BAYRAK1

TÖVBE VE DUA GECESİ: BERAT KANDİLİ!

8

Düzce İl Müftü Vekili Ünal Baş, Berat Kandili nedeniyle yayınladığı mesajında; yüce Allah’tan rahmetine, merhametine, mağfiretine ve affına erebilmek için bu gece gönülden tövbe etmeli, af dilenmeliyiz dedi.

Berat Gecesi, Kur’an-ı Kerimin tamamının Levhi mahfuzdan dünya semasına toptan indirildiği gece olduğunu belirten Baş,
Berat gecesi, Mevla’mızın affına sığınmayı, kendimize, ailemize, çevremize, kardeşlerimize, canlı ve cansız bütün kâinata karşı şefkatli, merhametli ve bağışlayıcı olmamıza vesile olmalıdır. Berat gecesi, yıkılan gönülleri yeniden yapma, dargınlık, kırgınlık, kin, nefret ve intikam duygularını yıkma ve yok etmeye vesile olmalıdır. Yaratan Rabbimizin af ve mağfiretine erebilmek için O’nun yarattıklarını affetmemize vesile olmalıdır. Yaratan tarafından hoş görülmemiz için yaratılanı hoş görmemize vesile olmalıdır dedi.

Berat gecesini üstün kılan birçok özelliği olduğunu dile getiren Müftü Vekili Ünal Baş, Bu gece bağışlanma ve af gecesidir. Allah’ın rahmetinin coştuğu gecedir.Bu gecede yapılan ibadetlerin fazileti çok büyüktür. Bu gecede önemli, hikmetli işlerin seçimi ve ayırımı yapılır. Bu gecede Peygamberimize şefaat yetkisinin tamamı verilmiştir. Bu geceyi ibadetle geçirenlere yardımcı olması amacıyla Allah tarafından yeryüzüne melekler gönderilir. Kıblenin Kudüs’teki Mescid-i Aksa’dan Mekke’deki Kâbe istikametine çevrilmesi de Berat gecesinde gerçekleştiği bir kısım âlimler tarafından kabul edilmektedir dedi.

Müftü vekili Ünal Baş kandil mesajını şu ifadelerle tamamladı.

Allah’ın rahmeti, merhameti ve affı olmadan kurtuluşa ermek mümkün değildir. O’nun rahmetine, merhametine, mağfiretine ve affına erebilmek için bu gece gönülden tövbe etmeli, af dilenmeliyiz. Bu gece, ihlâs ve samimiyetle yapılacak ibadet ve dua, akıtılacak gözyaşı bizleri günah kirlerinden temizleyecek, affedilmemize vesile olacaktır.

Berat Kandilini idrak ettiğimiz bu günde, tüm insanlık alemi virüs belası ile karşı karşıyadır. Birçok imtihanı başarıyla bitirdiğimiz gibi bu sıkıntıdan kurtulmak için Yüce Rabbimize niyazda bulunmalıyız.

Bu vesileyle, başta Düzce’miz olmak üzere ülkemizde ve dünyada yaşayan bütün müminlerin Berat kandilini tebrik ediyorum. Bu gecede yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların bütün insanlık âleminin karşı karşıya kaldığı sıkıntıların, bela ve musibetlerin giderilmesine, İslam âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine ve insanlığın hidayetine, bütün müminlerin tövbe ve dualarının kabulü ile arınma ve affına vesile olmasını temenni ediyor, Ramazan-ı şerife sağlık, barış, huzur ve güven içinde kavuşmayı Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Beratınız mübarek olsun.

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+