmaktır. Ama birisi aklın görmesidir, birisi gözün görmesidir, birisi de gönlün görmesidir. Bu farkları fark etmeyen farklı bir insan olamaz. Bir farklı üçleme; kıraat, tilavet ve tertip…Hepsi okumadır ama birisi anlamadır, birisi anlatmadır, birisi düşünmedir. Demek ki biz kelimelerle aşina olacağız. Tarih boyunca çok fazla alfabe değiştirdik, ancak kültürümüz hala aynı bu sadece bize has bir özelliktir; Türkler entegre olur ama asimile olmaz” ifadelerini kullandı.

Program sonunda soruları da cevaplayan Atilla Koç, Düzcelilere gösterdikleri ilgi için teşekkür etmeyi ihmal etmedi. Daha sonra Başkan Dr. Faruk Özlü’nün, Koç’a hediye ve çiçek takdiminin ardından konferans sona erdi.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+